• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagonowy hyde park (dla konstrukcji sprzed 1945 roku na PKP)

Roberto0

Aktywny użytkownik
Reakcje
248 0 0
Czy ktoś z Kolegów może pomóc rozszyfrować jaki typ wagonów ciągnie Ok1 na poniższym zdjęciu ?
Na burtach wagonów widoczne jest wejście środkowe a dach przy ścianach szczytowych jest zwężany. Nie przypominam sobie żebym widział podobną konstrukcję na jakichkolwiek zdjęciach. Na pewno nie jest to ryflak 43A. Może jakaś przeróbka konstrukcji przedwojennych lub powojennych ?

Zdjęcie pochodzi z roku 1978 / okolice Międzyrzecza, Ok1-24
Autor Jens van der Vorm
źródło:_www.flickr.com/photos/137828622@N08/39471363521/

Unbenannt.JPG


Miedzyrzecz_1978_07_13.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Są to wagony 21A serii Bhix, budowane w latach 1961-62 przez ZNTK Opole. Gdzieś powinienem mieć zdjęcie takiego wagonu, jak znajdę, to wrzucę.

Znalazłem. Zbąszynek, maj 1993.

10-img158a.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Znalazłby się, Wprawdzie dość kiepski, ale jest zamieszczony w "Katalogu wagonów osobowych" wydanym przez Ministerstwo Komunikacji w 1974 roku. Niestety, nie mam skanu.

Długość 18 380 mm
Rozstaw czopów skrętu 11 000 mm
Rozstaw osi wózka 2150 mm
Wózki "typu amerykańskiego" (wg "Katalogu")
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
Rozumiem, ze to wagony polskiej konstrukcji i nie maja odpowiednika w innych krajach? A co to za typ wozka?
 
OP
OP
A

AJ

Gość
Rozumiem, ze to wagony polskiej konstrukcji i nie maja odpowiednika w innych krajach?
Tak. Była to inna wersja polskich wagonów "Reko" budowanych obok już trochę znanych dzięki @Młodzikowski wagonów 4AM. Szerzej napisał kiedyś o nich @Krzysztof Koj w artykule zamieszczonym w "Sygnałach". Dla poszerzenia wiedzy ogólnej pozwolę sobie go tu wkleić

IMG_1948.JPG


A taki:

IMG_4882.JPG


Dwa inne wagony tego typu uwiecznił Gunnar Christensen w składzie pociągu z Pt47-115 na stacji w Poznaniu (zaraz za wagonem bagażowym)

3250-2-30_Pt47 115 i Poznan 220476.jpg

http://www.tog-billeder.dk/fotos/po...l 1976/3250-2-30_Pt47 115 i Poznan 220476.jpg

Dla całości obrazu nie wolno zapomnieć oczywiście o zdjęciu @Prezes TS umieszczonym parę stron wcześniej w tym temacie ->> http://forum.modelarstwo.info/threa...cji-sprzed-1945-roku-na-pkp.26615/post-480284

oraz zdjęciu Marka Moczulskiego, które zilustrowało artykuł w "Sygnałach", a jest dostępne w ciut lepszej jakości w Stacji Muzeum

Neg. 2956_Wagon osobowy.jpg

http://cyfrowa.stacjamuzeum.pl/zaso...on-osobowy-na-stacji-w-wolsztynie-051984#main
 

Ostatni

Znany użytkownik
Reakcje
195 3 0
To znaczy że wózki zaadoptowano z wagonów budowy przedwojennej, bo chyba nie produkowano ich po wojnie ?
Gdyby były dostępne rysunki układu hamulcowego i wyposażenie pod pudłem to można by się pokusić o model tego wagonu ale podejrzewam że nic więcej na temat tych wagonów się nie zachowało więc trudno pozostaje oglądanie obrazków :)
Zrobiłem taki wózek do modelu wagonu pocztowego przedwojennej budowy GMx
 

Załączniki

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Ja mogę tylko napisać, że jest ... śliczny. Jak widzisz coś takiego to staraj się sfotografować wszystkie elementy oraz napisy, które mogą pomóc w identyfikacji.
Moim skromnym zdaniem jest wagon pochodzenia wirtemberskiego.
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
Będąc w Rudach 1 II 2018 r. moja uwagę przykuł wagon normalnotorowy stojący z boku torowiska. Mam pytanie czy ktoś może powiedzieć na temat tego wagonu?
Wydaje mi się, że to nawet nie jest normalny wagon, tylko co najwyżej jakaś hybryda. Ja widzę raczej jakąś dziwną platformę opartą byle jak, na bardzo starych wózkach. Oj chyba to coś nie przykuło tak naprawdę uwagi kolegi skoro są tylko dwa zdjęcia. No cóż wobec tego liczymy, że ktoś inny je bardziej sfoci.
 

Generał

Znany użytkownik
Reakcje
747 5 0
Ja mogę tylko napisać, że jest ... śliczny. Jak widzisz coś takiego to staraj się sfotografować wszystkie elementy oraz napisy, które mogą pomóc w identyfikacji.
Inne ujęcia tej platformy. Wg mnie jest platforma gospodarcza która była wykorzystywana na śląskiej sieci tramwajowej. Pod czołownicą widać resztki lamp tylnych tramwajowych. Pod wagonem jest pałąk co wskazywałoby na resztki lemiesza tramwajowego .
platforma rudy.JPG
platforma rudy (2).JPG
 

Podobne wątki