• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

warsztat Rafus'a

RaFuS

Znany użytkownik
Reakcje
140 3 0
#1
Witam, jako iż nieśmiało ale coraz częściej staram się coś grzebać przy modelach tak też zakładam temat w którym będę się dzielić z Wami tym co robię, liczę na konstruktywną krytykę oraz porady od bardziej doświadczonych Kolegów na forum.

Ostatnio trochę pracuję nad pewnym projektem inspirowanym z 1:1 do którego potrzebuję przyczepę ciężarową, niestety gotowe modele które posiadam nie przypominają z wyglądu takowej. Najpierw szukałem czegoś zbliżonego z wyglądu, przegrzebałem allegro... i trafiło się leciwe Volvo, na zdjęciach paka wyglądała idealnie, zalicytowałem, wygrałem, po kilku dniach paczka była u mnie i niestety... małe rozczarowanie, model jest węższy niż przypuszczałem.
Miałem wznowić poszukiwania na alledrogo czegoś innego co by się nadało ale naszła mnie myśl, że skoro mam już pakę to może coś się z niej da jednak zrobić w miarę moich minimalnych umiejętności.

Wczoraj od paki odciąłem burty na których mi najbardziej zależało, a z pcv wyciąłem podłogę i burty czołową oraz tylną.
WP_20151014_043.jpg

WP_20151015_001.jpg

Dziś natomiast rozpocząłem prace nad podwoziem.
Zastanawiam się czy zostawic to tak jak na fotce ponizej, czy moze jednak dorobić niedużą ramę.
WP_20151015_009.jpg

i wstępne przymiarki
WP_20151015_010.jpg
WP_20151015_011.jpg
WP_20151015_013.jpg

W niektórych miejscach muszę trochę jeszcze poszlifować ale ogólny zarys już jest.
 
OP
OP
RaFuS

RaFuS

Znany użytkownik
Reakcje
140 3 0
#6
Witam :D
Świetnie równiutko docięte - jak to zrobiłeś?
Ciałem piłką elektryczną, ale ciągle jeszcze brak doświadczenia. :)
Przyczepa chwilowo czeka na lepsze dni, a tymczasem taki projekt mi wjechał na warsztat:
001.jpg

Ostatnio miałem w pracy trochę luźnych dni i w necie uskuteczniałem pasje do mojej ukochanej marki, trafiłem na kilka fajnych tematów związanych z puszkami a przy nich nawinęły mi się jeszcze dość nietopowe u nas naczepy tzw 'stonogi'. Tak oto zainspirowany postanowiłem sobie taki zestawik machnąć, nabyłem naczepy i zebrałem chęci do działania.
W szarej naczepie która przeznaczona była do 20'ek wyciąłem trochę tylu i wcisnąłem głęboko w ramę siodło. Więcej ingerencji było w drugiej naczepie przeznaczonej pierwotnie pod 2x20', 30', 40'ki gdzie uciąłem przód naczepy, dorobiłem węższy odcinek ramy z zamontowanym sworzniem królewskim, tak by po rozczepieniu można było jeszcze ją podczepić do ciągnika i jechać dalej. Osie zostały przesunięte kawałek do tylu ale zastanawiam się czy jeszcze trochę ich nie cofnąć.
002.jpg

003.jpg

005.jpg

006.jpg

007.jpg

Naczepa w obydwu członach wymaga jeszcze miejscowych szlifów ale ogólny zarys już uzyskałem, koniec oczywiście wieńczyć będzie malowanie na które jeszcze nie mam pomysłu... :gwizd:
Przymiarki:
008.jpg

010.jpg

011.jpg

012.jpg

Niestety w tej chwili posiadam tylko jeden kontener.

Pozdrawiam. :)
 

marpama28

Znany użytkownik
Reakcje
54 4 0
#8
Bardzo fajnie że coś samemu dłubiesz :) A co do stonogi to jest to bardzo ciekawy temat na model, bo trochę tego po naszym kraju zaczęło się kręcić. Fajnie tez że zrobiłeś unoszone osie w pierwszym członie. Jedyne czego szkoda to, że rama naczepy jest na jednym poziomie. Więc kontenera high cube już nie bardzo na tym przewieziesz. Ale ogólnie doceniam pomysł i to że oby dwa człony maja sworzeń. Czekam na dalsze relacje :)
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.473 18 1
#10
Wielkie brawa za to że sam coś kombinujesz a nie pokazujesz co właśnie kupiłeś. Wyjdzie raz lepiej raz gorzej ale zawsze to twoja praca, twój pomysł i wielka radość z efektu końcowego. Zestawik pierwsza klasa, czekam na malowanie i efekt końcowy.

