• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Wiedźmie dłubanie

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#41
Pomijając cały trud i zapał, włożony w stworzenie rozjazdów własnej produkcji, nie podoba mi się rozwiązanie lansowane przez naszych imperialistycznych braci.
Te płytki z laminatu są beznadziejne, wiem że pozwalają na montaż szyn itd. ale nie widziałem jeszcze aby udało je się upodobnić do drewnianych podkładów, w wielu oglądanych makietach, w różnych wielkościach, zawsze rażą te gładkie twory, nawet po malowaniu i waloryzacji, i to krytyczna opinia o samej metodzie, nie o Twojej pracy.

Aby nie być gołosłownym, pokazuję że można zrobić to inaczej, co prawda to zerówka, ale wąskotorowa czyli prawie jak H0.

http://forum.club0.pl/index.php?attachments/p1200839-jpg.4429/
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#42
Zgadzam się z Pawłem w 100% Twoja praca jest OK Ale metoda do bani.
Nie wiem czy do H0 są takie "spinki" jak w 0. Ale drewniany podkład jest bezkonkurencyjny.
Może spróbuj w drewnianych podkładach podszlifować taki "pierścień" Nawinąć tam blaszkę 0,1mm mosiężną( można zalutować od spodu na zawijkę i będzie pewność nieruszania się na boki) i do niej lutować szyny. Wówczas pozbędziesz się tego paskudnego laminatu. A zyskasz piękne drewno.
A tak w ogóle to dlaczego wkładasz tyle wysiłku w rozjazdy własne?
 

Adamzalesie

Znany użytkownik
Reakcje
281 45 10
#43
Pomijając cały trud i zapał, włożony w stworzenie rozjazdów własnej produkcji, nie podoba mi się rozwiązanie lansowane przez naszych imperialistycznych braci.
Te płytki z laminatu są beznadziejne, wiem że pozwalają na montaż szyn itd. ale nie widziałem jeszcze aby udało je się upodobnić do drewnianych podkładów, w wielu oglądanych makietach, w różnych wielkościach, zawsze rażą te gładkie twory, nawet po malowaniu i waloryzacji, i to krytyczna opinia o samej metodzie, nie o Twojej pracy.

Aby nie być gołosłownym, pokazuję że można zrobić to inaczej, co prawda to zerówka, ale wąskotorowa czyli prawie jak H0.

http://forum.club0.pl/index.php?attachments/p1200839-jpg.4429/
Bardzo wartościowa informacja pojawia się przy próbie skorzystania z podanego linku.(y)(y)




forum Club0.pl -
Nasze forum dyskusyjne dostępne jest tylko dla zarejestrowanych członków Club0.pl. Jeżeli nie jesteś członkiem naszego klubu, to zapraszamy na nasz publicznie otwarty portal informacyjny o wielkości 0 na stronie www.club0.pl dostępnej w górnym lewym rogu na czerwonym pasku pod hasłem "Portal".Jeśli chciałbyś dołączyć do grona członków naszego klubu, to na w/w portalu informacyjnym www.club0.pl znajdziesz w stopce strony link do informacji "Jak zostać członkiem klubu"
_____________________________________________________________________________________________________________
In the case of interest in membership in our club, please mail to admninistrator ( admin@club0.pl )
_____________________________________________________________________________________________________________
Im Falle von Interesse an einer Mitgliedschaft in unserem Club-Verein, mailen Sie bitte einfach ( admin@club0.pl )

Logowanie (tylko dla członków klubu)




 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#44
Bardzo wartościowa informacja pojawia się przy próbie skorzystania z podanego linku.(y)(y)




forum Club0.pl -
Nasze forum dyskusyjne dostępne jest tylko dla zarejestrowanych członków Club0.pl. Jeżeli nie jesteś członkiem naszego klubu, to zapraszamy na nasz publicznie otwarty portal informacyjny o wielkości 0 na stronie www.club0.pl dostępnej w górnym lewym rogu na czerwonym pasku pod hasłem "Portal".Jeśli chciałbyś dołączyć do grona członków naszego klubu, to na w/w portalu informacyjnym www.club0.pl znajdziesz w stopce strony link do informacji "Jak zostać członkiem klubu"
_____________________________________________________________________________________________________________
In the case of interest in membership in our club, please mail to admninistrator ( admin@club0.pl )
_____________________________________________________________________________________________________________
Im Falle von Interesse an einer Mitgliedschaft in unserem Club-Verein, mailen Sie bitte einfach ( admin@club0.pl )

Logowanie (tylko dla członków klubu)

Przepraszam, zawsze mnie irytowały takie ograniczenia, już wstawiam zdjęcie.

