• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagonowy hyde park na PKP (po 1945 roku)

Reakcje
24 1 0
Zapewne chodzi o pokrycie dachu papą, co widać na zdjęciu.
Tadziu, krycie papą to raczej nie na "prętach", może piszą o kryciu zaimpregnowanym płótnem żaglowym.
Nie pamiętam dokładnie, ale nawet tu na forum była informacja sugerująca takie rozwiązania.
Ps. dzięki za ciekawe materiały, potwierdza sie też malowanie 401K bez czarnego pasa u dołu nadwozia w tych latach, na innych znanych mi zdjęciach taki pas występuje. Ciekawe czy to wyjatek, czy jednak zdjęcie jest ciut późniejsze.
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
Tadziu, krycie papą to raczej nie na "prętach", może piszą o kryciu zaimpregnowanym płótnem żaglowym.
Te "pręty" to efekt google-translatora. ;)
Kiedyś uczyłem się niemieckiego. Niewiele już pamiętam, ale jeszcze radzę sobie z pułapkami w tłumaczeniach. Spannleisten znaczy mniej więcej "paski napinające". Samo das Gewebe faktycznie oznacza tkaninę, włókninę (ale także papierowe serwetki). Ale w zestawieniu Gewebedachdecke może znaczyć coś ogólniejszego, np. pokrycie dachu materiałem "kompozytowym" - w odróżnieniu od pokrytego blachą.

Przyglądnąłem się jeszcze raz zdjęciom. Patrząc na identycznej szerokości pasy, uszczelniane lepikiem, jestem na 99% pewien, że to jednak papa. Intrygujące są natomiast te listewki, którymi przyciśnięte są łączenia kolejnych brytów. W późniejszych epokach wyraźnie zarzucono takie rozwiązania.
 

Groch

Znany użytkownik
Reakcje
534 1 0
Głowy nie dam, ale wydaje mi się, że ten model VW był produkowany od 1966-67 roku. Może koledzy samochodowcy pomogą?
Nie trzeba - to mój błąd, zdjęcie zrobiono w 1968 roku. Poniżej oryginalny opis:
"Bisweilen bekommt man den Eindruck,
dass nach dem Entladen von VW-Zügen
jeder freie Platz im Hauptgüterbahnhof
für das Abstellen der Autos genutzt
wurde. Auf dem Foto oben, aufgenommen
im Frühsommer 1968, standen
VW 1300 in zwei Reihen auf der Westseite
des Güterbahnhofs, dahinter der
KKyt 200 390 der PKP, der mit einer
feuergefährlichen Ladung nach Stuttgart
gekommen war. Der KKyt entsprach
dem ab 1964 von Ostrów in
Serie gebauten PKP-Typ 401K und war
wie die meisten gedeckten Drehgestellwagen
der Ostblockstaaten auch für
den Getreidetransport eingerichtet."
 

Waskotorowiec

Znany użytkownik
Reakcje
767 6 0
Witam,
Dzięki za piękne, wartościowe zdjęcia. Czy jest ktoś w stanie rozszyfrować numer Bremena ?
21 RIV MC
51 PKP
114 20xx-2 ?
.Gklm (Kdt)
Pozdrawiam
 

Groch

Znany użytkownik
Reakcje
534 1 0
Najwyraźniej wagony zakupione w Indiach (X502K) lubiły odwiedzać Danię. Poniżej w Hedehusene na zdjęciach Holgera Sørensena:

PKP Gbss, Hedehusene 70s a.jpg


PKP Gbss, Hedehusene 70s b.jpg


PKP Gbss, Hedehusene 70s c.jpg


Materiał z duńskiego oczywiście forum, gdzie można znaleźć jeszcze kilku innych "podróżników" np. owocarkę Hhqrs:

PKP Hhqrs, Hedehusene 70s.jpg

 

Kanclerz

Znany użytkownik
Reakcje
363 2 0
Warto zaznaczyć, że obie 406R mają inne denice - pierwsza nowszy typ a druga starszy. Spotkałem raz wagon ze starymi dennicami. Swoją drogą jak poruszasz się po tym forum? Ciężko znaleźć cokolwiek - po prostu przeglądasz całość szukając zdjęć?
 

Groch

Znany użytkownik
Reakcje
534 1 0
Ciężko znaleźć cokolwiek - po prostu przeglądasz całość szukając zdjęć?
Nie... Jak chcę w miarę szybko (czyt.: pobieżnie) sprawdzić zawartość np. jakiegoś zagranicznego kolejowego forum, to wpisuję "standardowe" hasła: pkp, polski, polskie, itp (ma się rozumieć w języku jakim się dane forum posługuje) i korzystając z udogodnień wujka googla, po spacji, dopisuję zwrot "site:nazwastrony.coś" Przykładowy wpis w wyszukiwarce dotyczący linkowanej duńskiej strony wygląda tak: polske site:www.jernbanen.dk
Przełączam wyniki wyszukiwania na grafiki i ...oglądam;)
 

Groch

Znany użytkownik
Reakcje
534 1 0
Właśnie nie - po zwrocie site: nie może być spacji! W przeciwnym razie nie zadziała tak jak oczekujesz. Przekopiuj cały podany przeze mnie zwrot (pogrubiony) do okna wyszukiwarki a w nowej karcie przeglądarki wklej zwrot proponowany przez Ciebie - przełącz oba na grafiki i porównaj wyniki (ale rym:D) - zupełnie inne rezultaty. Aktywny odnośnik (ten na niebiesko) w moim wpisie utworzył się automatycznie, bez mojego udziału i jest niepożądany w mojej wypowiedzi.
 

kary62

Aktywny użytkownik
Reakcje
202 0 0
Witam. Ciekawy wagon-podstacja (nie wiem czy czynny, być może...) jest w Chełmie. Oto jego zdjęcie mojego autorstwa. Znawcy wagonów pewnie będą wiedzieć jaki to wagon i z którego roku. Może się okazać, że to całkiem zwyczajna konstrukcja (może przeróbka), albo i jakiś rarytas.
Chełm, 2014_03_21 - stary wagon-podstacja... .JPG
 

kary62

Aktywny użytkownik
Reakcje
202 0 0
Chełm, rok 2012, luty i dwuosiowe wagony węglarki w składzie "towarowego". Może to jakiś "podsył" wycofanych już wagonów, a może to pojazdy całkiem sprawne. Jeszcze w 2012 r. dwuosiowe węglarki w służbie ?... Chełm, 11.02.2012 r. - zdj. moje.
 

Załączniki

kary62

Aktywny użytkownik
Reakcje
202 0 0
Poprawiam się. Te 2-osiowe węglarki konstrukcji stalowe na moich zdjęciach z Chełma są ładowne drewnem, a zatem są, że tak powiem, "w służbie". Nie zauważyłem początkowo ładunku.
 

Podobne wątki