• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

wiadukt stalowy

Reakcje
0 0 0
#1
Zamieszczam parę fotek moich ostatnich dokonań...

Chyba za duża lutownica do tej osłony. Licze na krytyczne oceny.

Przyczółki w trakcie wykonania...


pozdrawiam:)
 

Załączniki

K

Kpt.Nemo

Gość
#5
Oryginał czy SF.
Nie słuchaj znawców, posłuchaj laika, używaj "kwasu"* potem po robocie se umyj w wodzie z detergentem i już.


* Ony "kwas" to HCL plus blacha z czystego cynku, wrzucana do pierwszego aż do momentu, zakończenia reakcji, uwaga wydziela się sporo ciepła i wodoru.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
#9
Kpt.Nemo napisał(a):
Oryginał czy SF.
Nie słuchaj znawców, posłuchaj laika, używaj "kwasu"* potem po robocie se umyj w wodzie z detergentem i już.


* Ony "kwas" to HCL plus blacha z czystego cynku, wrzucana do pierwszego aż do momentu, zakończenia reakcji, uwaga wydziela się sporo ciepła i wodoru.

Kapitanie-kurza twarz przypomnij proszę w jakim kwasie rozpuszcza się ten cynk :?: Nigdy z chemi nie byłem orzeł-wkurzał mnie ten przedmiot w budzie :twisted:
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#10
W kwasie solnym, przecież było napisane (HCl), ale zamiast sobie wypalać oczy i płuca można, jak pisałem, kupić gotowy Lotwasser czyli roztwór rzeczonego chlorku cynku, chyba nawet w Casto lub innym OBI.
 

Załączniki

OP
OP
luko_26
Reakcje
0 0 0
#12
A więc jest tak że gdzieś rzucił mi się w oczy taki most podobnej konstrukcji i bazując na tym zrobiłem. Ciężko go zaliczyć do SF czy do oryginału ale jest.

Pozdrawiam
 
OP
OP
luko_26
Reakcje
0 0 0
#14
Transformatorowa z grubym grotem więc ciężko lutować takie drobiazgi ale juz sobie znalazłem u siebie fajną za niecała 100 z grotem nawet 0,4mm:


• podwójnie nawijany chromonikielinowy element grzejny
• Zasilanie: 230VAC/50Hz;
• Moc: 25W
• Temp. max: 350°C
• Długość lutownicy: 203mm
• Waga: 115g
• Łatwa i szybka wymiana grota dokonywana jest za pośrednictwem
nakrętki blokującej.
•Standardowy typ grota w zestawie typ: SR963C-B 0,5mm

a nie tak jak tu ...

No i jeszcze dochodzi problem drżącej reki:)

Co myślicie o tej lutownicy i ewentualnie jaki topnik jest dobry bo ja lutowałem zwykłą cyna z dodatkiem kalafonii?
 

Załączniki

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#15
Tę lutownicę o mocy 25W możesz kupić, jeśli Ci nie szkoda pieniędzy. Niczego nią nie zlutujesz, prócz przewodów elektrycznych. Transformatorówki nie nie przebije. Odpuść sobie zakup. Lepiej sobie zmajstruj kilka cienkich grotów.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#18
Na mój rozum to nie do końca macie racje bo najwięcej zależy od umiejetności "lutowacza",od lutownicy trochę też,w końcu musi wytworzyć odpowiednią temperaturę. A cienki drut można z powodzeniem polutować nawet 100W oporówką byle wiedzieć jak. Nie jestem "wujek dobra rada" ale jak elementów nie wyczyścisz i nie pobielisz(cienko) to d... z lutowania żebyś miał nie wiem jak wypasioną lutownicę. Następna rzecz,wystarczy zamocowanie elementów w czasie lutowania i problem "drżącej ręki" odpada. Kombinowanie z grubością grotów w transformatorówkach też nie ma większego sensu,bo drut niewłaściwej grubości nie zapewni uzyskania odpowiedniej temperatury.No i nie ma uniwersalnych topników,do kazdego materiału trzeba używać odpowiednich "materiałów pomocniczych". Po szczegóły odsyłam do literatury, zwłaszcza tej starszej,papierowej. :D
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#19
stare tory napisał(a):
nie ma uniwersalnych topników.
Oczywiście są.
stare tory napisał(a):
Kombinowanie z grubością grotów w transformatorówkach też nie ma większego sensu...drut niewłaściwej grubości nie zapewni uzyskania odpowiedniej temperatury
Chyba coś się plączesz. Zbyt gruby nie zapewni, ale cienkie jak najbardziej.
 

eSeL

Znany użytkownik
Reakcje
24 0 0
#20
Lotwasser (...) w Casto lub innym OBI.
To do lutowania raczej nie... Na mój gust of course. Te sklepy muszą sprzedawać płyny, które nie szkodzą dzieciom po wyduldaniu całej, niefrasobliwie zaparkowanej buteleczki. Natomiast znakomicie nadaje się do trawienia blaszek mosiężnych i nowosrebrzastych przed ich malowaniem.
 

Podobne wątki