• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagony pocztowe

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
Jeśli można ?
wagony pocztowe od Lilpopa wyglądały tak :
LRL, Gmx 30 093 a.jpg

LRL, Gmx 30 093, skan T.Suchorolski

Była w dziale wagonowym, tu :
http://forum.modelarstwo.info/threa...trukcji-sprzed-1945-roku-na-pkp.26615/page-38
mowa o wózkach amerykańskich typu niemieckiego, lub jak kto woli z niemieckiego, typu Schwanenhals ("łabędzia szyja"), więc nie od rzeczy będzie i tutaj zamieścić zdjęcie wózka.

LRL, Gmx 30 093 wózek a.jpg
Wózek wagonu Gmx 30 093, prod. LRL, skan T.Suchorolski

Zdjęciami wnętrza tego wagonu nie będę już Was zanudzał ;)
 

Ostatni

Znany użytkownik
Reakcje
195 3 0
Zdjęciami wnętrza tego wagonu nie będę już Was zanudzał ;)
Ooo, przepraszam, jak się powiedziało A to proszę o B, zaprojektowałem ten wagon(Lillpop) w kartonie 1:25, i każdy materiał porównawczy jest mile widziany, a może wnętrze mi się wzięło z Cegielskiego ?.
Prosze o zdjęcia wnętrza jeśli można :).
Chciał bym jednak zaznaczyć że zdjęcia z neta już mam wagonu 30 531 :)
Jeszcze jest czas aby poprawic co nieco :)
 

wolfik

Znany użytkownik
Reakcje
989 1 0
Jeśli można.
Przypuszczam, że zarówno pokazany stronę wcześniej HCP jak i powyżej LRL to wagony typu P-IIa? Czy one się czym od siebie różniły?
Na pierwszy rzut oka w wagonie HCP jest jedno okienko więcej ale może to być ubikacja dla załogi więc logiczne by było, że po drugiej stronie takiego okienka może nie być (zdjęcia prezentują różne strony wagonów).
Niestety zdjęć nie wkleję jedno pod drugim dla porównania bo coś forum wariuje i wstawia mi nazwy plików zamiast zawartości.

Co zdjęć wnętrz to ja tam bym się chętnie ponudził. ;)

Jeszcze odnośnie typu P-I. Czy te wagony były już na amerykańskich wózkach cze jeszcze na takich jak ich austriackie pierwowzory?
 
A

AJ

Gość
Jeszcze odnośnie typu P-I. Czy te wagony były już na amerykańskich wózkach cze jeszcze na takich jak ich austriackie pierwowzory?
Ty to umiesz zadać pytanie. Znam zdjęcia jeszcze jednego wagonu P-I, który uległ katastrofie pod Baciutami, ale na żadnym ujęciu nie widać wózków

PIC_1-G-3802-5.jpg


PIC_1-G-3802-7.jpg


Widać natomiast, że te wagony miały trzy okna doświetlające kancelarię (cztery z drugiej strony razem z toaletą), co pasuje do schematu z "Charakterystyk..." gdzie taki wagon stoi na "amerykanach". Ale...

pg.126.jpg


zaprojektowałem ten wagon(Lillpop) w kartonie 1:25, i każdy materiał porównawczy jest mile widziany, a może wnętrze mi się wzięło z Cegielskiego ?.
Prosze o zdjęcia wnętrza jeśli można :).
Chciał bym jednak zaznaczyć że zdjęcia z neta już mam wagonu 30 531 :)
Ale na zdjęciu które sam wstawiłeś, a o którym Jarząbek już ci napisał że przedstawia wagony z Cegielskiego, jako drugi stoi właśnie 30 531. Stąd prosty wniosek, że zaprojektowałeś w całości wagon Cegielskiego.

Jeszcze jest czas aby poprawic co nieco :)
A nie prościej, biorąc pod uwagę to co napisałem wyżej przemianować projekt na "wagon Cegielskiego"? No bo niby dlaczego Cegielski miałby być gorszy od Lilpopa? Zdjęcia wnętrz, o których pisze Prezes TS (wagonu 30 087) znam i delikatnie mówiąc dosyć się różnią w stosunku do tego na czym bazowałeś, chyba szkoda byłoby zmarnować tyle pracy mając całościowy projekt wagonu P-IIa z HCP.


Zdjęcia pochodzą oczywiście z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego
 

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
jak się powiedziało A to proszę o B
Aaaa, Beee - a do końca alfabetu jeszcze daleko . . . ;)
Spełniam Twoją prośbę,
Andrzeja to nie interesuje - bo już zna ;)

LRL pocztowy Gmx 30 0xx, wnętrze a.jpg LRL pocztowy Gmx 30 0xx, wnętrze b.jpg LRL pocztowy Gmx 30 087, wnętrze.jpg
LRL pocztowy Gmx 30 0xx, wnętrze, skan T.Suchorolski

Jedynie na trzecim zdjęciu daje się odczytać numer 30 087, dwa pozostałe zdjęcia może wnętrza i z tego samego wagonu ale pewności nie mam bo brakuje mi tych krzeseł :(
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
Szkoda, ze nie ma wsrod nas agenta NCIS ze swoim super tajnym programem graficznym - na bank znalazl by ten numer za ta przesliczna gasnica pianowa ;)
 
A

AJ

Gość
Andrzeja to nie interesuje - bo już zna ;)
A tam zaraz nie interesuje... Jeśli chodzi o polską kolej, to chyba nie ma rzeczy, które by mnie nie interesowały. Natomiast o niewielu mam coś sensownego do powiedzenia...

Co do zdjęć - drugie i trzecie to są faktycznie te, które znałem i obstawiam, że pokazują wnętrze tego samego wagonu (30 087). Natomiast zdjęcia pierwszego nie znałem i jest to dla mnie przysłowiowa "bomba". Po mojemu pokazuje ono wnętrze jednego z pięciu wagonów Glx 30 501-505, czyli typu P-IIc przystosowanego do przewozu samych listów. Jest ono zrobione z kancelarii, na niewielki magazyn ze stołami sortowniczymi i drugą "kancelarię" vis-a-vis. Nie pamiętam już teraz szczegółów, ale wydaje mi się patrząc na to wnętrze, że do magazynu prowadziła tylko jedna para drzwi.
Po raz nie wiadomo który - kłaniam się nisko za pokazanie tych zdjęć.
 

Ostatni

Znany użytkownik
Reakcje
195 3 0
Dzięki za zdjęcia :), dla mnie nie ma znaczenia czy Lillpop czy Cegielski, może być Cegielski, wnętrze się zgadza-kolor chyba biały a może kremowy ?
Zmienię numer może i będzie :)
 
A

AJ

Gość

Ostatni

Znany użytkownik
Reakcje
195 3 0
Ok, numer zostanie bo i przydział musiał by się zmienić, co do roku to taki rok hipotetyczny co do służby -na pewno w 36 jeszcze jeździł :) taki ogólnik bo roku budowy nie znam :)
 

Podobne wątki