• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Warsztat - jaco

OP
OP
jaco

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
#62
Po dłuższym czasie, dwa Y-ki skończone, tradycyjnie para: Wrocław, Katowice.
Wybaczcie jakość niektórych zdjęć.
 

Załączniki

WrocT

Znany użytkownik
Reakcje
200 29 1
#64
Modele dobrze poprawione. Rozumie ze tylko ten kremowy pasek i drzwi były malowane ( kolor zielony nie ruszany, zamaskowany taśmą) po usunięciu papierem ściernym napisów? Czy następnie położono lakier błyszczący bezbarwny, na który przyszły kalkomanie i warstwa lakieru do zabezpieczenia kalkomanii?
Czy ktoś ma doświadczenia z użyciem alkoholu do usuwania takich napisów? Moze ktoś używał środka który ma w opisie " Podobnie niektóre nadruki wykonne metodą "tampodruku" (jak np: na zapalniczkach, długopisach)" ( http://www.chemia-techniczna.pl/porady-techniczne/zmywanie/zmywanie-naklejek-tasm-i-klejow/ )
 
OP
OP
jaco

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
#65
Jest dokładnie tak jak opisałeś. Po przemalowaniu koloru kremowego, bezbarwny, kalki i znowu bezbarwny. Tego środka, który wskazałeś nie miałem okazji wypróbować.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#67
Góra będzie jeszcze patynowana ? Bo teraz podwozie - sama rdza i pył a góra prosto po naprawie w ZNTK ...
 
OP
OP
jaco

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
#69
Nie będzie patynowana, buda postawiona na podwoziu które gdzieś tam kiedyś było próbnie pobrudzone, a pójdzie do kompletnego przemalowania.
Co do koloru, to zgodny z Ral, farba z mieszalni, efekt taki pewnie przez sztuczne światło.
 
OP
OP
jaco

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
#71
Człowieku, jak wyciągnę ten wagon w dzień nawet tylko do zdjęcia, to jest ryzyko, że on będzie doświadczał takich prób jak na planie filmowym king konga (czyt. dwulatek + model) :)
A tak na poważnie, to jak pójdę troche dalej z robotą to wrzucę fotki robione przy świetle dziennym. Oczywiście jak gdzieś odprawię syna z żoną ;-)
 

hjugytf

Aktywny użytkownik
Reakcje
458 47 4
#72
ffox pewnie miał na myśli, aby pokazać nam go w innym świetle, bo te zdjęcie przedstawia nie dość udaną próbę malowania,
 
OP
OP
jaco

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
#74
Wiem co miał na myśli, bo przecież odpisałem:
A tak na poważnie, to jak pójdę troche dalej z robotą to wrzucę fotki robione przy świetle dziennym
Napisałem później, bo modelarstwo uprawiam naprawdę rzadko i cały sprzęt oraz tworzone modele są chowane gdzieś tam wysoko do półek, przez co nie wyciągam tego zbyt często.

Natomiast biorąc to wszystko pod uwagę - problem rzeczywiście może być, skoro więcej niż jedna osoba to sygnalizuje. Będę musiał nieco wcześniej zajrzeć do pawlacza i zrobić porównanie z bonanzą.
Jak teraz patrzę może faktycznie może okazać się, że jest nieco za ciemny. Cytując z tematu: Kolory stosowane na PKP według palety RAL

Ktoś wie jaki numer RAL został użyty do bonanzy piko http://shop.dcc24.eu/6587-thickbox_...klasy-120a-bonanza-pkp-wroclaw-piko-96649.jpg

I czy ten sam numer RAL był używany do Y-ków w tej epoce?
odp.
Sugerując się autorytetem zamówiłem 6009 z mieszalni.

późniejsza odp.
Do wagonów PIKO typu 120A zastosowany był kolor RAL 6008 Braungrün.
Tak, ten sam kolor używany był do malowania "Y-ków" w tej epoce, ale tylko do wagonów polskiej produkcji!
Wagony typu Görlitz 78 oraz wagony piętrowe serii Bipa, importowane w tych latach z byłej NRD, były fabrycznie malowane na kolor RAL 6007 Flaschengrün....
Niestety w międzyczasie zdążyłem pozyskać 6009 z mieszalni. Nie wiem czy różnica jest na tyle duża, iż okaże się rzeczywiście zbyt ciemny w stosunku do bonanzy (Piko, chyba najlepszy w obecnej chwili punkt odniesienia), to.... trzeba będzie wagon umyć, szkoda, że jest po kalkowaniu, ale cytując klasyka: "modelarstwo uczy cierpliwości".

:)
 
Ostatnio edytowane:

Bart

Użytkownik
Reakcje
121 5 1
#78
A przy okazji, wózek w 112 jest obrócony o 180 stopni.
...buda postawiona na podwoziu które gdzieś tam kiedyś było próbnie pobrudzone, a pójdzie do kompletnego przemalowania..
Raczej to tylko zgrubna przymiarka. Naprawdę wątpie, żeby tak to miało zostać.

Co do barw, z tego co pamietam, to dla mnie te wagony były po prostu czarne ;) Wg mnie doskonale dobrany kolor do polskich Y-ków ma model Y-Bautzen od Tilliga. Tylko jaki to w końcu jest? 6008 czy 6009? A może żaden z nich?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 161
Tabor 85
Tabor 66
Tabor 4734

Podobne wątki