• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Wiedźmie dłubanie

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#1
Proszę o poradę w sprawie pomysłu jaki mi wpadł do głowy w związku z planami umodelowienia mojej kolejki.
Na robienie modulow jest dla mnie o wiele za wczesnie a z tortem zawierajacym caly uklad torowy nie zmieszcze sie jezeli chodzi o przechowywanie. W zwiazku z tym wpadlam na pomysl zeby wazniejsze fragmenty ukladu torowego zmontowac na stale na plytach drewnopodobnych [sklejka, mdf] na stale i to zazielenic i wyszutrowac. Natomiast odcinki pomiedzy takimi fragmentami pozostaly by jako tory polozone luzem na dywanie, ewentualnie jako tory z plastikowa podsypka ktoregos z producentow. W przypadku torow zwyklych zawsze mozna dorobic rampe wjazdowa o dlugosci np jednego toru prostego.
Wiem ze to wymusza zastosowanie napędów nad makietowych ale i tak właśnie takie napędy mam w rozjazdach jakie mi zostały z dzieciństwa.
W załączeniu szkic jak to widzę. kolejka.PNG

Dodatkowe pytanie:
Czy ktos z modelazy orientuje sie w amerykanskich oznaczeniach zwrotnic np z tych planow http://www.handlaidtrack.com/Fast-Tracks-HO-Printable-Track-Templates-for-Turnouts-s/100.htm - chodzi mi o to ktore z tych zwrotnic odpowiadają np zwrotnicom PIKO z seri Glais A [15 stopniowym] albo jak to się przelicza.
 

poziomek72

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
NAMR
Reakcje
76 3 0
#2
Witamy na forum. Pomysł jest jak najbardziej ok.Jest już nawet realizacja takiego założenia w dziale relacje
Makieta podłogowo-modułowa Stacja Sornatowo
 

statom

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Witamy na forum. Zgadzam się z przedmówcą - pomysł całkiem spoko, jednak radziłbym to co planuje Pani umieścić na dywanie zainstalować jednak na kawałkach sklejki o szerokości powiedzmy 10cm, żeby nie zajmowały dużo miejsca. Będzie stabilniej, niż na dywanie. A co do torów to nie do końca rozumiem o co chodzi. PIKO robi tylko jeden rodzaj rozjazdów i jeżeli opiera Pani swój projekt na bazie torów PIKO A-GLEIS to nie ma tu co przeliczać.

PS. I niech Pani nie gryzie;) bo koledzy będą bali się pomagać.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#4
Zrobilam pierwsze przymiarki na zywo i wychodzi mi cos takiego:
makieta-1 pomysly.JPG makieta-1.PNG
Uzyte torowisko to mieszanka Mechano z starym Bachmannem z poczatku lat 90 wiec tego nie ma w zadnym katalogu. Traktuje to jako zlom ktory i tak mam i ktorego nie szkoda popsuc. Tor prosty w przyblizeniu odpowiada torowi piko 239mm, luki sa gdzies pomiedzy Piko R2 i R3, rozjazdy 20 stopniowe z plastikowa krzyzownica ale moj tabor sobie z tym jakos radzi. Funduszy na nowe w tej chwili nie ma wiec robie z tego co jest.
Schemat tego co wyszlo [dlugosci torow] - w zalaczeniu, z tym ze w wersji docelowej przedluze stacje o jeden tor prosty tak zeby na tor 5 wlazla stonka i 4 wagony. Calosc powinna wtedy wejsc na 2 modulach po 115cm dlugosci kazdy.
Szerokosc - 40cm i os toru glownego na srodku modulu ale to jest sprawa do przemyslenia. Tutaj wiele zalezy od tego ile miejsca musze zostawic pomiedzy skrajem modulu a torem 5 i sposobu prowadzenia toru nr2 [magazyn, plac ladunkowy, bocznica do fabryki na osobnej plycie?]

Co do konstrukcji mechanicznej powaznie sie zastanawiam nad czyms takim [rysunek przekroju]
makieta-2.PNG
3mm pod makieta da mi dosc miejsca na schowanie kabli a pasek MDF pod samym torem da imitacje nasypu.

