• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagony towarowe wąskotorowe - wykonanie własne

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#1
Około 12 lat temu postanowiłem wykonać wagon wapniarkę wąskotorową. Obecnie jego wartość modelarska jest jedynie historyczna z uwagi na zastosowaną technologię wykonania. Nie jest to wagon modelowy. Spełnione są jedynie ogólne założenia. Wagonik ten bazuje na normalnotorowej dwuosiowej węglarce firmy Maerklin w skali H0. Z wagonu bazowego wyciąłem środkową sekcje, tak aby pasował do toru 9mm. Zewnętrzne górne klapy wykonane są z kartonu, a ślady wapna na nich, to efekt pierwszego zastosowania aerografu. Poniżej kilka zdjęć tego wagonu.
 

Załączniki

OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#2
Wykonałem również wagony kryte przy zastosowaniu podobnej techniki. Materiałem wyjściowym były modele dwuosiowych pruskich wagonów krytych Kdt z płaskim dachem. Prezentowane wagoniki to są trochę eksperymentem modelarskim. Wykorzystałem wagony firmy Trix (kryty z rozsuwanymi drzwiami), Piko (brankard) oraz Roco (zestaw dwóch krytych wagonów, w tym jeden z pomostem-pomost marki Zeuke TT). Wózki pochodzą od czteroosiowych węglarek PIKO w skali N, a w dwóch wagonach użyłem wózków kłonicowych H0e Roco.
 

Załączniki

OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#3
Na pierwszym zdjęciu węglarka powstała przez przebudowę modelu dwuosiowej węglarki niskoburtowej firmy Trix. Na kolejnych zdjęciach, węglarki powstałe każda na bazie dwóch węglarek dwuosiowych Wddo firmy BTTB. Na ostatnim zdjęciu platforma, również na bazie modeli ZEUKE/BTTB.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#4
Podziwiam Twoje modele. Bo mimo tego, że nie mają odwzorowania w oryginale, to oddają klimat wąskich torów. No i trzeba mieć inwencję, żeby z fabrycznych modeli w różnych skalach wystrugać coś do H0e. Szacunek!
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#5
Dzięki Koledzy za dobre słowo i strzałkę w górę. Od tych modeli zaczęła się moja przygoda ze skalą H0e. Pierwszym modelem w tej skali jest Lyd2, wspomniana na początku wątku o Lyd2-wykonanie własne. Muszę przyznać, że patent na takie modele przekazał mi kolega z Poznania pan Krzysztof Zbierski, a technologię i podstawy wykonania modeli lokomotyw Lyd2 z kartonu przekazał mi nieoceniony kolega i przyjaciel Paweł Radecki z ŁKMK przy okazji budowy lokomotywki Ls600 (pamiętam biurko Pawła na PP w 1999 roku!-szacunek za całokształt!). Dzięki Pawłowi, wykonałem taką lokomotywkę przy wykorzystaniu podstawowych materiałów. Efekt przeszedł moje oczekiwania.
A pierwszy model parowozu wąskotorowego wykonałem w 1985 roku, w skali umownie zwanej 0. Wtedy nie miałem pojęcia o skalach modelarskich, więc przyjąłem modelową szerokość budki maszynisty parowozu wąskotorowego Px48 równą 4,5 cm, po czym do tego wymiaru przystosowałem długość walczaka, wymiary tendra i dość prosty model wagonu typu 1Aw. Obszerny artykuł o tych pierwszych modelach i późniejszych w skali H0e przedstawiłem na łamach strony klubowej ŁKMK.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#6
Kolejne trzy wagoniki węglarki. Pierwszy powstał przez najprostszą adaptację wagonu węglarki Wddo Zeuke/BTTB. Drugi, to raczej wolna konstrukcja przypominająca węglarkę niemieckich kolei wojskowych z okresu po I wojnie światowej, bardzo popularną na naszych wąskotorówkach o szerokości toru 600mm. Ostatni wagonik to sklejanka z kwartalnika "Wąskie Tory". Chciałem uczynić ten wagonik jeżdżącym i wózki są niemiłosiernie przeskalowane.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 8
Wąskotorówka 121
Wąskotorówka 10
Wąskotorówka 29
Wąskotorówka 32

Podobne wątki