• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Warsztat - Flotoma

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.474 17 0
Tomek, jeśli pozwolisz raz jeszcze... Jak długo "naświetlać"? Szczerze przyznam, że mam taką "serię" kupioną - wszystkie Żuki, Nysa, wózek Stal z przyczepą, Osa i dźwig 660. I "frapuje" mnie troszkę to, że pewne wydruki są takie jakoś "lepiące lekuchno":niepewny:... Już więcej nie będę pytał - "przysiengam" na przodków ;) :LOL:
PS. - Jesteś chyba w specjalnej "strefie" - masz słońce! ;):LOL:
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
Nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia w utwardzaniu UV. Moje kity wystawiłem dzisiaj na słońce około 1,5 h. Są twarde. Lampka utwardzała jeden detal na próbę około 5 min. Sądzę, że ciężko jest przedawkować promieniowanie UV przy utwardzaniu. Po prostu wystawić i już. W lecie może temperatura zaszkodziłaby. Aktualnie nie grozi to.
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.407 47 0
Swoją drogą trochę lipa że kupując zestaw jeszcze samemu trzeba coś utwardzać. Kuszą mnie Nysy i Żuki w 1/72, ale cały czas się zastanawiam czy ten materiał się do czegoś nadaje.:rolleyes:
Dźwig wychodzi Ci bardzo fajnie, już go widzę w wyobraźni po malowaniu.
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
Udało mi się zacząć spełniać kolejne modelarskie marzenie związane z pojazdem dobrze zapamiętanym z dzieciństwa. Ładowarka Ł-34 z firmy GPM. Trzeba przyznać, że model został dobrze opracowany. Od strony merytorycznej nie można mu nic zarzucić. Jak Piotr @newermind napisał :
http://forum.modelarstwo.info/threads/nowości-gpm.50979/page-2#post-899479
można ten model "ogarnąć" w jeden, no może dwa wieczory. Z moim miało być tak samo, ale modelarskie zboczenie kazało mi wprowadzić sworznie ruchomych elementów, zabezpieczenia przeciw wypadaniu sworzni siłowników. Pozostało mi dorobić drobne detale typu kierunkowskazy, światła pozycyjne, nowy kogut, lusterko itp. W ofercie GPM można też znaleźć dedykowane do wariantu cywilnego kalkomanie.

20210114_082553.jpg
20210114_082427.jpg
20210114_082451.jpg
20210114_082526.jpg
 

Kamil97

Aktywny użytkownik
Reakcje
96 0 0
Zapowiada się piękny model, nie mogę się doczekać efektu końcowego i zdjęcia z jakiejś scenki np. z Krazem :). Mam tylko małą uwagę, w modelu brakuje dwóch elementów, które trzeba dorobić, pierwszy to belka łącząca wysięgnik łyżki a drugi to osłona w miejscu gdzie wysięgnik łączy się z ramą.
 

maniek

Aktywny użytkownik
Reakcje
70 0 0
Witam. Również zostałem posiadaczem tej wspaniałej ładowarki. Chociaż moje zdolności modelarskie nie są z najwyższej półki, to jak na pierwszy raz mi się podoba Mam jeszcze jeden egzemplarz do którego postaram sie przywiązać wieksza uwagę i będę z ciekawością podglądał Twoj warsztat .
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
Mam tylko małą uwagę, w modelu brakuje dwóch elementów, które trzeba dorobić, pierwszy to belka łącząca wysięgnik łyżki a drugi to osłona w miejscu gdzie wysięgnik łączy się z ramą.
Dziękuję Kamil za wskazówki. Masz rację, brakowało tych detali. Dorobiłem je :) Doszła jeszcze imitacja bocznych klap w przedziale silnika, boczne migacze i światła pozycyjne i inne drobne detale.

20210117_190215 (2).jpg
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
Dzisiaj zaprezentuję dwa modele. Jeden, to produkt naszego forumowego @Adam66 : DZIK-21. Jest to dla mnie ważna maszyna. Oryginał był produkowany w zakładach GOMAD moim mieście Gorzowie Wlkp. Mój Tata podczas nauki w technikum mechanicznym miał praktyki w tym zakładzie. Opowiadał mi, jak starszy mistrz uczył młodych jak malować na masce DZIK-a złoty pasek ozdobny pędzlem z długim włosiem. Nazwa DZIK w okolicach mojego miasta stała się nazwą potoczną dla wszelkiego typu samodzielnie zbudowanych pojazdów analogicznych do konstrukcji DZIK-a. Coś jak tzw. "adidasy". Mój Tata dla swojego ojca zbudował w swojej historii dwa DZIK-i. Ostatnim z nich miałem okazję pojeździć. Inaczej jak w fabrycznym DZIK-u, posiadał jedno przednie koło pozyskane od złomowanego wózka widłowego RAK. Koło napędzało duże koło zębate od motocykla żużlowego z gorzowskiej STAL-i.
Wracając do modelu Adama, nie byłbym sobą, gdybym nie wprowadził zmian. To już takie zboczenie Adamie, przepraszam :)

20210126_115710.jpg


Drugi model pojazdu, to już inwencja własna. Wózek peronowy, którego oryginał jako mały "szkodnik" zapamiętałem z wczesnych lat 80-tych na stacji Wysoka. Zwróciłem na niego wtedy uwagę, bo ładunkiem był dzik. Tak, dzik, ale nie mechaniczny, tylko, żywy, tzn. już ustrzelony :) Pokazywali mi wtedy jakie miał duże kły. W tamtych czasach koleją nadawało się również takie przesyłki.
Wózek powstał całkowicie z metalu. Koła obracają się. Ponieważ podczas projektowania blaszki fototrawionej zabrakło mi już wyobraźni jak zintegrować w projekcie podpory i uchwyty, dolutowałem je jako wygięte z drutu.

