• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Warsztat - Flotoma

OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
Wiem że auto jest pewnie ukończone, ale czy mógłbyś pokazać jak wyszło po malowaniu. Czy dodałeś jakieś elementy samej Ifie? Zdjęcia z 15-tej strony Twego wątku. Przyznam, że zanim jeszcze Ty pokazałeś tę naczepę to widziałem ją już w necie, ale nie kupiłem, a obecnie sklep w likwidacji, być może w przyszłym roku znów będą dostępne.
@MAnTonI , niestety ale jeszcze nie skończyłem tego modelu. Właściwie nic z nim więcej nie zrobiłem względem stanu pokazanego we wspomnianym przez Ciebie wpisie. Jakoś wena uciekła, pewnie wróci z czasem :) Trochę zniechęcił mnie brak konkretnych materiałów na wygląd pompy jaka była mocowana za kabiną ciągnika.
Też czytałem, że producent wycofał się z produkcji, ale oferta powinna pojawić się na nowo w innej firmie.
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
Dawno, dawno temu pokazywałem model TATRA 813 6x6 w budowie:
http://forum.modelarstwo.info/threads/warsztat-flotoma.18475/post-449171
Kurczę, to już dokładnie 7 lat minęło od powyższego postu :eek:
No i TATRA tak leży i leży. Pomyślałem, że wypadałoby ją wreszcie skończyć. Ponieważ od jakiegoś czasu staram się aby moje, przynajmniej ciężarówki posiadały skrętną oś, musiałem coś z tym zrobić. Takie skręcone koła obydwu osi w TATRZE to byłoby coś. W pamięci mam migawki z dzieciństwa, jak taka TATRA na wysokich obrotach silnika wchodziła w 90 stopniowy zakręt przy moim bloku. Po dłuższych przemyśleniach powstał mechanizm skrętu kół obydwu osi. Nie męczcie mnie o drążek międzyosiowy. Nie będzie takiego :) Wykonanie dwóch identycznych rozmiarowo zwrotnic wymęczyło mnie już. Do tego druga oś wzorem oryginału musi posiadać mniejszy promień skrętu. Potrzebne byłoby dokładne obliczenie umiejscowienia osi skrętu takiego drążka. Kąt skrętu kół do zdjęcia ustawię sobie ręcznie. Dodatkowo sprawę utrudniłem. Aby skręcone koła ładnie prezentowały się, oś skrętu, czyli oś czopa skrętu porównując do pojazdów 1:1 powinna znajdować się dokładnie w połowie szerokości koła. Dlatego wydrążyłem żywiczne koła od wewnętrznej strony. Pozostaje jeszcze pytanie jak solidnie zamocować koła na osiach, przy tak cienkiej ściance felgi? Będę próbować.

Było tak:
20220530_121434.jpg


a teraz jest tak:
20220601_134208.jpg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
Ja pamiętam jak takie Multicary M22 kiedyś woziły węgiel po moim mieście w latach siedemdziesiątych. Wtedy wyparły akumulatorowe wózki Stal628. Po nich przyszły Multicary M24 i krótko później M25.
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
Ostatni raz (chyba) męczę Was fotkami Tatry przed malowaniem. Franca wymęczyła mnie. Od tygodnia planuję malowanie i jak patrzę na zdjęcia oryginału to ciągle wynajduję jakiś nowy szczegół do odwzorowania.
20220721_161758.jpg
20220721_161931.jpg
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
Dźwigi ŻSH-6 na podwoziu STAR 660 nasz kraj eksportował kiedyś do byłego NRD. Mój model sfotografowany na makiecie Leszka Lewińskiego musiał spodobać się członkom niemieckiego forum modelarzy samochodowych tworzących miniatury w skali 1:87 z byłego DDR:
https://ddr-modellbau.aktiv-forum.com/forum
Zdjęcie znalazło się w przyszłorocznym forumowym kalendarzu :)

20221003_143043.jpg
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
Dziękuję! :)
W międzyczasie powstał model innej maszyny znanej z dzieciństwa. Walec drogowy WDT-1 produkcji FADROMA. Model powstał na bazie zestawu wydruku 3D od KOTEBI. Nie byłbym sobą, gdybym nie zaczął "fisiować". Na podstawie dostępnych w Internecie zdjęć upodobniłem model do tego co zapamiętałem z odległych czasów. Dodałem nowe detale. Dorobiłem brakujące linie podziału itp.

20221024_125849.jpg
20221024_125932.jpg
20221024_130009.jpg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
Też pamiętam ten typ walca z dzieciństwa I młodości. Miałem jakieś 3,5 roku jak mnie te pojazdy zafascynowały jak akurat byłem na wakacjach i właśnie remontowano drogę przez wieś gdzie mieszkaliśmy. Potem dostałem blaszaną zabawkę podobnego walca z napędem na baterie produkcji węgierskiej. Ale było zabawy.
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
Znowu Tatra Dobrych kilka lat temu wyciąłem do niej szyby.W międzyczasie model trafił w odstawkę. Jakiś czas temu podczas porządków przez przypadek je znalazłem w zupełnie innym miejscu niż reszta części od modelu. Czyli prawie je zgubiłem. Nie wolno tak długo budować modeli Nie pozostało nic innego jak zamontować je w kabinie.

20221116_105920.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 6
W robocie 2
W robocie 7
W robocie 14
W robocie 33

Podobne wątki