• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK Waloryzacji ciąg dalszy.

OP
OP
R

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.506 0 0
#22
Piotrku piszesz próbne - czyli rozumiem ,że jest szansa na większą ilość ? (mam na myśli skrzynki sprzęgów ogrzewania elektrycznego )
Dobrze rozumiesz. Jeżeli ktoś jest zainteresowany tymi detalami proszę o informację na PW.

Wygospodarowałem wreszcie trochę czasu aby zająć się stworzeniem wzoru skrzynki sprzęgu ogrzewania elektrycznego starszego typu. Skrzynki te były montowane na pojazdach szynowych mniej więcej do końca lat 70tych. Poniżej krótka relacja zdjęciowa. Detal wykonany ręcznie w mosiądzu. Ze względu na skalę i związaną z tym możliwość odlania wybrane elementy musiałem przewymiarować. Oddzielnie będzie też musiała być dorabiana dźwignia/rączka w postaci wygiętego pręta. Próba jej odlania równałaby się z koniecznością znacznego pogrubienia tego elementu. Większy sens miało zatem przygotowanie miejsca do przylutowani/wklejenia kawałka druciku po powieleniu wzoru. Wzór nie posiada jeszcze kanału wlewowego. Jego lokalizację muszę jeszcze skonsultować z Mirkiem. Nie jest to prosta sprawa. Trzeba zastanowić się jak wzór ułożyć na gałązce do odlania i gdzie umieścić kanał żeby móc go w miarę łatwo usunąć po odlaniu, a miejsca na to jest niewiele.

Następnym krokiem będzie stworzenie drugiej skrzynki, z której wychodzi kabel z wtyczką. To jednak za chwilę.
 

Załączniki

  • 149,2 KB Wyświetleń: 368
  • 261,1 KB Wyświetleń: 367
  • 255,2 KB Wyświetleń: 352
  • 314,7 KB Wyświetleń: 351
  • 312,9 KB Wyświetleń: 355
  • 250,7 KB Wyświetleń: 360
  • 262 KB Wyświetleń: 351
  • 234,9 KB Wyświetleń: 342
  • 214,9 KB Wyświetleń: 342
  • 244,4 KB Wyświetleń: 359
  • 65,8 KB Wyświetleń: 359
  • 95,8 KB Wyświetleń: 357
  • 92,5 KB Wyświetleń: 344

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#23
Piotrek słów brakuje aby opisać Twoją pracę:eek:
Jesteś "czarodziejem" - zrobić coś tak małego (realistycznie wyglądającego) od zera - no Panie SZACUN !(y)(y)(y)
Czekam z niecierpliwością na pozostałe elementy tej składanki:)
Pozdrawiam serdecznie
 
OP
OP
R

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.506 0 0
#27
Czy aby nie są za duże te gniazda ?[/QUOT
Sam dolny język do otwierania klapki powinien być trochę bliżej niej. Na potrzeby odlania zwiększyłem tą odległość. Reszta jest ok. Gniazda modeli fabrycznych, zarówno PIKO jak i SM są za małe, a do tego PIKO nadało im kształt daleki od rzeczywistego. Dziwi mnie to zresztą gdyż bez większego problemu mogli poprawnie odwzorować ten detal.
 
OP
OP
R

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.506 0 0
#28
Jakiś czas temu stworzyłem wzory elementów sprzęgów elektrycznych na potrzeby waloryzowanych przez Jan Kola modeli ST43. Zrobiłem wzory
  1. Zamkniętego gniazda
  2. „Dużej” skrzynki z zamkniętym gniazdem
  3. Otwartego gniazda z wychodzącym przewodem
  4. „Małej” skrzynki, z której wychodzi przewód.
Pomimo tego, że o ile mi wiadomo Jan Kolowi wyczerpały się prawie lub zupełnie stworzone przez niego świetne zestawy do waloryzacji, ja cały czas wracam myślami do tych wzorów. Chyba najwyższy czas stworzyć z nich gałązkę gdyż obecnie każdy wzór jest osobno co znacznie zwiększa koszty ich powielenia. Jeżeli eksperyment z gałązką się powiedzie powstanie kolejny zestaw do waloryzacji modeli. /eksperyment gdyż spodziewam się trudności w odlaniu takiej gałązki/
 