Powodzenia w dalszych pracach i nowych pomysłach !
 
Reakcje
10.671 67 1
#11
Bardzo fajnie że coś samemu dłubiesz :) A co do stonogi to jest to bardzo ciekawy temat na model, bo trochę tego po naszym kraju zaczęło się kręcić. Fajnie tez że zrobiłeś unoszone osie w pierwszym członie. Jedyne czego szkoda to, że rama naczepy jest na jednym poziomie. Więc kontenera high cube już nie bardzo na tym przewieziesz. Ale ogólnie doceniam pomysł i to że oby dwa człony maja sworzeń. Czekam na dalsze relacje :)
To że naczepa nie jest w jednym poziomie to nawet i dobrze bo one nigdy nie trzymały jednego poziomy , przynajmniej te które ja widziałem . Przeznaczone są do przewozu 2x20 także na to jednej 40 raczej nikt nie ładuje , przynajmniej ja się nie spotkałem . Jedyne co mi teraz przychodzi do głowy to kolega nie potrzebnie zrobił ten sworzeń królewski w tym członie 3 osiowym . Naczepa taka działa na zasadzie naczepy/przyczepy przy czym pierwszy człon to naczepa a drugi to przyczepa i w ramie naczepy jest schowany sprzęg do przyczepy .
 

IgorS

Aktywny użytkownik
Reakcje
174 2 0
#12
To że naczepa nie jest w jednym poziomie to nawet i dobrze bo one nigdy nie trzymały jednego poziomy , przynajmniej te które ja widziałem . Przeznaczone są do przewozu 2x20 także na to jednej 40 raczej nikt nie ładuje , przynajmniej ja się nie spotkałem . Jedyne co mi teraz przychodzi do głowy to kolega nie potrzebnie zrobił ten sworzeń królewski w tym członie 3 osiowym . Naczepa taka działa na zasadzie naczepy/przyczepy przy czym pierwszy człon to naczepa a drugi to przyczepa i w ramie naczepy jest schowany sprzęg do przyczepy .
Nie do końca, są różne rozwiązania i spotyka się zarówno takie ze sworzniem królewskim jak i z dyszlem. Jeszcze tylko obniżyć siodło w ciągniku by wszystkie koła dotykały podłoża i będzie OK.

D-Tec CT-53:
1.jpg


Broshuis 2-connect:
22.2.2-connect2.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
RaFuS

RaFuS

Znany użytkownik
Reakcje
140 3 0
#13
Człony w miejscu laczenia maja jeden poziom, ale przeważnie pierwszy ma początek ramy uniesiony przez co przy 2x20kach pierwszy kontener jest wyżej mocowany, da sie załadować 40ke ale wtedy należy zastosować na tyle naczepy mocowania z pierwszego członu które trzymaly tyl pierwszej puszki. Ja użyłem naczep jakie były w zasięgu i dlatego tak ten poziom rzucza sie w oczy.
Drążąc temat w necie natrafiłem na fotki z drugim siodłem ukrytym w pierwszym członie i na takie zastosowanie sie zdecydowałem, ale fakt rozwiązanie z tandemów gdzie z ramy wystaje dyszel i wchodzi w sprzęg ukryty w pierwszym członie tez występują.
Troche uproscilem pewne sprawy ale to pierwsza taka naczepa jaka robię, przy następnych bo mam plan by ich kilka zrobić zastosuje tez inne rozwiązania... Ale tonw swoim czasie. :)
 
OP
OP
RaFuS

RaFuS

Znany użytkownik
Reakcje
140 3 0
#14
Witam, Igor uprzedził mnie o kilka dobrych sekund ale wyjaśnił to co ja mniej więcej próbowałem pisząc w trasie z tel... :)(y)
Co do naczepy to jest na wykończeniu, ciągle coś poprawiam i sprawdzam, myślę że niebawem przedstawie ostateczna jej wersje. Przekopując ponownie internet w tym temacie natknąłem się na ciekawy zestaw, dość już leciwą solówkę na czterech osiach z przyczepa. Korzystając z międzyświątecznej przerwy i tego że trochę złomu modelarskiego jeszcze mam, to trochę pociąłem i pokleiłem - wyszło coś takiego:
WP_20151229_002.jpg

Docelowo druga i czwarta oś będą podwieszane, druga zostanie też zmieniona na pojedynczą skrętną. Rama zostanie jeszcze przeszlifowana i zabudowana.
Musze się przyznać, że mega się wkręciłem w tematy kontenerowe i najbliższe moje próby modelarskich zbrodni będą się kręcić w tej tematyce. :gwizd:
 