P1200839.JPG
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#46
Dla mnie to co proponujecie to przerost formy nad trescia.
A trescia mojego zainteresowania modelarstwem kolejowym jest i chyba nawet za dzieciaka bylo odwzorowanie pracy przewozowej na kolei tj to co amerykanie nazywaja "operations". Na przyklad odwzorowanie pracy pociagu zdawczego na lini. A to jest tym fajniejsze im wiecej bocznic do obslugi po drodze a to wymaga rozjazdow a te kosztuja.

Najtanszy rozjazd fabryczny - okolo 4 dych a ten typ znam i mi sie mocno nie podoba, wszystko co zbudowalam nawet ten prototyp z piekla rodem sprzed 2 lat jest lepsze jakosciowo.
Najtanszy rozjazd sensowny czyli Piko glais-a - okolo 7 dych
Rozjazd fabryczny PECO ktory odzworowalam - 9,5 funta czyli na polskie troche ponad stowe
Rozjazd samorobka w stanie takim jak tutaj - materialy to okolo 5zl + 2 roboczogodziny, jak doloze brakujace podklady z balsy to koszt wzrosnie max do dychy.

Czyli majac taki sposobik moge zbudowac praktycznie nieograniczona liczbe rozjazdow kosztow rozjazdow fabrycznych. A ze niezbyt ladne bo zawieraja te nielubiane przez was plytki drukowane... pies to lizal, do moich celow wystarczy.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#47
To co my proponujemy to prawdziwe modelarstwo,oczywiście jest to przerost formy nad treścią, ale gdyby nie to, do dziś bawilibyśmy się kolejkami na torach z podkładami z kartonu, pamiętasz takie.
Nie obdarzam płytek z laminatu niechęcią, rezerwuje to uczucie dla żywych.
Buduj sobie jak chcesz, jeśli Ci to sprawia przyjemność, uwag z mojej strony już nie będzie, bo widzę że źle znosisz takowe.
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#48
Obserwując ten wątek powiem tak:
Rację właściwie mają wszyscy tylko brak jest tu takiego wyraźnego rozgraniczenia na modelarstwo ekspozycyjne, wystawowe gdzie wymagane są określone wymogi jakościowe, wymiarowe itp. , a to niestety sporo kosztuje.
I mamy przykład koleżanki, która własnym sumptem dla własnej zabawy i satysfakcji po minimalnych kosztach rzeźbi sobie to co sobie wymyśliła i realizuje swoje marzenia. Nie daj ukraść sobie Twoich marzeń:)
Podoba mi się to co robisz i myślę, że nie jestem w błędzie twierdząc, że wypowiadający się tu co niektórzy w tym temacie sami nie mieliby odwagi tego się podjąć. Nie wyłączając piszącego te słowa.:)
 
Ostatnio edytowane:

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#49
Obserwując ten wątek powiem tak:
Rację właściwie mają wszyscy tylko brak jest tu takiego wyraźnego rozgraniczenia na modelarstwo ekspozycyjne, wystawowe gdzie wymagane są określone wymogi jakościowe, wymiarowe itp. , a to niestety sporo kosztuje.
I mamy przykład koleżanki, która własnym sumptem dla własnej zabawy i satysfakcji po minimalnych kosztach rzeźbi sobie to co sobie wymyśliła i realizuje swoje marzenia.Nie daj ukraść sobie Twoich marzeń:)
Podoba mi się to co robisz i myślę, że nie jestem w błędzie twierdząć, że wypowiadający się tu co niektórzy w tym temacie sami nie mieliby odwagi tego się podjąć.

Moja uwaga nie miała na celu deprecjonować osiągnięć naszej koleżanki i tego co robi.
Zgadzam się z Tobą że aby zminimalizować koszty można coś zrobić samemu, sam tak robię ponieważ nie podobają mi się gotowe rozjazdy i są zbyt drogie, robienie ich sprawia mi frajdę i pozwala zaoszczędzić pieniążki.
Czekam na postępy.

