• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Wiedźmie dłubanie

OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
kolejki marzec.JPG
Podczas moich podroży trafiłam na ciekawa formacje skalna, którą tutaj próbuję w jakiś sposób odtworzyć. Materiały: ścinki/śmieci płyt karton-gips, wikol, gips. Work-in-progress, i raczej idzie powoli z uwagi na ciężkie czasy, takie ze nawet goa'uld i jej lo'tar muszą pracować fizycznie żeby zarobić na utrzymanie ;-)

OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
kolejki marzec 03.JPG kolejki marzec 04.JPG
No wiec na ten moment to wyglada w ten sposob, odkurzono nadmiar trawy, dodano nowej, dodano troche pianki [ksztaltowanie terenu] i ... do pracy. No ale w koncu mam ten kąt makiety domowej zagospodarowany a nie ze dziura w miejscu urwiska straszy.

OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Na swojej "domowej" malowania szyn nie stosuje, tj moze cos sie tam pomalowalo ale jest to skutek uboczny malowania podkladow w rozjazdach DIY.

OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Jedna z moich stonek zaliczyla bliskie spodkania trzeciego stopnia z kotem, i w rezultacie z podłogą, czego efektem byly problemy mechaniczne - wyskoczył wał kardana. A skoro juz mialam pacjetke na stole operacyjnym to stwierdzilam ze pobawie sie elektryka. stonka1.JPG stonka2.JPG
Dodano podtrzymanie zasilania skladajace sie z 9 kondensatorow 47u/35V + rezystor i dioda, w tym dekoderze [Lenz Silver] nie ma osobnego wyjscia na podtrzymanie wiec sie podlutowalam zaraz za mostkiem prostowniczym prostujacym napiecie z szyn. Lokomotywka naprawiona, jezdzi, a czy okolo 400uF pojemnosci jest dla niej wystarczajace zobacze za jakis czas.
stonka3.JPG
Dodatkowy myk - przeniesienie gumek przyczepnosciowych na jedna tylko oś, w ten sposob mam lepszy odbior pradu na rozjazdach, w szczegolnosci DKW piko glais A. Ot - producent zrobil tak ze rozstaw plastikowych elementow w krzyzownicach skrajnych tego rozjazdu jest rowny rozstawowi skrajnych osi lokomotywki. I zatrzymania na angliku na niskich predkosciach gotowe. Przelozenie gumek poprawia przejezdnosc tego rozjazdu bez pogorszenia wlasnosci trakcyjnych lokomotywki. Przynajmniej u mnie.

[edit - podmiana zdjecia]

Ostatnio edytowane:
Witam
Śledzę ten wątek fajnie opisujesz postępy ale bardzo pobieżnie.
Czy mogłabyś szczegółowo opisać samoróbkę modułu pętli z zeszłego roku?
/oraz sterownik do serw?/
właśnie popełniłem pętlę i muszę też zrobić moduł i stąd moja prośba.
Pewnie innym też taki opis by pomógł.
Z góry dziękuję
Pozdrawiam
Maciek

OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Sterownik do serw: http://usuaris.tinet.cat/fmco/dccacc_en.html#servopoint, ja poprostu zrobilam wlasna plytke i obudowe.
A modul petli to moje autorskie rozwiazanie:
petla.png
Procek attiny13, wykozystuje wbudowany komparator do porownania napiecia odkladanego na rezystorze pomiarowym - elementy R11-R18 z napieciem nastawionym potencjometrem R5. Jezeli bedzie wieksze - tj pobor pradu przekroczy iles tam amperów [zwarcie] to program wpisany w mikrokontroler to wykryje i zmieni stan przekaznika na przeciwny, po czym zacznie odmierzac czas nieczułosci.
Jezeli bym udostepniala kod i rysunki plytek to raczej jako artykuł w dziale DIY na Elektrodzie, i raczej jest to zabawa dla elektronikow, plytka cala w SMD.

Mam pytanie. Czy takie podtrzymanie napięcia można zrobić dla prościutkiej analogowej lokomotywy. !2 V prąd stały, żadnej elektroniki tam nie ma, tylko silniczek i tory :) Czy jakaś mini płytka będzie konieczna i jaki kondensator. Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź i link. Pozdrawiam. P.S. Jaki sens ma takie podtrzymanie napięcia i jakie korzyści z tego wynikają?

OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
W DCC ma sens taki ze podtrzymanie napiecia powoduje ze dekoder sie nie zresetuje na byle papruchu, no i daje to troche pradu zeby przez plastikowe elementy krzyzownicy rozjazdu przeskoczyl na malej predkosci. W DC [analogu] nie ma dekodera ktory moze sie zwiesic/zresetowac wiec jest to calkowicie zbedne a moze byc wrecz szkodliwe.

Ok , dzięki za link, zabieram się z a realizację.
Z niecierpliwością czekam na artykuł na elektrodzie (y);
lubię SMD więc montażu się nie obawiam :)
do serw robiłaś którą wersję 2-4 serwa?

OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
DSC00145.JPG DSC00144.JPG
Znowu grzebie, a wlasciwie grzebiemy [tj ja i moj host]. Byly problemy z skrajnia na samym łuku i to sie obrobilo tj odkulo o pomalowalo "skale", przy okazji poprawilam szuter w tym miejscu.
Teraz trwa sadzenie krzakow i sianie trawy. Jakos kiepsko nam idzie - trawa slabo przylega do nierownosci terenu, dobrze lapie tylko na plaskim.

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Relacje H0/H0m/H0e/H0f 9
Relacje H0/H0m/H0e/H0f 170