• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta WEINERT

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#1
Witam

Po długim przeszukiwaniu forum. Znalazłem wiele informacji na temat firm produkujące tory i rozjazdy.
Widzę, że najlepsza firma to Weinert.
Tutaj zaczynam się zastanawiać.
Moja pierwsza makieta będzie bardzo prosta. Moduł 3 metrowy. Z małą stacją kolejową, rampą. Jeden tor użytkowy, drugi tor zabezpieczony wykolejnicą. Rysunek załącze przy okazji.
Generalnie układ mój potrzebuje 3 rozjazdów. Mam problem z doborem co wybrać.
Weiche 49-190 1:6,6 kąt 8.3 stopnia
Weiche 49-190 1:9 kąt 6.3 stopnia

I tutaj zaczyna się również mały problem polega na wysokości toru 1.9mm a Tilling 2.1mm.

Czy zdecydować się na Tilling?

Jeśli mój moduł by mi wyszedł, chętnie bym zabrał na impreze modelarzy. Tylko zgodnie z normą nie zabardzo będzie pasował. Chodź czytałem że przepiękny projekt Okunin jest na systemie Weinert.

No i ostatnia kwestia. Decydować się na mechanizm Weinert do makiety czy szukać inny? Jaki?

Pozdrawiam
 

Laku

Aktywny użytkownik
Reakcje
393 24 1
#4
Ale idąc tym tokiem rozumowania, to zamiast wymieniać pękniętą szybę w tymże maluchu, lepiej zastosować folię malarską ;)

Tillig (nie tilling) 2,1 a Weinert 1,9.....
Te 0,2mm chyba nie robi aż takiego problemu z przejeżdżaniem składów "pomiędzy systemami"... ale tu by się musieli wypowiedzieć ci, którzy mają jakieś doświadczenie z imprez modułowych.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#7
Inwestować warto, ale warto też zainwestować w flex Tilliga. Poćwiczyć równe przyklejenie do kawałka sklejki, pomalowanie i spatynowanie toru, oraz ładne zatłuczniowanie. Nie będzie tak ''bolało'', jak coś schrzanisz w bądź co bądź drogim materiale torowym. Jak Ci przejdzie werwa, to zawsze sprzedasz.
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#8
Dzięki za wsparcie. Nie przejdzie bardzo dawno temu robiłem makiete opartą na Tilling. A kolejka była wówczas analogowa i super jeździło. Zamierzam zgodnie z poradami innych modelarzy wykorzystać pewne techniki przy modelowaniu. Dlatego będę robił próbną wystawkę.
A ponieważ zamawiam większy asortyment z Niemiec stąd ten post. Nie wiem na jaki Weinert rozjazd się zdecydować. W katalogu są dwa z różnym kątem odchylenia. I do tego w 3 wersjach. I nie za bardzo jeszcze doszedłem czym się różnią. Ostatni rozjazd wiem że jest do samodzielnego składania, ale dwa pierwsze różnią się cenowo i kurcze nie wiem co wybrać.
 

Karol Walesieniuk

Moderator Grupy PGM
Reakcje
226 2 2
#11
Co do wyboru rozjazdu to nasze zabawki pojadą zapewne i po jednym i po drugim. Pozostaje kwestia miejsca na makiecie oraz zbliżenie do oryginalnych rozjazdów które występują w rzeczywistości.
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#13
Miejsce jest i możliwości też. Zależy mi na odwzorowaniu stacji i mostu. Są to 2 oddzielne moduły. Dojdzie do tego jeszcze jedna stacja większy projekt. Oraz trasa szlakowa. Makieta będzie w jednym pokoju ustawiona w kształcie litery U. Ma być z lokomotywownią. Projekty bardzo przemyślane i po wolutku wdrażane. Nie spiesze się planuje ze spokojem...
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#14
Weinert jest firmą bardzo dobrą, ale czy najlepszą ;) . Jak ma być tak ach i och to poszedłbym w budowę własnych torów, drewniane podkłady, rozjazdy zrobisz jeszcze bardziej zbliżone do oryginału. Możesz użyć materiał szynowy Weinert albo Peco 1,9mm (ten drugi jeszcze mniej się brudzi w użytkowaniu) . Pierwsze 3 rozjazdy robi się najdłużej później już maszynowo. Zaczynałem przygodę z takimi rozjazdami 10 lat temu, dziś jest o wiele łatwiej i z materiałem i z planami . Warto podpatrzyć tory Zbyszka i słuchać Pawła R.
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#16
Czy ktoś widział takie rozwiązanie do rozjazdu krzyżowego. Bardzo ładnie jest wykonany rozjazd krzyżowy z firmy Weinert. Chciałbym go wykorzystać do budowy. Niestety mam problem jak to jest rozwiązane. Chodzi mi o latarnię do rozjazdu wskazującą w którą stronę jest ustawiona iglica. Produkt, który znalazłem Weinert 7228 lub 7229. Ale nie pokaże zmiany jak będzie się przestawiać iglica. Na youtube znalazłem bardzo ciekawy moduł kolejki zastosowany właśnie z tym wskaźnikiem lampowym przy rozjeździe krzyżowym. Tak jak zostanie ustawiona iglica rozjazdu tak pokazuje wskaźnik lampowy. Czy to nie jest przypadkiem zrobione przy użyciu bardzo małych LED, które podświetlają w odpowiedniej kombinacji. strzałkę na wskaźniku w trakcie przestawiania się iglicy. Zapraszam do obejrzenia. I zostawienia komentarzy...

 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#18
No chyba Kolega nie trafił. Na tym ostatnim filmiku jest rękodzieło modelarza Klausa Eckermanna, a nie produkt Weinerta. I raczej nie jest na sprzedaż. W latarni Weinerta chyba rzeczywiście są tylko LEDy, a nie ma ruchomych skrzydeł.
 
OP
OP
L

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#20
Zwracam się do szanownego grona o pomoc, czy może ktoś mi poradzić jaki najlepiej użyć klej do składania latarni, wskaźników do rozjazdów. Jeszcze bym potrzebował informacji jak lepiej zrobić czy semafor jednoramienny kleić czy lutować punktowo, niektóre elementy, podejrzewam, że bez klejenia nie obędzie się również. Czy elementy, które muszę dociąć lepiej przeszlifować pilnikiem diamentowym czy lepiej inny poszukać.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dla początkujących 8

Podobne wątki