20210126_115747.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
Chciałbym zaprezentować nowość na rynku, miniaturę polskiego pojazdu. Jest to STAR 21 z wczesną kabiną N23 ze znanej firmy EFC-LOKO, w tym przypadku na potrzeby miniatur aut nazwanej EFC-MODEL. Zestaw umożliwia budowę ciężarówki z nadwoziem skrzyniowym. Model został opracowany jako połączenie detali wykonanych z blach fototrawionych, wydruków 3D (kabina i drobne detale) oraz odlewów żywicznych (koła). Do stworzenia obracanych kół służą dołączone druty oraz cienkie rurki jako prowadzenie osi.
Miałem możliwość próbnego złożenia zestawu. Większość detali została opracowana w ten sposób, że istnieją otwory i dedykowane do nich wypustki. Ułatwia to znacznie montaż. Przejrzysta instrukcja umożliwia bezproblemową budowę. Przedstawiony na zdjęciach model postanowiłem w największym możliwym zakresie zlutować. Metalowe części da się również skleić np. na klej cyjanoakrylowy. Będzie również dostępny wariant z inną osłoną chłodnicy. Zaprezentowany model jest jeszcze w budowie. Nie wszystkie detale są zamontowane. Brakuje stelaża do opończy, ramek na przednich szybach, obwódek reflektorów itp. Zgodnie z założeniem, pierwszy zaoferowany STAR 21 odpowiada wariantowi od początku produkcji. Nie posiada świetlnych kierunkowskazów. Występują kierunkowskazy kształtowe. W przygotowaniu jest kolejny wariant Stara, wywrotka W25 z kabiną N20.1.

20210217_140918.jpg

20210112_162543.jpg
20210114_082642.jpg
20210126_153250.jpg



Tak wygląda model wzorcowy bez malowania, z zamontowanymi wszystkimi detalami, wykonany w firmie EFC-LOKO (zdjęcia autorstwa EFC-LOKO):

01-p_EFC_MODEL.jpg
02-p_EFC_MODEL.jpg
03-p_EFC_MODEL.jpg
 

Michal88

Aktywny użytkownik
Reakcje
488 15 0
Chciałbym zaprezentować nowość na rynku, miniaturę polskiego pojazdu. Jest to STAR 21 z wczesną kabiną N23 ze znanej firmy EFC-LOKO, w tym przypadku na potrzeby miniatur aut nazwanej EFC-MODEL. Zestaw umożliwia budowę ciężarówki z nadwoziem skrzyniowym. Model został opracowany jako połączenie detali wykonanych z blach fototrawionych, wydruków 3D (kabina i drobne detale) oraz odlewów żywicznych (koła). Do stworzenia obracanych kół służą dołączone druty oraz cienkie rurki jako prowadzenie osi.
Miałem możliwość próbnego złożenia zestawu. Większość detali została opracowana w ten sposób, że istnieją otwory i dedykowane do nich wypustki. Ułatwia to znacznie montaż. Przejrzysta instrukcja umożliwia bezproblemową budowę. Przedstawiony na zdjęciach model postanowiłem w największym możliwym zakresie zlutować. Metalowe części da się również skleić np. na klej cyjanoakrylowy. Będzie również dostępny wariant z inną osłoną chłodnicy. Zaprezentowany model jest jeszcze w budowie. Nie wszystkie detale są zamontowane. Brakuje stelaża do opończy, ramek na przednich szybach, obwódek reflektorów itp. Zgodnie z założeniem, pierwszy zaoferowany STAR 21 odpowiada wariantowi od początku produkcji. Nie posiada świetlnych kierunkowskazów. Występują kierunkowskazy kształtowe. W przygotowaniu jest kolejny wariant Stara, wywrotka W25 z kabiną N20.1.

Zobacz załącznik 793617
Zobacz załącznik 793613 Zobacz załącznik 793614 Zobacz załącznik 793615


Tak wygląda model wzorcowy bez malowania, z zamontowanymi wszystkimi detalami, wykonany w firmie EFC-LOKO (zdjęcia autorstwa EFC-LOKO):

Zobacz załącznik 793618 Zobacz załącznik 793619 Zobacz załącznik 793620

I to jest profesjonalny model a nie badziewne wydruki z GPM-u...,


Jakoś żaden zagraniczny producent modeli nie wprowadził do sprzedaży modeli w formie wydruków ( nie licząc GPM ) tylko oferują profesjonalne odlewy żywiczne z dodatkiem części fototrawionych np. rewelacyjne modele Węgierskiego Balaton Modell https://www.balatonmodellshop.co.uk/BT-74-Trencher-machine-1/35, dość znany z dodatków do modeli lotniczych Aires a teraz nawet MIG Jimenez zaczął odlewać dodatki z żywicy. https://www.migjimenez.com/en/212-airplanes-resin-upgrade-detail-set
 

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
I to jest profesjonalny model a nie badziewne wydruki z GPM-u...,
Jakoś żaden zagraniczny producent modeli nie wprowadził do sprzedaży modeli w formie wydruków ( nie licząc GPM ) tylko oferują profesjonalne odlewy żywiczne z dodatkiem części fototrawionych
Ale tu kabina - zasadniczy element rzutujący dość istotnie na całość jest przecież wydrukiem, koła są odlewane. To moze jednak te wydruki nie są takie badziewne?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 6
W robocie 2
W robocie 7
W robocie 14
W robocie 33

Podobne wątki