• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagony Bdhpumn

ALRS

Nowy użytkownik
Jako , że jest to mój pierwszy post na tym forum , witam wszystkich forumowiczów i forumowiczki .

Mam pytanie ; w ciągu ostatnich kilku dni pojawiło się na allegro dużo wagonów typu Bdhpumn ( piętrowe bipy w malowaniu żołto niebieskim ) , w cenach conajmniej o połowe mniejszych niż osiągały jeszcze jakiś czas temu .
Czyżby piko wznowiło ich produkcję ??? Czy ktoś wygrzebał ich z magazynów ???

Po analizie zestawień z GbbWiki, i zdjęć z Allegro oraz swoich, wynika, że pod nr 95743 wyszło 6 wagonów:
1. Stacja Toruń - 2szt. bez oznaczeń na ścianach czołowych, bez ramek na oknach, nie pomalowane klamki, bez wyposażenia wnętrza, nr boczne 50 51 26-08 092-6 i 50 51 26-08 092-7, wydany 1998 lub 1999, stare logo PKP.
2. Stacja Toruń - 2szt, bez oznaczeń na ścianach czołowych, z ramkami na oknach, pomalowane klamki, z wyposażeniem wnętrza, nr boczne 50 51 26-08 086-8 i 50 51 26-08 090-0. stare logo PKP
3. Stacja Poznań - 2szt. z oznaczeniami na ścianach bocznych, z ramkami i pomalowanymi klamkami, z wyposażeniem wnętrza - nr boczne 50 51 26-08 038-9, 50 51 26-08 003-3. nowe logo PKP.

CoCu, Proszę zmienić końcówkę numeru z 082-7 na 092-6 w modelach - lata 90., wg zdjęcia modelu z Allegro.

pepej

Znany użytkownik
Cezary napisał(a):
3. Stacja Poznań - 2szt. z oznaczeniami na ścianach bocznych, z ramkami i pomalowanymi klamkami, z wyposażeniem wnętrza - nr boczne 50 51 26-08 038-9, 50 51 26-08 003-3. nowe logo PKP.
te nowe to chyba maja takie numery

50 51 26-08 039-7
50 51 26-08 137-9

CoCu

Znany użytkownik
pepej, nie mieszaj, bo nie doczytałeś co Cezary napisał. :smile:
Pisząc o nowych, miał na myśli nowe logo PKP, ale edycję wagonów z lat 90-tych. Te zaś numery jakie Ty podałeś, to już jest najnowsza edycja, sprzed parunastu dni.

pepej

Znany użytkownik
CoCu napisał(a):
Pisząc o nowych, miał na myśli nowe logo PKP, ale edycję wagonów z lat 90-tych. Te zaś numery jakie Ty podałeś, to już jest najnowsza edycja, sprzed parunastu dni.
doczytałem tylko mam za małą wiedzę n/t wagonów i ich edycji - zmylił mnie Poznań

Cezary napisał(a):
Tych nowych to już chyba nie biorę pod uwagę pod kątem zakupu, po tym jak zakupiłem St.Toruń 50 51 26-08 086-8, tylko dodać ewentualnie naklejki na czołach i będzie już lepiej ;-)
tzn co te nowe są jakieś ułomne, czy po prostu masz komplet i już więcej piętrusów nie potrzebujesz ? pytam się bo dwa najnowsze piętrusy są w drodze na moją makietę :?:

CoCu

Znany użytkownik
Cezary, troszkę przyznam że mi tu zamieszałeś. Ale sprawdziłem to, o czym piszesz i według opisów z aukcji Allegro wynika, iż mamy podane prawidłowe numery tych wagonów.
Zgadza się, że pod jednym numerem katalogowym ukazało się w sumie 6 wagonów. Twoje rozróżnienie tych 4 z lat 90-tych przyda się i je wykorzystam niebawem. Ale coś zamieszałeś z tymi numerami bocznymi. Wagony "zabawki", mają końcówki 082-7 i 092-6. Takie się pojawiają w opisach aukcji Allegro i takie same my mamy w bazie. Ty zaś wyżej podajesz, że są to końcówki 092-7 i 092-6. A potem prosisz o zamianę 082-7 na 092-6. Więc się coś zakręciłeś. Gdybym tak zrobił, to miałbym już dwa wagony o końcówce 092-6. Sprawdź to jeszcze raz, jednak ja twierdzę, że numery jakie mamy podane, są prawidłowe.

