• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagony Wars

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#1
Przeglądając dział Tabor nie zauważyłem tematu ściśle związanego z taborem jaki dysponował bądź dysponuje Wars. Jak wiemy Wars z naszą koleją jest już związany 70l, na przestrzeni dekad tabor się zmieniał przez co stanowić może ciekawy park taborowy równie w modelu. Nie mniej zaczynałem się zastanawiać jaki jest dostępny tabor wagonów restauracyjnych/ barowych/ kuszetek/ sypialnych w skali 1:87. W posiadaniu jestem niżej wymienionych wagonów- może pomoże ktoś spisać całą listę taboru jaki wyszedł w/w wagonów?

Zacznę od wagonów jakie mam w posiadaniu:

- SachsenModelle 74686 WRdun 51 51 88-80 033-5
- SachsenModelle 14493 WRdun 51 51 88-80 026-9
- Tillig 501657 WRdmnu 51 51 88-80 020-2
- Tillig 74726 WRdun 51 51 88-80 036-8
 

Krzysztof Koj

Znany użytkownik
Reakcje
634 3 1
#2
Przeglądając dział Tabor nie zauważyłem tematu ściśle związanego z taborem jaki dysponował bądź dysponuje Wars. Jak wiemy Wars z naszą koleją jest już związany 70l (...)
Niestety, ale jeśli chodzi o "WARS", to nie jest zupełnie tak.
Otóż "WARS" powstał dopiero w roku 1960, przejmując od P.P. "ORBIS" eksploatację wagonów restauracyjnych, sypialnych i wagonów z miejscami do leżenia oraz restauracje dworcowe.
Inaczej mówiąc, "WARS" ma dopiero 58 lat...
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#5
może pomoże ktoś spisać całą listę taboru jaki wyszedł w/w wagonów?
Nie wiem czy to cała lista, ale może się przyda.
Wszystkie informacje pochodzą ze strony DCC24 pana Karola Marcińczaka ( https://www.dcc24.eu )

Sypialne:

wars.jpg


źródło: https://www.dcc24.eu/node/875/1/Rodzaj:wagony_sypialne

Restauracyjne /Heris - Bary - planowane/:

heris_plan.jpg


Inne - wykonane:

sypialne.jpg


źródło: https://www.dcc24.eu/node/875/1/Rodzaj:wagony_restauracyjne

I taka ciekawostka w nawiązaniu do tego co pisał pan Krzysztof Koj:

Otóż "WARS" powstał dopiero w roku 1960, przejmując od P.P. "ORBIS" eksploatację wagonów restauracyjnych, sypialnych i wagonów z miejscami do leżenia oraz restauracje dworcowe.
ORBIS:

Orbis.jpg

źródło: https://www.dcc24.eu/node/874/388

Najwyżej ktoś mnie poprawi, ale z tego co czytałem to te od Roco 64820 i 64821 poza tym, że ładne, to nie istniały takie typy w zasobach Warsa. Wagon jako taki istniał, ale nie w Warsie. Inny np. taki jak Tillig 74818 mają podobne budy (nawet bardzo podobne) ale różnią sie podwoziem od oryginałów niestety.
 
Ostatnio edytowane:

Krzysztof Koj

Znany użytkownik
Reakcje
634 3 1
#6
Nazwa owszem. Sama działalność nie co więcej ;)
Myślę, że w przypadku modeli wagonów znaczenie ma jedynie nazwa firmy, a więc fakt kiedy nazwa ORBIS zmieniła się na WARS, ponieważ ma to decydujący wpływ na sposób oznakowania wagonów (modeli).
Inne sprawy, nie maja żadnego znaczenia, tym bardziej, że przed rokiem 1960 nazwa WARS w ogóle nie istniała (!), przynajmniej w odniesieniu do wagonów i restauracji kolejowych...
Tak więc, proponuję przyznać się do błędu (to tez trzeba umieć!) i nie mieszać w głowach uczestników tego Forum :).
 
