• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagony z egzotycznych krajów na PKP.

Reakcje
82 0 0
#21
Dzień dobry,

Czy wagony produkcji rosyjskiej, takie jak w zestawie z parowozem owieczką Ow w skali h0 (na ich forach opisywane jako 14 - metrowe) jeździły na PKP (zwłaszcza po 1945r.)? Z tego co się orientuję, to wyprodukowano ich całkiem sporo, więc prawdopodobne, że jakieś się trawiły na naszych kolejach.

Pozdrawiam
Makaronpun
 

Marek Sz

Użytkownik
Reakcje
45 0 0
#22
Dzień dobry,
Czy wagony produkcji rosyjskiej, takie jak w zestawie z parowozem owieczką Ow w skali h0 (na ich forach opisywane jako 14 - metrowe) jeździły na PKP (zwłaszcza po 1945r.)? Z tego co się orientuję, to wyprodukowano ich całkiem sporo, więc prawdopodobne, że jakieś się trawiły na naszych kolejach.
n
Jeździło kilka typów, jeśli myślimy o tych samych. Wstaw zdjęcie, bo nie każdy tu jest modelarzem ;)
 
Reakcje
82 0 0
#26
Dziś czytając wątek o parowozach firmy drużba, natknąłem się na informacje, że te wagony, które mnie tak ciekawią były na PKP znane i że kilka pudeł CHYBA stoi w Krakowie Prokocimiu. Do Krakowa niestety daleko, czy wie ktoś z okolic coś o tych wagonach? A może jeszcze lepiej - ma fotkę i zechce się podzielić;).....
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
#27
Dzięki.
Taki lub podobny kryty 2os jest w Skierniewicach. Z dwóch typów radzieckich krytych czteroosiowych jeden jest zachowany w Jaworzynie, drugi w Jarocinie o ile pamiętam, ale fot nie posiadam.
O ile mnie pamięć nie myli, to w którymś odcinku "Lotnych stanów Kempola", pokazano podobne "zwłoki" stojącego na bocznicy huty Łabędy krytego wagonu z dość wydatną konstrukcją na zewnątrz drewnianego pudła. Wtedy też któryś z Kolegów zidentyfikował je jako wagon radzieckiej produkcji.
 

Marek Sz

Użytkownik
Reakcje
45 0 0
#28
O ile mnie pamięć nie myli, to w którymś odcinku "Lotnych stanów Kempola", pokazano podobne "zwłoki" stojącego na bocznicy huty Łabędy krytego wagonu z dość wydatną konstrukcją na zewnątrz drewnianego pudła. Wtedy też któryś z Kolegów zidentyfikował je jako wagon radzieckiej produkcji.
W Łabędach chyba był odrzut z Zastalu, a to produkcja powojenna. A o ile wiem było trochę wagonów przedwojennych. I do tego dochodzi pewna ilość improwizowanych wagonów pancernych na bazie wagonów 2 osiowych, z czego 2 zachowały się do dziś.
 

Fictorque

Aktywny użytkownik
Reakcje
542 0 0
#29
Dziś czytając wątek o parowozach firmy drużba, natknąłem się na informacje, że te wagony, które mnie tak ciekawią były na PKP znane i że kilka pudeł CHYBA stoi w Krakowie Prokocimiu. Do Krakowa niestety daleko, czy wie ktoś z okolic coś o tych wagonach? A może jeszcze lepiej - ma fotkę i zechce się podzielić;).....
W Krakowie (ale płaszowie, jak pisało w oryginalnym poście z wspomnianego wątku, a nie prokocimiu) stoi w ramach czekającego na lepsze czasy pociągu ratunkowego taki wagon:
KR_kz-pd-ka-zr-nb-np-ht-bn-mt-lu_26wr20 (48)_.JPG

nosi on pewne podobieństwa do wagonów drużby, ale nie jest identyczny.

Nie mam za dużo jego zdjęć, ale wynika, że miał 7 okien na każdej burcie, ma mniejsze zwisy (w sensie odległość od buforów do osi) niż model i inną konstrukcję dachu nad drzwiami (model ma ściany czołowe w formie "grzybków", tutaj ściana czołowa jest zwykłym prostokątem z zaokrągleniami.

Ja niemniej nigdy nie zgłębiałem tych tematów, więc to tylko moja opinia fotografa. Nawet nie wiem na ile modele są poprawne względem rzeczywistości.
 

Podobne wątki