Prosze o opinie. Gryzienie zawieszone na kolku :D
 

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#5
Czyli te tory ze zdjęcia mają być wykorzystane? Jeśli tak to myślę że jest ok. I może nawet opuściłbym tę imitacje nasypu. 3mm powinny wystarczyć na kable, a dodatkowo zabezpieczyć je klejem który zastyga w solidną bryłę (np butapreny, klej na gorąco).. Bo w planie chodzi o to by szybko i bezpiecznie rozkładac tory, tak?
Ale jeśli już kupować nowe tory, to szkoda by je było przyklejać do takich desek wg mnie. Ja jestem fanem makiet półkowych, dookoła pokoju i proponuję myśleć w tym kierunku ;) i nowe tory układać na skrzynkach. Skrzynki nie muszą być fremowskie - można stworzyć własną normę. A jeśli kogoś spotkania takie kręcą to najwyżej część modułów przystosować do norm i w razie imprezy ściągnąć ze ściany.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#6
Już to kiedyś przerabiałem i wiem ze 3mm to trochę za mało na kabelkologię ,kablelek o przekroju 05 mm2 ma śednicę zewnętrzna ok 2mm
ale kabelki czasem trzeba skrzyżować a wtedy 3mm to już za mało.Zamiast 3 milimetrowych pasków MDFu proponuję użyć listewek
o przekroju 1x1cm lub 1,5x1,5cm,będzie więcej miejsca na kable a dodatkowo moduły będą sztywniejsze.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#7
Całkiem zgrabny planik. Ja bym tylko bocznicę wyprostował równolegle do torów stacyjnych. A przy okazji: semafory po lewej stronie stoją po niewłaściwej stronie, ale zakładam, że to tylko tak na rysunku.

A gryzienia młodych dam się nie boję. ;)
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#8
Planik fajny i aż szkoda nie wykorzystać go na modułach. Można go ciut wydłużyć, żeby dłuższe składy się mieściły.
Pomyśl poważnie nad modułami! :)
(y)
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#9
Czyli te tory ze zdjęcia mają być wykorzystane? Jeśli tak to myślę że jest ok. I może nawet opuściłbym tę imitacje nasypu. 3mm powinny wystarczyć na kable, a dodatkowo zabezpieczyć je klejem który zastyga w solidną bryłę (np butapreny, klej na gorąco).. Bo w planie chodzi o to by szybko i bezpiecznie rozkładac tory, tak?
Chodzi o prosta i latwa w zbudowaniu podstawe do ktorej przymocuje sie tory i elementy urzadzen SRK takie jak sygnalizacja swietlna i czujniki zajetosci toru. Gdyby to sie w prosty sposob dalo zrobic na dywanie to by zostalo na dywanie a ze sie nie da to takie cos modulopodobnego sie szykuje. Poprostu poligon do SRK i samorobek do DCC ktory przy okazji mialby tez jakos wygladac.
Modul o przepisowej wysokosci raczej by utrudnial sprawe z elektryka a taka plaska decha - nawet i z domkami i drzewami bez problemu.

Co do konstrukcji mechanicznej: plyta MDF 10mm grubosci jako plyta nosna i pod spodem paski MDF 6mm grubosci [taki sie znalazl za szafa] jako kratownica. Wymiary calosci zwiekszone do 230x50cm i zaraz jade do castoramy po materialy.
 

statom

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Alana, zastanów się nad grubszą kratownicą :) choćby z względu na semafory. Nie wiem co prawda jakich będziesz używała, ale te które są najczęściej używane przez modelarzy mają od dołu płytkę z nóżkami do lutowania przewodów. Wątpię czy na 16mm uda Ci się wpuścić ten semafor tak żeby "nóżkami" nie zahaczał o dywan. Chyba że będziesz używała innych semaforów, to problemu nie ma.
 

