• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagony osobowe PKP

kaks

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Brakuje mi na Forach takiego kompendium wiedzy, opinii o wagonach osobowych PKP. Dlatego proponuję, abyśmy rozpoczeli prace nad takim zestawieniem - poradnikiem wraz z opiniami o jakości modelu i o jego odwzorowaniu z rzeczywistością.

Myślę, ze możemy rozpocząć naszą dyskusję od:
- Model wagonu PKP Bh. Stacja: Wrocław (relacji Wrocław Gł. - Poznań Gł.) Producent: Wagon osobowy PKP, 2 klasa Tillig 74717

Co sądzicie o tym modelu ???
850292461.jpg
 
Reakcje
0 0 0
#2
Wg. mnie ciezko nazwac to modelem, gdyz ma sie nijak do oryginalu, taki wagon nigdy w Polsce nie byl uzytkowany;) I dla tego miedzy innymi go nie posiadam, podobnie jak poczty od tilliga z ep V, SU17, SU 29, EP11...
 
OP
OP
K

kaks

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Tak właśnie podejrzewałe :roll:
Ale czy taki typ na PKP istniał ??? I na ile jest odwzorowany - nie myślmy teraz o numerach i przydziale bo to w przypadku tego wagonu to fikcja.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#4
Chodzi o to, że akurat oznaczenia to może być jedyna rzecz zgodna z rzeczywistością, natomiast typ wagonu nie występował w Polsce.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#6
kaks napisał(a):
Brakuje mi na Forach takiego kompendium wiedzy, opinii o wagonach osobowych PKP. Dlatego proponuję, abyśmy rozpoczeli prace nad takim zestawieniem - poradnikiem wraz z opiniami o jakości modelu i o jego odwzorowaniu z rzeczywistością.
Jest takie miejsce:

http://www.modelarstwo.info/jreviews/Mo ... _c26_m125/

Co prawda tego wagonu jeszcze nie ma bo nikt go nie ocenił do tej pory.
 

psz

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Akurat by opisać wagony Tilliga z epoki IV i V, nie trzeba specjalnie dużo miejsca. W miarę poprawne są tylko następujące:
- 74564 Bdn Bydgoszcz,
- 74565 Adun Wrocław,
- 74726 WRdun Warszawa-Grochów,
- 74732 Bdn Chojnice,
- 74758 Bwxzd Wrocław,
- 500476 Bdn Gdynia.

Reszta posiada albo nieprawidłowe oznaczenie, albo jest wzięta kompletnie z kosmosu, jak rzekoma bonanza czy poczta.

Ale i tak za te sześć przytoczonych powyżej należy się wielka wdzięczność Tilligowi (Sachsenmodelle), bo inaczej z taboru pasażerskiego ostatniego ćwierćwiecza zostawałyby nam tylko bohuny Piko lub Bramosa. A tak te wszystkie wagony poza Bwxzd i Gdynią, można zestawić w jednolity skład, do którego jak ulał będą pasowały szóstki, siódemki czy ósemki z Tololoko.

Jeśli jednak coś pominąłem, to proszę śmiało uzupełniać.
 

psz

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
A poza tym wymiarami. Nie mam pod ręką danych, ale z tego co wiem sama różnica w długości obu wagonów jest dosyć znaczna, oczywiście po przeliczeniu skali ;)
 
OP
OP
K

kaks

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
tillig_74349.jpg
Ok fajnie - dzieki ;)

A co myślicie o Wagonie pasażerskim 2 klasy, czteroosiowy,seria Bdnu-x,numer 51 51 20-81 090-5,stacja Kraków,typ Y, - Sachsenmodelle 74349 ???
 

psz

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
kaks napisał(a):
Ok fajnie - dzieki ;)

A co myślicie o Wagonie pasażerskim 2 klasy, czteroosiowy,seria Bdnu-x,numer 51 51 20-81 090-5,stacja Kraków,typ Y, - Sachsenmodelle 74349 ???
Ten wagon jest błędnie oznakowany. Powinno być Bdn zamiast Bdnu-x. Ale, jak napisał kiedyś pan Krzysztof Koj, jeśli usunie się z dachu cztery wywietrzniki po stronie korytarza, to oznaczenie Bdnu-x będzie pasować.

Po prostu zamiast oznakować go jako wagon typu Görlitz 78, którym jest, Tillig/Sachsenmodele namalował na nim oznaczenia adekwatne dla Bautzena 84.

Poza tym wagon ten na ścianie czołowej posiada tylko jeden skromny żółty piktogram ostrzegawczy, nie ma za to dat napraw. Ale to szczegół, który nie każdemu przeszkadza.
 

psz

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
No niestety, tylko malowanie się zgadza. Prawdziwego ABdnu nie robi żadna firma, jak w ogóle wszelkich wagonów z polskich fabryk. Jednak to, że Tillig robi takie pisanki nie jest skandalem. Skandalem jest to, że żąda za nich pieniędzy, jak za prawdziwy model :roll:

Tutaj trochę więcej na temat oryginału. A tu jeszcze galeria.
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.629 71 19
#20
Sorki, że znowu pytam. Czy te modele są realistyczne? Dałem już więcej aby się co pięć minut nie pytać. Odnośnie tego czy są realistyczne to takie pytania? Czy ich długość się zgadza? Czy wyposarzenie wnętrza jest prawidłowe? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 15
Tabor 21
Tabor 0
Tabor 17
Tabor 4

Podobne wątki