• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Warsztat - Flotoma

OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
Niedawno firma GPM zaoferowała szereg modeli pojazdów w między innymi skali 1:87. Zostały one wykonane w postaci wydruków 3D. Ponieważ wśród nich znalazła się ciężarówka w moim najbardziej ulubionym wariancie, musiałem spróbować. Mowa o aucie STAR 660 z dźwigiem ŻSH-6S. Technika druku daje niespotykane dotychczas możliwości modelarskie. Szczególnie podziwiam wydrukowane elementy masztu. Żadna inna dostępna obecnie technika nie pozwala na tak dobre odwzorowanie tego detalu. Pojawia się jedynie pytanie jak będzie wyglądać trwałość tak delikatnego detalu? Ponieważ lubię budować modele, które nie będą stresować podczas brania w rękę, wprowadziłem kilka ulepszeń konstrukcji. Nie ma co ukrywać, że filigranowe, cienkie detale z druku są dosyć kruche i można łatwo je uszkodzić. Dlatego od nowa wykonałem podporę masztu przed kabiną. Powstały metalowe imitacje czterech podpór. Wymieniłem na metalowe elementy wysięgnika. Ponieważ lubię skręcone koła w modelach, a nie mogłem się zdecydować w którą stronę je skręcić, dorobiłem ruchomy mechanizm kierowniczy przednich kół.
To jeszcze nie koniec modyfikacji. W planach są kolejne, ale o tym niedługo.

Należy zaznaczyć, że model przedstawiony na grafice opakowania to jeszcze stary model wykonany w technice wypalania laserem z papieru.

20201026_084233.jpg
20201025_002117.jpg
20201025_002044.jpg

20201025_001839.jpg
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
No, masakra... chciałem kupić ten model, ale chyba poprzeczka za wysoko jak dla mnie... choć zwykle nie marudzę, że czegoś tam nie dam rady zrobić, ale... tym razem braknie mi czasu :D
Cudnie się zapowiada. Pytanie, czy możesz zrobić zoom dołączonych do zestawy szybek?
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
Dzięki! :)
Pytanie, czy możesz zrobić zoom dołączonych do zestawy szybek?
Zrobię zdjęcie przy okazji aktualizacji prac przy modelu. Szyby to klasyczna wypraska podciśnieniowa z przezroczystego tworzywa. Przetłoczenia mają sprawić, że szyby prawie zlicują się z powierzchnią poszycia kabiny. Jeszcze nie myślałem czy zastosuję szyby z zestawu. Decyzję zostawiłem na koniec.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
Wszystko ładnie i pięknie. Ale sam też drukuję w technologii żywicznej i wiem, że filigranowe elementy lubią się pokrzywić. Nie jest to oczywiście zasada ale jest takie ryzyko. Objawy mogą wystąpić nawet po kilku tygodniach od druku. Trzymam kciuki by tekowe nie wystąpiły.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
Tomku zapowiada się czadowo :love: też zamówiłem sobie ten model czekam na odbiór. Rozrysowałem sobie tak jak u Ciebie ten ryflowany podest muszę tylko sprawdzić jak dostanę kit czy wymiary pasują. Niemniej jednak obserwował będę Twoją budowę ,bo jak wzorować się to tylko na mistrzach :)(y)
Pozdrawiam
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
Paweł, blaszki na podeście musiały być :)

Mateusz, zdaję sobie sprawę z faktu, że wydruki mogą się dziwnie zachowywać w miarę upływu czasu. Najwięcej obaw mam do masztu. Plan jest taki, że jak zacznie się coś niedobrego z nim zrobić to będę musiał się zmusić i przygotować maszt do trawienia. Jak cały model zacznie się deformować, to najwyżej trafi jako ładunek na wagon platformę i będę wtedy go rzadziej oglądać ;-)

Zbyszku, zbyt leniwy jestem na rysowanie tych podestów i później wysyłanie do trawienia. Wykorzystałem uniwersalny arkusz blachy ryflowanej od ABER-a. Kupiłem go 20 lat temu i ciągle przydaje się do np. takich akcji.
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
Dźwig jest właściwie gotowy do malowania. Był gotowy już w sobotę, ale coś mnie tknęło aby porównać na zdjęciach wysokość tylnej partii
obracanej części. Okazała się odrobinę za niska. Po korekcie myślałem, że na niedzielę model będzie już gotowy do malowania. Tak też się nie stało, bo uznałem, że przedni zderzak trzeba podnieść do góry, przy okazji fotele poszły do góry. Teraz myślę, że to już chyba wszystko :) Korekty będą podane do firmy GPM.

20201102_004644_.jpg
20201102_004714_.jpg
20201102_004737_.jpg
20201102_004839_.jpg
20201102_004947_.jpg
 

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.026 108 2
Świetnie to wygląda, dziś doszła do mnie paczka GPM-u i czytając instrukcje składania Nysy natrafiłem na wpis że wydruk należy utwardzić lampą UV lub na słońcu.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.550 386 20
Korekty będą podane do firmy GPM.
I pozostanie się chyba tylko modlić, żeby wprowadzili te poprawki. Ja kiedyś próbowałem zwrócić uwagę na nieprawidłowo umieszczone błotniki w skrzyni Stara 200 i zostało to zignorowane, a mnie zaproponowano zwrot modelu jak mi się nie podoba...
Wracając do Twoich prac Tomku, to znów kładziesz system na łopatki. Świetnie to już wygląda. (y) Jestem pod wrażeniem.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
Ja do sowich wydruków, zrobiłem komorę do naświetlania. Pudełko po modelu 1:24, wyklejone taśmą LED UV. Utwardza jak trzeba.
Kolejny etap to budowa specjalnego obrotowego stołu, mam już nawet silnik ze strego napędu dysku twardego, ale jakoś słabo z czasem.
Ostatnio jak siedziałem u dentysty, to tam też mają taką fajną lampę UV do utwardzania wypełnienia, muszę to sprawdzić.
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
Wystawiłem dzisiaj miękkie detale na słońce (ładnie świeci obecnie). Są już twarde :) Wypróbowałem też "lampkę do pazurów". Również utwardziła :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 6
W robocie 2
W robocie 7
W robocie 14
W robocie 33

Podobne wątki