• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagonowy hyde park na PKP (po 1945 roku)

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.391 463 29
Jest dokładnie tak, jak napisał kolega @KoVaL. Pociągi robocze często poruszają się wagonami do przodu i zwykle mają na drugim końcu wagon z odpowiednim oznakowaniem.

PS. Mam prośbę, żeby nie wstawiać spacji po wyrazie, po którym jest przecinek w środku zdania, czy kropka na końcu zdania. Powinno być "takie, że", a nie "takie ,że".
 

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
99 2 0


Na pewnej grupie na Facebooku jeden kolega wstawił te oto zdjęcie pochodzące z serwisu Baza Kolejowa (kolej.one.pl). Przedstawia ono wagon typu 120A oczekujący na kasację w Sokołowie Podlaskim. Fotografię znam od lat, jednak dopiero teraz zwróciłem uwagę na nietypowe malowanie tej "bonanzy", które jest raczej typowe dla wagonów akcji socjalnej aniżeli 2 klasy. Zdjęcie niestety jest w małej rozdzielczości by móc odczytać numer wagonu, zaś ja sam nie uświadczyłem go przejeżdżającego przez Siedlce, więc nic nie wiem na jego temat. Pozostaje mi się skontaktować z autorem zdjęcia, być może oryginał jeszcze się uchował.
Udało mi się dojść z pomocą zarówno autora zdjęcia (który podesłał mi oryginał w wysokiej rozdzielczości) jak i jednego kolegi na Facebooku, co to był za wagon. Nosił on numer 50 51 21-18 412-9 'Bdh', i był to wagon 120A przerobiony na wagon do przewozu rowerów, kursujący w pociągu "Roztocze" z Warszawy Zachodniej do Chełma/Rawy Ruskiej. Był też drugi tak przebudowany wagon tego typu, ale on już nie wyróżniał się barwami na tle innych.
 

Fictorque

Aktywny użytkownik
Reakcje
542 0 0
Wygląda na to, że udało mi się dziś złapać w Kłaju kolejną dostawę platform Sggrs-x 213 dla PKPC:

Numery 31 51 4950 545-7 do 560-6. Wszystkie opisane: |6|REV|TVP|03.06.21|
KŁAJ_st_24cz21.JPG

Przy okazji w tle widać wojskową bocznicę w akompaniamencie różnorodnej zieleni. Bardzo przyjemne miejsce.
 

Kanclerz

Znany użytkownik
Reakcje
363 2 0
Zadam pytanie, bo może jestem niedowidzący - co to może być za wagon nr 3? Jako pierwsza za stonką stoi rumuńska węglarka być może jeszcze z rozładunkowymi klapami w podłodze. Jako druga - czechosłowacka węglarka typu 245.3 'Vase'. Natomiast trzeci i chyba też czwarty wagon w skrajnych polach ściany bocznej i między drzwiami ma ukośne zastrzały - co to może być za wagon? Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Jakiś niemiecki?
 

Fictorque

Aktywny użytkownik
Reakcje
542 0 0
A wspomniana rumuńska Gondola II jest za to widoczna na pozostałych zdjęciach (poza ostatnim) jako trzeci* w wagon w rzędzie za dwiema 401W z trzema parami drzwi na stronę.

Ten zestaw zdjęć jest faktycznie fascynujący pod względem różnorodności wagonów.

* no, na przedostatnim zdjęciu drugi, bo węższy kadr.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.288 61 2
Piękne zdjęcie. Aż tyle wagonów produkcji bułgarskiej Fads B551V. I fajne widoki samochodowo maszynowe. Szkoda tylko że ta wielka rura zasłania sporą część sprzętu.
 

404W Eaos

Aktywny użytkownik
Reakcje
169 9 0
Zobacz załącznik 842292
Tarnowskie Góry 4.07.2000. Wagon gospodarczy przed lokomotywownią - ktoś rozpozna typ? To chyba jakiś amerykaniec?
Tak, to wygląda na US'17. Nie pamiętam czy lokomotywownie Gliwice czy TG zaczynały właśnie z 4osiowymi wagonami krytymi jako własnym taborem Tech.-Gosp. Niestety trudno powiedzieć czy były to wagony US'17 od SNCF, czy może rosyjskie/radzieckie.
 

JacekZet

Znany użytkownik
Reakcje
465 0 0
Tak, to wygląda na US'17. Nie pamiętam czy lokomotywownie Gliwice czy TG zaczynały właśnie z 4osiowymi wagonami krytymi jako własnym taborem Tech.-Gosp. Niestety trudno powiedzieć czy były to wagony US'17 od SNCF, czy może rosyjskie/radzieckie.
Duże prawdopodobieństwo że jest to wagon amerykański, ma zmienione rozmieszczenie otworów wentylacyjnych. W DOM Poznań mieliśmy taki sam jako magazyn.
 

JacekZet

Znany użytkownik
Reakcje
465 0 0
Tak, to wygląda na US'17. Nie pamiętam czy lokomotywownie Gliwice czy TG zaczynały właśnie z 4osiowymi wagonami krytymi jako własnym taborem Tech.-Gosp. Niestety trudno powiedzieć czy były to wagony US'17 od SNCF, czy może rosyjskie/radzieckie.
Duże prawdopodobieństwo że jest to wagon amerykański, ma zmienione rozmieszczenie otworów wentylacyjnych
 

Podobne wątki