Załączniki

  • 297,1 KB Wyświetleń: 227
  • 307,6 KB Wyświetleń: 232
  • 309,1 KB Wyświetleń: 231
  • 308,6 KB Wyświetleń: 229
  • 307,2 KB Wyświetleń: 227
  • 330,3 KB Wyświetleń: 218

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#29
Piotrek (y)(y)(y)(y)
Może się powtórzę ,ale masz to coś (talent):rolleyes: do wykonywania takich cudeniek .
Teraz należy trzymać paluchy aby udało się to odlać (y)
Na "rynku" konwersji robi się fajnie i coraz bardziej ciekawie :)
Pozdrawiam
 
OP
OP
R

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.506 0 0
#33
Rokstedi a ja miałbym taki postulat, skoro odlewasz takie cudeńka, zlituj się nad nami i odlej piękne sprzęgi śrubowe.
Żeby odlać sprzęgi śrubowe musiałbym stworzyć najpierw wzór. To przy dostępnym czasie i innych projektach modelarskich czekających na zakończenie prowadzi do bardzo odległych perspektyw terminowych. Dlatego bliższą perspektywą wydaje się być powrót dostępności wyrobów Mirka. Co z tego wyjdzie pewności nie ma. Jestem jednak na dzień dzisiejszy optymistą.
 
OP
OP
R

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.506 0 0
#36
Odrobina wolnego czasu pozwoliła mi na stworzenie drugiej skrzynki sprzęgu ogrzewania elektrycznego starego typu. Zrobiłem wzór skrzynki z której wychodzi przewód z wtyczką. Wzór posiada już kanał odlewniczy. Pozostało już tylko stworzenie gałązki z obydwu wzorów skrzynek. Na gałązce zamierzam umieścić dodatkowo gniazdo wtyczki. Zestaw będzie odpowiedni do waloryzacji modeli ET22 i EU07 PIKO jak również do wzbogacenia modelu EU07 produkcji SM.
 

Załączniki

  • 384,5 KB Wyświetleń: 214
  • 305,9 KB Wyświetleń: 214
  • 249,4 KB Wyświetleń: 196
  • 218,1 KB Wyświetleń: 187
  • 266,4 KB Wyświetleń: 185
  • 246,4 KB Wyświetleń: 186
  • 245,4 KB Wyświetleń: 181
  • 317,1 KB Wyświetleń: 191
  • 300,4 KB Wyświetleń: 190
OP
OP
R

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.506 0 0
#37
Powstała gałązka zawierająca wzory obydwu typów skrzynek + gniazdo do mocowania wtyczki. Wypolerowana świeci się jak psu …. .:) . Są też pierwsze odlewy. Na ostatnim zdjęciu można zobaczyć jak wygląda gotowy do montażu detal uzupełniony o rączkę do otwierania klapki gniazda. Jak pisałem poprzednio gdyby chcieć ją odlać z detalem byłaby nienaturalnie gruba, a tak wystarczy dolutować kawałeczek drutu. Nie waloryzuję obecnie żadnego modelu EU07 czy też ET22 więc nie mam jak zaprezentować detali w ich docelowym miejscu na modelu.
 

Załączniki

  • 223,4 KB Wyświetleń: 138
  • 180,5 KB Wyświetleń: 155
  • 247 KB Wyświetleń: 158
  • 210 KB Wyświetleń: 169
  • 73,8 KB Wyświetleń: 151
OP
OP
R

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.506 0 0
#38
Do modeli SU45 powoli powstaje wyposażenie kabin. Są już nagrzewnice szyb, nastawnik – jeden owinięty przewodem zgodnie z oryginałem. Są już sygnalizatory czuwaka oraz rączki hamulca zespolonego. Wystarczy wypolerować , pomalować i zamontować, choć te ostatnie nie nastąpi szybko. A już by się chciało mieć gotowy model.
 

Załączniki

  • 235,9 KB Wyświetleń: 196
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 139
Tabor 2
Tabor 7
Tabor 9
Tabor 2

Podobne wątki