• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagony osobowe typu Bi, Ci, Ciy, BCiy, Oy (dwu i trzyosiowe)

lokfan

Znany użytkownik
Reakcje
1.249 9 0
Odnalazłem pudło ciekawego wagonu. Wydaje mi się ze to Polska przedwojenna konstrukcja oparta na dawnych wagonach KKStB . No moze ewentualnie jakiś Czech. Wagon jest w całości choć jego stan jest dość marny. Zdjęcia ciężko zrobić bo obrośnięty całkowicie. Tak by mi się marzyło żeby ktoś z Chabówki bądż Skierniewic czy Tarnowskich gór zainteresował sie tym unikalnym w Polsce wagonem. Wiem pieniądze, ale nie takie złomy były ratowane! Może któryś z kolegów "wagonowców" pokusi się o dokładną idetyfikację tego pudła ?
DSC_0109p.jpg
DSC_0110.jpg
DSC_0111.jpg
DSC_0114.jpg
DSC_0118.jpg
DSC_0127.jpg
DSC_0138.jpg
 

lokfan

Znany użytkownik
Reakcje
1.249 9 0
Ten "mój" wagon jest właściwie identyczny jak ten ze zdjecia z Ebaya, które już pojawiło się wscześniej w tym wątku. Sklad "mieszańców" w pociągu koło Zakopanego w roku 1973 . Rzeczony wagon o tej samej liczbie okien i identycznej konstrukcji jedzie jaki pierwszy za brankardem. dalek "donner" i "austriak"
hhh.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Na 16 stronie tego wątku jest zdjęcie z Tych - tak sie zastanawiam czy jeden z boczniaków w tym składzie jest 4-osiowy czy to tylko mi się wydaje, że jest dłuższy ?

Tychy.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Źródło jest jak najbardziej wiarygodne i wyjaśnienia tam podane są prawidłowe. Forma Tych (ale też Bieszczad, nie Bieszczadów itd.) jest formą tradycyjną, jak najbardziej poprawną. Formy z końcówkami -ów są, moim osobistym zdaniem, przykładem "nowomowy", mniej eleganckiej (żeby nie powiedzieć prostackiej), która w tym wypadku została usankcjonowana. Tak więc obie te formy są teraz poprawne i tej tradycyjnej raczej nie należy wyśmiewać.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
To zdjęcie dręczy mnie od dłuższego czasu. Jak oznaczony był wagon 23K za parowozem? Czy był to brankard U (Ft), czy wagon z grupy D?
Na powiększeniu nie widać na drzwiach, dużej litery G., st.mać, czy czarnego prostokąta z napisami.
Zdjęcie Pana Tadeusza z tego wątku.
Tr203-230,Świecie14_08_1973,fot_T_Suchorolski.jpg
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
To zdjęcie dręczy mnie od dłuższego czasu. Jak oznaczony był wagon 23K za parowozem? Czy był to brankard U (Ft), czy wagon z grupy D?
Wg mnie to typowy brankard na bazie 23K z trójdzielnymi okienkami w miejscu otworów wentylacyjnych. Świadczy o tym brak zasuw tychże otworów. Na dachu widać kominek od kozy.
Na powiększeniu nie widać na drzwiach, dużej litery G., st.mać, czy czarnego prostokąta z napisami.
Tym bym się absolutnie nie sugerował. Czarno-białe zdjęcia rządzą się swoimi prawami. Zauważ, że poziom czerni ściany tendra (zapewne czarnego) nie różni się od poziomu zaczernienia ścian brankardu (zielonego/oliwkowego). Nawet jeśli na drzwiach wagonu był czarny prostokąt na opis relacji, to na kliszy stał się on nieodróżnialny.

Inna sprawa, skąd wziął się brankard w pociągu osobowym? Może był to tylko jakiś podsył...
 

Podobne wątki