• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagony serii Y - proszę o poradę

kamikaze

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam Szanownych Forumowiczów,

W najbliższym czasie chcę nabyć wagony serii Y, w związku z tym mam prośbę o radę doświadczonych kolegów, mianowicie: które polecacie, ROCO czy Tillig.
Wiem, że na forum jest sporo na temat Y-ków ROCO i Tilliga, ale proszę o szybką radę.

Dodatkowe informacje
W przyszłości (bliżej nie określonej, zależnej od możliwości lokalowych) planuję z synem budowę makiety. Będzie miała być osadzona w epoce V/VI w Polsce.
Realizm składów nie musi być idealny.
Na chwilę obecną posiadamy ucyfrowiony starter PIKO z piętrusami w malowaniu niebiesko-żółtym i z nieśmiertelną-nierealną SU16.
W przyszłości planowany zakup Gagara i jakiejś drugiej spalinówki.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#2
Trudno odpowiedzieć na tak zadane pytanie, może dlatego nikt się jeszcze nie wypowiedział? Nie bardzo wiem, według jakich kryteriów mielibyśmy ocenić modele Roco i Tilliga? I jedne i drugie są niezłe, ale i jedne i drugie mają swoje wady (mam na myśli zgodność z oryginałami). Generalnie wagony Roco odpowiadają pierwowzorom z przełomu epoki IV i V, część Tilligów jest trochę późniejszych (różnica nie jest jednak wielka). Tillig, oprócz modeli z grubsza odpowiadających oryginałom (z naciskiem na wyrażenie "z grubsza") ma w swojej ofercie wagony fikcyjne, jak 1 kl., 1/2 kl., kuszetka czy poczta. Myślę, że prawie wszystko na ten temat jest tu:
http://forum.modelarstwo.info/viewtopic.php?f=2&t=9668
Jeśli chodzi o jakość wykonania i własności jezdne, to chyba Roco i Tillig są porównywalne.
 
OP
OP
K

kamikaze

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Hmm... Przestudiowałem cały powyższy temat.
No to mam dylemat.
Chyba na razie zakupie 2 klasę Tilliga. Ta na pewno jest w miarę realna (celowo mówię "w miarę").
Może za jakiś czas Roco coś poprawi.
W każdym razie dziękuję za opinię.

Jedno małe pytanie, mianowicie: czy Y-ki Herisa są już dostępne, a jeśli tak to gdzie?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#5
Roco są równie "realne". Nie sądzę, by Roco cokolwiek poprawiło. Pytanie czy 2 kl Tilliga jest teraz dostępna?
 

eddy

Aktywny użytkownik
Reakcje
354 4 2
#6
Z oliwkowych to bym poradził 1kl (127A wersja 11 przedziałów) Tilliga, 2kl Tilliga, warsa sypialnego ROCO z pomarańczowym logiem z resztą bym poczekał na Heris'a
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#7
Ale 127A to Z, nie Y. Boję się, że oliwkowe Tilligi to już tylko z drugiej ręki.
 
OP
OP
K

kamikaze

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
127A to chyba tylko z drugiej ręki, natomiast inne Tilligi są dostępne i to nawet nie tylko na Allegro.
Tak czy inaczej pewnie zapodam 2kl Tilliga i sypialnego Roco pomarańczowego.
A reszta?... Czekam na Heris'a.
 

Podobne wątki