OP
OP
Pantograf

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#7
Przecież kolega @daromaro podal link do informacji o Warsie gdzie tak że jest podana data założenia 1948r. Poza tym nawet teraz w wagonach restauracyjnych oraz barowych są informacje o 70leciu firmy. Więc w jaki sposób niby mieszam? Poza tym w pierwszym wpisie napisałem "Nie mniej zaczynałem się zastanawiać jaki jest dostępny tabor wagonów restauracyjnych/ barowych/ kuszetek/ sypialnych w skali 1:87", nie wymieniłem ani słowa na temat taboru z napisem Wars.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#13
Czyli tak jak było to do przewidzenia. Rysunki K.Koj rysunkami, a rzeczywistość, rzeczywistością. Model ze starej formy Tilliga... m.in. zupełnie inne podwozie niż na wagonach używanych na PKP. Tilligowy restauracyjny Bautzen89 znacznie bardziej przypomina oryginał, niż ten niebieski sypialny Görlitz77 przypomina swojego odpowiednika na PKP...
O ile Bautzen89 od Tilliga ma konkurenta (model Roco - lepszy), tak w przypadku niebieskiego 'warsa' nie ma za bardzo z czego wybierać. Roco wydawało niebieskie Warsy PKP, ale zaproponowali w modelu typy wagonów nie użytkowane nigdy na PKP, ale np. na kolejach czeskich. Jak dla mnie szkoda kasy na to (do kolejki się nada).
 
Ostatnio edytowane:

Arturp

Znany użytkownik
Reakcje
1.363 2 5
#16
Czyli tak jak było to do przewidzenia. Rysunki K.Koj rysunkami, a rzeczywistość, rzeczywistością. Model ze starej formy Tilliga... m.in. zupełnie inne podwozie niż na wagonach używanych na PKP. Tilligowy restauracyjny Bautzen89 znacznie bardziej przypomina oryginał, niż ten niebieski sypialny Görlitz77 przypomina swojego odpowiednika na PKP...
O ile Bautzen89 od Tilliga ma konkurenta (model Roco - lepszy), tak w przypadku niebieskiego 'warsa' nie ma za bardzo z czego wybierać. Roco wydawało niebieskie Warsy PKP, ale zaproponowali w modelu typy wagonów nie użytkowane nigdy na PKP, ale np. na kolejach czeskich. Jak dla mnie szkoda kasy na to (do kolejki się nada).
Szkoda, że nie widziałem twojego postu wcześniej, już zamówiłem wagon. jak bardzo różni się podwozie od oryginału?
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#17
Szkoda, że nie widziałem twojego postu wcześniej, już zamówiłem wagon. jak bardzo różni się podwozie od oryginału?
Też mam jeden, z wcześniejszych edycji. Jeden mi wystarczy. Nie jestem jakimś tam szczególnym purystą, piszę co najbardziej /mi/ rzuca się w oczy. Z grubsza przypomina Warsa PKP, ale w oczy klują zbyt duże zaokrąglenia przejścia scian czołowych w dach, inny układ elementów podwozia. Wspomnę też np. o namalowanych światłach końca składu. Mamy 2023 rok, a oni malują światełka jak obrazki na wydmuszce... i to za 330zl.
 
Ostatnio edytowane:

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.112 28 6
#18
Moim zdaniem z tych dwóch (roco, tillig) mimo wszystko lepiej wygląda ten drugi. Oczywiście, można debatować o szczegółach ale nie zapominajmy o jednym - model ma też cieszyć oko, a tu szczególnie oświetlony tillig wygląda znacznie lepiej (przydymione okna roco wyglądają paskudnie z oświetleniem).
W tilligu malowane końcówki to lipa, ale na szczęście łatwo to zmienić
 

am-70

Znany użytkownik
Reakcje
5.678 102 1
#20
Była już na forum dyskusja o tych dwóch modelach tu i tami pewnie jeszcze w innych wątkach...
No właśnie. W sumie jeden temat a rozrzucony po wielu wątkach co w konsekwencji powoduje trudności z ich odnalezieniem lub prowadzeniem ponownej dyskusji na już odbyty temat. Zresztą, nawet dziś, w wątku z nowościami, mieliśmy dyskusję o rzeczonych modelach Tilliga.
Stąd mój ponowny apel do użytkowników aby wpisy dotyczące konkretnego tematu umieszczali w dedykowanych wątkach oraz nie tworzyli kolejnych, podobnych. A do moderatorów, jeżeli wpis został nie w tym temacie umieszczony to do jego przenoszenia a podobne wątki likwidowane.

Ps. Sorry, w sumie mój wpis jest nie w temacie ale... żal, że w wyniku umieszczenia wpisów w różnych wątkach uciekają ciekawe tematy czy informacje.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 15
Tabor 1
Tabor 2
Tabor 14
Tabor 4

Podobne wątki