• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Warsztaty Warsztaty Modelarskie PZMK - Poznań 2017

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#1
W imieniu Polskiego Związku Modelarzy Kolejowych zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Warsztatów Modelarskich organizowanych w Poznaniu w dniach 28-29 stycznia 2017 roku.

Mam nadzieję, że jak zwykle będzie to okazja do wspólnego spotkania w gronie pasjonatów miniaturowej kolei.

Zapraszamy wszystkich, zarówno zaczynających swoją przygodę z modelarstwem, jak i tych, którzy poświęcili wiele godzin realizując się w tej pasji.

Zachęcamy do prezentacji swoich dokonań oraz podzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi, często początkującymi modelarzami.

Chcieli byśmy również bardziej dopasować tematykę do potencjalnych zainteresowań uczestników. Prosimy osoby zainteresowane udziałem w warsztatach o proponowanie tematyki z którą chcieli by się zapoznać w trakcie ich trwania.
Nie możemy obiecać, że zrealizujemy wszystkie oczekiwania, ale będziemy je mieć na uwadze, poszukując osób chcących podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą.


Spotkania warsztatowe odbędą się w Zespole Szkól Komunikacji (Poznań, ul. Fredry 13).
Podobnie jak w minionych latach będzie możliwość zakwaterowania uczestników w internacie ZSK przy ulicy Czajczej.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Jedyny wymóg to rejestracja swojego uczestnictwa.

Dokładniejsze informacje organizacyjne wkrótce.

Pozdrawiam,

Piotr Karwatka
Poznański Klub Modelarzy Kolejowych
 

qrchuck

Nowy użytkownik
Reakcje
13 0 0
#2
Mnie najbardziej interesuje temat tworzenia obiektów architektonicznych z kartonu wycinanego laserem. Pamiętam, że kiedyś Paweł Koob zrobił fajną prezentację pokazującą jak to się robi. Może dałoby się zaprosić tym razem Tomasza Stangela, aby opowiedział o tej technice w różnych skalach modelarskich. Jestem ciekaw jak zrobić różnego rodzaju dachówki, gąsiory, rynny, rury spustowe, wole oka, kamienne elementy budynku, mur pruski... Czyli jednym słowem architekturę.
P.S.: Cieszę się, że warsztaty są zapowiedziane z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, bo w tym roku w styczniu jak dla mnie informacja była podana za późno a strona internetowa PZMK w tamtym czasie jakoś nie działała.
 
OP
OP
PiotrK

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#3
Ciekawa propozycja. Nie wiem tylko czy da się zrealizować, bo pan Tomek jest dość zajętą osobą.
Zapytać jednak możemy. Jak coś będziemy wiedzieć, to damy znać.
 
OP
OP
PiotrK

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#6
Myślę, że po wtorkowym (3.01.17) spotkaniu, będzie więcej informacji.
Na szczęście Marku nie musimy czekać do 3 stycznia. Dziś wyjaśniło się ostatecznie parę spraw organizacyjnych.
Witam , jak się można zapisać na takie warsztaty
Rejestrację uczestnictwa dokonujemy, po przez wypełnienie i odesłanie najpóźniej do 25 stycznia 2017 roku na adres prezesa Polskiego Związku Modelarzy Kolejowych (sk.pyssa@infotransport.pl) dołączonego formularza zgłoszeniowego.

Nastąpiła jedna istotna zmiana organizacyjna. Uwzględniając nadesłane sugestie, spotkanie warsztatowe zostało ograniczone do jednego dnia - soboty 28 stycznia 2017 roku.
Dla przyjezdnych, została zachowana możliwość rezerwacji noclegów zarówno z piątku na sobotę, jak i z soboty na niedzielę (szczegóły w formularzu zgłoszeniowym).

Ramowy harmonogram warsztatów przedstawia się więc aktualnie następująco:

Piątek, 27 stycznia 2017 r.
od 16.00 - Przyjazd i zakwaterowanie uczestników w internacie ZSK, ul. Czajcza 14.​

Sobota, 28 stycznia 2017 r.
8.00 - Śniadanie (internat ZSK)
9.00 - Spotkanie na sali warsztatów, przygotowanie stanowisk modelarskich (Zespół Szkół Komunikacji, ul. Fredry 13)
9.30-14.00 - Pierwsza sesja warsztatów.
14.00 - Obiad (ZSK, Fredry 13)
14.30-19.00 - Druga sesja warsztatów​

Niedziela, 29 stycznia 2017 r.
8.00 - Śniadanie, Wykwaterowanie uczestników z internatu ZSK​

Jednocześnie osoby, które chciałyby jeszcze zaprezentować swoje dokonania/doświadczenia/pomysły w formie prezentacji (dostępny będzie również projektor i komputer) czy też tzw. ”stolika warsztatowego” prosimy o przesłanie informacji o przewidywanej prezentowanej tematyce oraz zapotrzebowaniu na stoły itp. rzeczy związane z zabezpieczeniem technicznym do 25 stycznia 2017 roku na adres karwatka@amu.edu.pl.
 