Wielu użytkowników tego forum nie potrafi odróżnić konstruktywnej krytyki, życzliwej z natury, od złośliwego krytykanctwa, warto się nauczyć i pierwszą przyjmować ze spokojem, drugą zaś zwalczać z całych sił.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#50
W skrócie jest tak:
Jedni chcą mieć makietę zgodną pod względem technicznym. A aspekt wizualny ich nie rusza
Jedni chcą mieć makietę ładną i wzgląd rozjazdów i łuków ciaśniejszych od rzeczywistości ich nie przeraża
A jeszcze inni chcą się pobawić i mieć kolejkę.
Alana ma chyba jeszcze inną wizję i niech robi co chce. My jedynie próbujemy go skierować na właściwe tory :D
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#51
koziolek painted.JPG koziolek_painted2.jpg
Taki sobie koziolek oporowy z drukarki 3d. Wydruk pomalowany farba w spraju "z castoramy" i dodane zdezaki z gwozdzi tapicerskich. Na to troche szutru i wikolu.

rozjazd2.jpg
A tutaj troche drewna dla purystow!
Myk jest taki ze przynajmniej u mnie przyklejona balsa nie zapewnia wytrzymalosci mechanicznej a polutowana plytka drukowana juz tak. W tym typie zwrotnicy przypuszczam ze dala bym rade wywalic 3 podklady z plytek i zastapic je balsa bez szkody dla wytrzymalosci mechanicznej. Rozjazd jest krodki i dlatego to wyglada dziwnie. W rozjazdach firmy Fast Tracks na ktorych sie wzorowalam jest identycznie z tych samych powodow. Srednio co 6 podklad to plytka.
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#52
Ale jak bym mógł coś zasugerować ,to jak by wymienić te podkłady balsowe ,na podkłady bukowe lub z innego drzewa liściastego to wytrzymałość mechaniczna znacznie by wzrosła .
Używam podkładów wykonanych z patyczków higenicznych, kosztują grosze a obrabialność i twardość nieporównywalnie większa od balsy .
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#53
Mam wrażenie, że teoretyzujecie. Największym (jak dla mnie) problemem, a bawiłem się z takimi "ręcznie" robionymi rozjazdami jest znalezienie i użycie kleju, który skutecznie połączy drewno z szynami. Te popularne w ogóle nie trzymały lub szybko puszczały.
Choć z drugiej strony to używałem nie balsy tylko sklejki modelarskiej z brzozy o grubości 1,5mm.
Acha, Fast Tracks używa podrozjezdnic z PCB z innych powodów - geometria. Ktoś widział jak takie rozjazdy są składane?
Używają do tego takich formatek - "kopyt" umożliwiających zachowanie właściwej geometrii rozjazdu. Żeby unieruchomić szynę o wiele łatwiej jest użyć spoiwa lutowniczego i zaaplikować w kilku punktach (poprawki też są proste) niż całość od razu klejem smarować, a później mieć rozjazd do wyrzucenia.
Tutaj pytanie - jak z geometrią tegoż rozjazdu? Skąd wzięłaś projekt i jak gwarantowałaś prawidłowe odstępy elementów rozjazdu od siebie?
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#55
Poszukaj sobie na YT montaż rozjazdów Wellera. Tam kleją na jakiś UHU, z tą różnicą, że do żywicy. Ludzie te rozjazdy mają i jednak się nie rozsypują. Ja jeden taki rozjazd miałem, kupiłem uszkodzony. Poszedł do naprawy i już nigdy do mnie nie wrócił.:( więc nie mam żadnej opinii.
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#56
Jaki klej polecasz? Ten rozjazd jest odrewnowany za pomoca zwyklego super glue z tesco i do celow niekonstrukcyjnych wyglada to niezle.
No właśnie nie mam do polecenia. Zwykła kropelka daje radę jako tako (rozpada się rozjazd). Typowe kleje kontaktowe a'la butapren są lepsze, ale też nie satysfakcjonują.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#57
No i dlatego konstrukcje trzyma plytka drukowana a podklady drewniane sa dla picu. Fast Track i tyle :D
Jutro testy tego wynalazku pod taborem.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#58
Obiecane testy rozjazdu po taborem:
Narowistosc stonki to wynik bugow w programowaniu dekodera, musze siasc i zrobic na spokojnie.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#59
Zaczynaja mi po glowie lazic naprawde glupie pomysly zwiazane z usemaforowaniem mojej zabawy na podlodze. Wpadlam na cos takiego:
glupie pomysly1.PNG
Myk polega na tym ze w skrzynce przekaznikowej siedzi sobie samorobny dekoder DCC podlaczony bezposrednio do torow tak ze do tego mikromodulu nie ida zadne kable a mam mozliwosc sterowania tym semaforem za pomoca DCC. Przypuszczalnie pojdzie jako "dekoder oswietlenia wagonu" bo mam tylko jedna multimysze a z malych da sie co najwyzej swiatla zapalic w loku.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#60
Przejazd tj moja pierwsza wprawka makieciarska zrobiony.
przejazd zrobiony.jpg
Krzyzyki - druk 3d, slupki drogowe balsa 2x3mm, plyty przejazdowe ta sama balsa, slupek do krzyzykow spinacz biurowy.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 9
Buduję makietę 170

Podobne wątki