OP
OP
RaFuS

RaFuS

Znany użytkownik
Reakcje
140 3 0
#15
Cześć, pomysłów wiele ale czasu ciągle mało, dziś nabrałem natchnienia na porzeźbienie.
Na warsztat wjechała Scania serii-R, na szybki projekcik.
Pierwotnie miała kabinę CR19Highline (średnia wysokość dachu), ale postanowiłem zrobić sobie CR19 (niski dach) ponieważ takiej jeszcze nie mam.
WP_20160717_031.jpg

Z oryginalnej kabiny wyciąłem maskę, natomiast druga kabina użyta tutaj to pozostałość po jakimś starym modelu Scanii 4Seri.
Jak widać zachodu za wiele nie ma. Pewnie szybko padłoby pytanie po co to robić skoro można wyszukać w necie lub nawet sklepach modelarskich taki model?
Odpowiedz jest prosta, o ile modele te posiadają kabinę bez spojlerów lub są to Highline czy Topline są ok, natomiast nie wiedzieć czemu Herpa skopała właśnie osłony zakabinowe w modelu mając dobrą formę z 4ki. Dla mnie - miłośnika marki brzydko to wygląda i musiałem zrobić to sobie zgodnie z oryginałem.
scania-r-rigid-tractor.jpg
 
OP
OP
RaFuS

RaFuS

Znany użytkownik
Reakcje
140 3 0
#17
Modyfikacje jak najbardziej na plus. Teraz wygląda jak należy. Pochwal się co robiłeś z tą 1:1 dzisiaj za Lotosem w Bninie. :ROFL:
Tą 1:1 gdy widziałeś to już w tamtym momencie nie jeździłem, obecnie mam Merca.

A dziś zaprezentuję znowu coś nowego, myśle że ten temat szybciej dokończę niż wcześniejsze. Jakiś czas temu udało mi się upolować Scakanke w krótkiej kabinie ale i jednocześnie wysokiej, model miał wklejone lusterka i od tego cała lewa szyba w drzwiach została zalana klejem. Ja na to nie zwróciłem uwagi na fotkach z portalu aukcyjnego, jednak gdy model stał już u mnie w domu zaczęło mnie to trochę drażnić. Stwierdziłem, że rozbiorę kabinę podmienię szybkę i bedzie git - niestety, szyba przykleiła się do lewego słupka a ogólny finał przez jeden nieodpowiedni ruch zakończył się maską pękniętą przez sam środek, szyba wyszła razem z kawałkiem słupka i moją krwią zagotowaną ze złości, że mogłem tego nie tykać. Na szczęście miałem wolną, kompletną kabinę od Scanii 3Serii niestety była to CR19Topline w wersji Streamline - a więc długa sypialna, z wysokim dachem, stopnie prowadzące do kabiny schowane za przedłużeniami drzwi więc i maska była inna od tej która mi pękła...
Nie mając już nic więcej do stracenia po ochłonięciu sięgnąłem piłkę do cięcia i zacząłem płodzić...

Nowa szyba przycięta, ponieważ oryginał był z seri-2giej to i wnętrze z 3ki przyciąłem by pasowało do krótkiej kabiny.
Chodziło mi tu głównie o to by przez szybę było widać 'wygiętą' deskę rozdzielczą.
Kabina wyszła jak wyszła, nie do końca jestem zadowolony ale lepsze to niż wspomnienie po zniszczonym oryginale.
WP_20160910_019.jpg

Początkowo taką kabinę założyłem na oryginalne podwozie 6x2 z cysterną na ramie, do tego była przyczepa.
Z 'internetów' wiem, że były takie pojazdy w 1:1, nawet zabudowę posiadam podobną, niestety nie znalazłem czegoś co by mnie inspirowało i dlatego też z czasem postanowiłem postawić na budowlankę. Trochę zainspirowany Mikołaja Terbergiem stwierdziłem, że warto iść tą drogą i wyszło coś takiego:
WP_20160910_022.jpg


WP_20160829_003.jpg


Teraz zostało mi tylko pomalować i można śmignąć na żwirownię... :)
 

DyrdekHz

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#18
Już wiem z WC, nawet Cię widziałem kilka razy. ;) Model wygląda bardzo dobrze, ważne, że ratowałeś a nie rzuciłeś w kąt. Czekam na kolejne zdjęcia. :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 6
W robocie 2
W robocie 7
W robocie 14
W robocie 33

Podobne wątki