Załączniki

Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#7
Szkoda Piotrze że zostałeś wmanewrowany w organizację warsztatów, widzę ich powolny zmierzch podobnie jak całego SH, niestety PZMK jest niewydolny, czas na zmiany lub zakończenie działalności.
 
OP
OP
PiotrK

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#8
Paweł masz racje że zostałem "wmanewrowany" w organizacje warsztatów, ale nie narzekam.
Mam duży sentyment do tych warsztatów bo tak naprawdę od nich, dokładniej od edycji 2008, zacząłem swoja bliższa przygodę z modelarstwem kolejowym.

Kiedyś była to w Polsce jedna z głównych imprez tego typu. Obecnie różnego rodzaju warsztaty odbywają się w wielu miejscach i to bardzo dobrze, bo to słuszny kierunek. Lokalne imprezy dają możliwość kontaktu większej liczbie pasjonatów. a zarazem służą integracji lokalnych grup (a tak na marginesie, to powstające w naszym "modelarstwie" podziały wciąż mnie zadziwiają).
Impreza Poznańska też przez lata się zmieniła, myślę jednak, że nadal pozostaje atrakcyjna (szczególnie dla nas - wielkopolan - ze względów na lokalizację). Nie bez znaczenia jest również szeroka i różnorodna tematyka z którą można spotkać się na warsztatach. O możliwości spotkania ciekawych osób już nie wspominam (chociażby z Twojej łódzkiej ekipy, która do tej pory była chyba na wszystkich dotychczasowych ośmiu edycjach), a jest to szczególnie cenne i ciekawe dla osób rozpoczynających swoją przygodę z modelarstwem kolejowy.

Jeszcze o bieżącej tematyce - choć nie wszystko jest do końca "domknięte".
W tym roku oprócz już tradycyjnych zagadnień związanych z dłubaniem przy modułach, ciekawie zapowiada się temat związany z waloryzacją kół parowozów. Pozornie bardzo wąski, ale jednak obejmujący duży zakres zagadnień związanych nie tylko z kołami. W jego ramach dowiedzieć będzie można się jak usuwać powłoki lakiernicze, uzupełniać niedoskonałości fabrycznych zestawów kołowych, jak malować aerografem, jak namalować bandaże czy też finalnie patynować.
Jak zwykle na poznańskiej imprezie nie zabraknie tematów związanych z elektroniką i sterowaniem DCC.
Między innymi będzie można zapoznać się z nowym sterowaniem PIKO, zobaczyć ciekawą, nową centralkę firmy Digikeijs.
Twórcy makiet zobaczą jak zrealizować działającą SBL-kę, a miłośnicy komputerowego sterowania będą mieli okazję zapoznać się z podstawami użycia darmowego oprogramowania realizowanego w ramach projektu JMRI.

Paweł, ja raczej widzę nie zmierz, a zmianę warsztatów. A to jak długo będą funkcjonowały zależy od chęci osób, które chcą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Jak na razie wciąż nam się chce, więc działamy...

Jako koordynator warsztatów zapraszam więc wszystkich do udziału. Zapisy wciąż trwają.

A przy okazji życzę wszystkich wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, spełnienia wszystkich marzeń (szczególnie tych modelarskich).

Pozdrawiam,
Piotr Karwatka
 
Reakcje
75 0 0
#9
Witam wybieram się z synem , chcę jeszcze żeby pojechała żona z córka, tyle one nie są zainteresowane modelarstwem czy istniała by możliwość odpłatnego zakwaterowania dla nich w internacie?

Pozdrawiam
Piotr Gałazka
 

King

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
241 1 0
#10
Witam serdecznie Tak sobie czytam :rolleyes:ale coś z tymi datami jest nie tak :LOL::LOL::LOL:
Piątek, 27 stycznia 2017 r.
od 16.00 - Przyjazd i zakwaterowanie uczestników w internacie ZSK, ul. Czajcza 14.

Sobota, 28 stycznia 2017 r.
8.00 - Śniadanie (internat ZSK)
9.00 - Spotkanie na sali warsztatów, przygotowanie stanowisk modelarskich (Zespół Szkół Komunikacji, ul. Fredry 13)
9.30-14.00 - Pierwsza sesja warsztatów.
14.00 - Obiad (ZSK, Fredry 13)
14.30-19.00 - Druga sesja warsztatów

Niedziela, 17 stycznia 2016 r.
8.00 - Śniadanie, Wykwaterowanie uczestników z internatu ZSK
 
OP
OP
PiotrK

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#11
King, masz rację - data przy niedzieli jest błędna...;)
Dziękuję za proletariacką czujność - postaram się coś z tym zrobić.
[DOUBLEPOST=1483709058][/DOUBLEPOST]
Witam wybieram się z synem , chcę jeszcze żeby pojechała żona z córka, tyle one nie są zainteresowane modelarstwem czy istniała by możliwość odpłatnego zakwaterowania dla nich w internacie?
Myślę, ze nie powinno być z tym problemu, ale dla uzyskania pewności skieruj to pytanie na adres sk.pyssa@infotransport.pl
Warto też to odnotować w zgłoszeniu.
--edit--
Sprawdziłem i przesłałem Ci odpowiedź na PW.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
PiotrK

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#12
Warsztaty już jutro...
Na warsztaty zgłosiło się ponad 30 osób. Z tego 12 osób zadeklarowało chęć pokazania swoich dokonań innym.
Zgłoszenia napływały do wczoraj.

