• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagony H0 303mm a promień łuku

Lyntog

Aktywny użytkownik
Reakcje
860 6 2
#1
Myślę, że to będzie odpowiedni dział na takie pytanie, a nigdzie na forum nie znalazłem informacji na ten temat. Czy wagony o długości 303mm są w stanie przejechać łuki R2 o promieniu 424mm przy jednoczesnym zastosowaniu sztywnych, krótkich sprzęgów?

W przypadku PIKO znalazłem informację że jest to możliwe nawet po R1, ale jak to wygląda z wagonami innych producentów, np. ACME czy ROCO?
 

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.477 56 5
#2
Miałem kiedyś przyjemność używać wagony typu Eurofima Roco na sprzęgach typy "śledź" i wszystko grało. Gorzej jest z parowozami ,wagony nie stwarzały żadnych problemów technicznych.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#3
Ja jeżdżę po łukach Roco Geoline R3 o promieniu 434,5 mm różnymi wagonami o długości 303 mm ze "śledziami" Roco i nic się nie dzieje. Mam modele ACME, Roco, Lima/Rivarossi, ADE, Trix (piętrowe DB), LS Models i wszystkie przechodzą te łuki bez problemów. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych modelach nie można montować niektórych dodatkowych elementów (jest to zwykle podane w instrukcji modelu). Również z lokomotywami nie odnotowałem problemów, w tym Pt31 Brawy, Ty2, Ty4, czy Ty5 Roco, ale i tu trzeba uważać z montażem dodatkowych części. Na mniejszych łukach nie próbowałem.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#5
Ja obecnie na mojej niemakiecie używam torów r18" czyli r458mm. Zanim jednak zorganizowalem sobie to stałe prowizoryczne miejsce do zabawy to rozkladalem okazjonalnie tory na wielkim rozkładanym stole dł 3m tory łukowe r400mm od Mehano (tehniki). Ten promień był największy jaki się mieścił na blacie szerokości 90cm. Po łukach r400mm bez problemu przejeżdżały mi wagony o dł 303mm a nawet 316mm restauracyjne DB. Na łukach nie jest problemem długość wagonu lecz czasem rodzaj sprzegow. Typowe popularne śledzie i Profi są bezproblemowe. Ja natomiast lubię sprzegi Marklin i tutaj czasem zahaczają o dolną krawędź zderzaków w niektórych wagonach.
 

Ropu

Znany użytkownik
Reakcje
1.226 25 2
#6
To zależy też od konstrukcji wagonów.
ACME Polonia wymagał minimum 424 a najlepiej więcej. LS Models wagony SBB przejeżdzały za to spokojnie przez 360mm.
 

MJM

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#7
Dokładnie, zależy od konstrukcji. U mnie na R2 Geoline Robo, Ls Models czy inne wagony 303mm na śledziach bez problemu śmigają, za to silos z Bramosa stawia opór. Niekiedy wystarczy obrócić wózki i jest ok, ale czasami trzeba coś przypiłować ;)
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#8
Bramos ma skopane kinematyki . Pomiędzy wagonami jeździ dobrze ale na końcu składu koła ocierają o dyszel w pozycji środkowej. Ja trochę te dyszel podcinalem. Poza tym sprężyny są dość twarde.
 

Podobne wątki