JanuszJ

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
T M M
Reakcje
218 7 0
#11
... Modul o przepisowej wysokosci raczej by utrudnial sprawe z elektryka a taka plaska decha - nawet i z domkami i drzewami bez problemu.
Co do konstrukcji mechanicznej: plyta MDF 10mm grubosci jako plyta nosna i pod spodem paski MDF 6mm grubosci [taki sie znalazl za szafa] jako kratownica. Wymiary calosci zwiekszone do 230x50cm i zaraz jade do castoramy po materialy.
Wg mnie nie warto robić prowizorki - zrób od razu skrzynki , koszt niewiele większy, a wysokość nad podłogą 110cm lub 130cm wręcz ułatwia zabawę z elektryką. Moduły możesz wykańczać przez dłuuuugi czas, ale od kiedy będą przejezdne, możesz je brać na spotkania.
Możemy pogadać w piątek - może uda się cię przekonać.
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#12
Wiec skonczylo sie na tym ze mam dosc tego siersciucha i przyklejam tory wedlug tego planu do plyty pilsniowej 3mm "po to zeby sie trzymaly i nie lamaly jak kot po tym przebiegnie". Bede w tym temacie wrzucala relacje z tego co sie z tym moim torowiskiem dzieje.
 
Reakcje
0 0 0
#13
Świetne rozwiązanie. Zwłaszcza dla osób o skromnych powierzchniach. Od razu ostrzegam że sam postaram się wykonać coś podobnego jeśli moje plany nie wypalą. Mam jeszcze tylko jedno pytanie. Bo na samych płytach instalujesz główne odcinki (manewrowe?) a co z resztą torowiska? Jak rozwiążesz problem kompatybilności? Przymierzałaś już dywan czy postawisz na rampy?
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#14
Stonka z moimi wagonami spokojnie podjezdza z dywanu na "modul" o wysokosci 10mm. Tu wysokosc sie zmniejszy do 8-9mm bo zmienia sie material z ktorego calosc jest wykonana. Reszta na dywanie albo jako tory zwykle albo jako domowej roboty "geoline"
 

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#15
Jak plyta 3 mm to usztywnienie grubsze od dolu i można dać paski po brzegach od góry. Czym sztywniejsze tym lepsze. Podsypka z pasków 3mm pod tory obowiązkowa.
Zmiejszyłbym odstęp pomiędzy torem 3 i 5 i ulożył tor 2 rownolegle kończąc kozłem przy dworcu. Ograniczy to szerokość dechy a co z tym idzie będzie latwiejsze w przechowywaniu i rozkladaniu. Ten tor na skos nie wnosi niczego poza zajęciem wiekszej przestrzeni. A na takiej stacji jeden peron wystarczy. Do klejenia tradycyjny wikol lub poliuretanowy (supermocny ale brudzi). Do klejenia pasków trzeba mieć ściski i listwy lub jakieś obciążniki i równą podłogę. Z 3mm pilsni mozna wyciąć podstawe pod dworzec skleić kilka na rampę oraz wyciac drogi dojazdowe. To uniwersalny i dobry material. Do malowania można użyć zwykłych farbek wodnych albo plakatówek i dopiero w miare rozwoju do tego kleić trawę lub cokolwiek innego. Pomalowana decha to jak makieta.
Powodzenia
 
OP
OP
Alana

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#16
Pierwsze koty za ploty, konstrukcja plyta pilsniowa 3mm podklejona od dolu paskami MDF 6mm, tory przylapane w kilku miejscach tzw termoglutem,podobnie perony i budynek dworca. Wymiary dechy 250 na 50cm dzielona w polowie dlugosci.

Co do mozliwych modyfikacji zastanawiam sie nad poprawkami z rys2 tylko ze to wymaga podocinania sporej ilosci torow albo przerzucenia prostych na stacji z torow z odzysku na podocinane flexy tak ze tylko rozjazdy i tor boczny zostana "stare".

Wymiana rozjazdow na nowe - mozliwa ale byly by to rozjazdy wlasnej produkcji bo na inne mnie poprostu nie stac.
 

Załączniki

  • 32,4 KB Wyświetleń: 871
  • 37,1 KB Wyświetleń: 620

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#17
Jest pięknie i nic tylko upiększać. Namawiam na karton bo tani a na koniec można zaaranżować scenkę "pali się".
A tym czasem malowanie plakatówkami dróg i trawników obowiązkowe.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 9
Buduję makietę 170

Podobne wątki