CoCu

Znany użytkownik
Uwaga!
Mam do Was wszystkich pytanie odnośnie tej najstarszej edycji tych wagonów, z około 1998 roku. Otóż dwa z nich, te lepiej wykonane, pomalowane i z wyposażeniem wnętrza, wiem że ukazały się we własnych indywidualnych pudełkach. Za to dwa pozostałe, te w gorszym "zabawkowym" wykonaniu były częścią zestawu startowego. I teraz pojawia się moje pytanie. Czy te dwa "zabawkowe" można było również kupić jako osobne modele we własnych pudełkach, czy tylko były dostępne w zestawie startowym?
Jest to istotna sprawa, bo jeśli nie były dostępne osobno, to nie powinny się znajdować w spisie modeli pod tym samym numerem katalogowym, co te dwa pierwsze modele.

CoCu napisał(a):
Cezary, troszkę przyznam że mi tu zamieszałeś
Tak jest namieszałem, przepraszam. Przed chwilą sprawdziłem OBRAZKI z Allegro.
Faktycznie jest 082-7 (w opisie jest 092-7), nie skonfrontowałem opisu z obrazkiem. i 092-6 OK.
CoCu napisał(a):
zamianę 082-7 na 092-6
to taka literówka, miało być "...na 092-7", ale to już nieaktualne.
Mam jeden z tych w pudełku. Fotki na mejla?
Jako załącznik nie chce mnie przyjąć.
Myślę że po po moim wyjaśnieniu można te nasze posty skasować aby nie zaśmiecać.
Za zamieszanie przepraszam.

CoCu

Znany użytkownik
Cezary, nie szkodzi. Z tego zamieszania i tak pewnie wynikną pewne przydatne wnioski.
Tak dla potwierdzenia się spytam. Masz zatem w pudełku jeden z tych wagonów w tej wersji "zabawkowej", czyli ze zubożałym malowaniem i bez wnętrza? Tak? I w takiej formie dokładnie go nabyłeś? Jeśli twoje odpowiedzi są twierdzące, to oznacza, że jednak i te dwa wagony były sprzedawane osobno.

Mam ten lepszy z wyposażeniem, fotki idą. Ten uboższy jest na Allegro, to o czym pisaliśmy powyżej. Idą tanio bo w sumie dlaczego miałby ktoś kupić wagon stary skoro teraz są nowe niedrogie, w sumie w takim samym wykonaniu tylko inna stacja i PKP ze starym logo.
Ach, napisałem że mam jeden z tych w pudełku, ale TYCH, które wyszły w pudełko, a nie tych w wersji zubożonej w PUDEŁKU. Znowu się nie zrozumieliśmy, chyba?

:D

rocketman

Aktywny użytkownik
CoCu napisał(a):
tzn co te nowe są jakieś ułomne,
Są ułomne. Dotychczas nie została poruszona kwestia wyposażenia w osprzęt wózka.

Mianowicie w wagonach pełnych powinny być zbiorniki (wyrównawcze?), prądnica (?) i klocki hamulcowe.

Czy ktoś kto ma taki wagon z pudełka i może to zweryfikować?

Ponadto w wesjach uproszczonych nie ma wymalowanych oznaczeń dla niepalących, uszczelek, klamek, ram, luków na akumulatory, nalepki informujące np. o ograniczonej sprawności technicznej wagonu, punktów podparcia pudła, uchwytów na tablice kierunkowe, uchwytów przeprawy promowej, zakazu staczania z górki i okien toalet.

rocketman napisał(a):
Czy ktoś kto ma taki wagon z pudełka i może to zweryfikować?
Ponieważ nie jestem specjalistą od budowy wagonów i moja wiedza ma się bardzo skromnie w stosunku do innych modelarzy, więc odpowiadam w sprawoe budowy wagonu z 1998(9?) St.Toruń 50 51 26-08 086-8.
Na wózkach jest coś co wygląda na prądnice, są malowane klamki, ramy okienne wraz z imitacją (malowaną) uszczelek, jest oznaczony luk na akumulatory, wszelkie oznaczenia na ścianach bocznych, brak oznaczeń jakichkolwiek na czołowych ścinach. Uchwytów przeprawy raczej nie ma, oraz na tablice kierunkowe.