• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Warsztaty Warsztaty modelarskie w Piasecznie

track-and-train

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#1
Szanowni Forumowicze,
Postanowliśmy rozruszać modelarnie w Piasecznie (i siebie samych) bo w ostatnim, dość ciężkim dla stowarzyszenia roku, prace przy makiecie zupełnie stanęły. Od dawna planowaliśmy organizowanie warsztatów modelarskich, teraz przyszedł czas na realizację tej idei.
Na początek planujemy 3 tematy, chętnych prosimy o wpisy, który temat jest najbardziej interesujący i od niego zaczniemy. W zależności od ilości zgłoszeń ustalimy datę i opracujemy formułę warsztatów.

temat 1 - trawienie i lutowanie płytek elektronicznych (dekoder rozjazdów i detektor zajętości toru) (Mycowski)
temat 2 - elektrosadzenie i zieleń na makiecie (Daniel Loco)
temat 3 - wstawianie dekodera do lokomotywy bez gniazda (Mycowski)

Serdecznie zapraszamy - piszcie proszę kto, kiedy i na jaki temat.
Do zobaczenia
 

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#6
Temat 2 i 3
Co do pierwszego to raczej sugeruję najpierw rysowanie płytek np w kicadzie dopiero trawienie. Albo dopasowywanie dostępnych rysunków płytek do formatu wysyłanego do trawialni.
Albo lutowanie procesora na dekoderze AVT.
 

Mycowski

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Ja też jestem za elektrosadzeniem :)
Co do tematu pierwszego to chcemy właśnie pokazać jak zbudować w jak najprostszy/najtańszy sposób system DCC.
Czyli nie wchodzi w grę żadne rysowanie w cadach, korzystanie z profesjonalnych trawialni i tym podobnych "kosmicznych technologi" :)
Pokażemy jak znaleźć (www) gotowy projekt interesującego nas urządzenia, jak go przeczytać - na co zwrócić uwagę, jak kupić elementy, wykonać samodzielnie płytkę (drukarka laserowa + papier kredowy), zmontować całość i uruchomić. Oczywiście mają to być warsztaty więc to my możemy pokazać ale również to wy sami możecie wykonać swoje układy - pod naszym nadzorem/pomocą.
Najlepiej by było gdybyśmy zdecydowali się na jeden z już przez nas zrobiony układ:
- dekoder akcesoriów /rozjazdów
- dekoder rozjazdów sterujący napędy zamków centralnych (nasza modyfikacja)
- detekcja zajętości toru (S88 + PCHSI ew. GENLI-S88)
- dekoder oświetlenia wagonów.
 

Mycowski

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Propozycja Kolegi Dany jest jak najbardziej ok. To ja pozwoliłem sobie rozszerzyć zakres tematu pierwszego i stąd ten dekoder oświetlenia.
Przyszedł mi jeszcze do głowy temat - " Ucyfrowienie obrotnicy Fleischman'a ?
 

Adamzalesie

Znany użytkownik
Reakcje
281 45 10
#13
To damy radę w jednym temacie opanować tyle różności?
dekoder rozjazdów i detektor zajętości toru, dekoder oświetlenia, dekoder obrotnicy.
Czy ucyfrowienie obrotnicy to może ma być temat numer 4 ?
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#16
Pewnie chodziło mu o jego temat, ale gdyby jednak chodziło o temat trzeci to powiem tak, jeśli wykład o dekoderze w lokomotywie będzie poruszał tematy urbanistyczne to ja się piszę na to;)
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
#17
Panowie, mam dwa pytania:
1. czy omawiane rzez Was warsztaty sa tylko dla jakegos wewnetrznego grona czy tez mozna do nich ew dolaczyc jako obserwator i przy okazji nauczyc czego od specjalistow?
2. Jaki termin wchodzi w gre oraz gdzie dokladnie znajduje sie ta modelarnia?
 

Mycowski

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
1. Warsztaty są jak najbardziej otwarte i zależy nam na jak najszerszym gronie. Można dołączyć jako obserwator albo "aktywny" student - kto co lubi. We własnym sosie dogadujemy się bez forum :)
2.
Piaseczyńsko - Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej
ul. Sienkiewicza 14
05-500 Piaseczno
 

Podobne wątki