Ogólny plan spotkania nie uległ zmianie (szczegóły rozesłałem e-mail'em do wszystkich zgłoszonych uczestników).
Tu umieszczę tylko dla porządku informację o planowanej tematyce działań warsztatowych.

W trakcie tej sesji porannej planujemy trzy większe prezentacje ogólne.
- Malowanie oraz waloryzacja kół modeli parowozów.
- Prace przy budowie modelu lokomotywy Ty2.
- Sterowanie cyfrowe DCC. Wykorzystanie pakietu JRMI w sterowaniu cyfrowym (przy okazji między innymi prezentacja możliwości centralki Digikeijs DR5000).

Poza wymienionymi powyżej tematami, w ramach „stolików warsztatowych”, zadeklarowano poniższe zagadnienia:
- Malowanie, składanie, kalkomania (przeróbka modeli);
- Waloryzacja taboru, obiektów stacyjnych;
- Budowa lokomotywowni. Frezowanie Br86 pod nowy silnik;
- Budowa modułu obrotnicy;
- Elektryfikowanie torów na makiecie;
- Elektronika na makiecie. Sterowanie ruchem kolejowym - SBL trzystawna;
- Elektronika makietowa, programowanie dekoderów dźwiękowych, sterowanie DCC;
- Sterowanie Piko Smartbox. Plusy i minusy.


W trakcie sesji popołudniowej dzięki uprzejmości sklepu internetowego sklep.dcc24.eu zaprezentowany zostanie miedzy innymi model ST43 firmy MTB. Zapoznać się też będzie można z ofertą elektroniki firmy Digikeijs.

Pozdrawiam,
Piotr Karwatka
Koordynator warsztatów modelarskich
Polski Związek Modelarstwa Kolejowego
 
Ostatnio edytowane:

Sebian

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Byłem i wracam zadowolony. Bardzo dziękuję za miłą atmosferę i przyjęcie. Dlatego dzień dobry na forum po raz pierwszy :)

Pozdrawiam gospodarzy spotkania i uczestników. Dziękuję za przekazaną podczas warsztatów wiedzę. Do zobaczenia!

Sebastian
 
Reakcje
75 0 0
#16
Witam
i po warsztatach , dla mnie to pierwsze warsztaty , podobało się.
Wiem już, że najwięcej frajdy daje efekt własnej pracy włożonej w makiety i modele.
Postanowiłem BIP-ę robić.
Dla syna trochę za statycznie, brakowało mu możliwości pojeżdżenia i możliwości posterowania samemu.
Pozdrawiam wszystkich których poznałem i dziękuję za miłe i ciepłe przyjęcie takiego szczypiorka jak ja i syn.

Piotr I Stasio
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
#17
Dziękujemy w imieniu SMK Katowice oraz BGM za bardzo udane warsztaty.
Niestety z samych warsztatów nie zrobiłem zdjęć, ale mam kilka fotek z wycieczek około warsztatowych :D

Makieta edukacyjna

P1170905.jpg



P1170906.jpg



P1170907.jpg



P1170908.jpg



P1170909.jpg



P1170910.jpg



Makieta Poznańskiego Klubu


P1170911.jpg



P1170912.jpg



P1170913.jpg



P1170914.jpg



P1170916.jpg



P1170917.jpg



P1170918.jpg



Do zobaczenia za rok

Można prosić o jakieś zdjęcia z samych warsztatów ? :)
 
OP
OP
PiotrK

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#18
W imieniu organizatorów chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom za wspólne spotkanie, poświęcony czas i stworzoną atmosferę.
Mamy nadzieję, że również dla Was, było ono inspirujące, a możliwość bezpośredniego kontaktu i podglądnięcia warsztatu innych, będzie motywacją do dalszej własnej działalności modelarskiej.
Warsztaty2017-01.jpg

Już dziś zapraszam do udziału w warsztatach w 2018 roku (dokładny termin nie jest jeszcze ustalony, ale można założyć, że będzie to pierwszy weekend ferii w Wielkopolsce).

Pozdrawiam,
Piotr Karwatka
Koordynator warsztatów modelarskich
Polski Związek Modelarstwa Kolejowego

Jeszcze parę zdjęć ze spotkania...
Warsztaty2017-02.jpg Warsztaty2017-03.jpg Warsztaty2017-04.jpg Warsztaty2017-05.jpg Warsztaty2017-06.jpg Warsztaty2017-07.jpg Warsztaty2017-08.jpg Warsztaty2017-09.jpg Warsztaty2017-10.jpg Warsztaty2017-11.jpg Warsztaty2017-12.jpg Warsztaty2017-13.jpg Warsztaty2017-14.jpg Warsztaty2017-16.jpg
 

Podobne wątki