• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa Wagon typu 5Ww i 6Ww

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#1
W oczekiwaniu na części do LS40 powstaje projekt węglarki wąskotorowej typu 5Ww i 6Ww.
Założenie jest takie by wagon był przyzwoitej jakości ale i dostępny dla przeciętnego zjadacza chleba.
wąskotorowy.jpg
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#2
Wózki też już są zaprojektowane.
Trochę grubymi nićmi szyte ale jak się wydrukują to się poprawi to i owo i powinno być ok.

wozek.jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#4
Ale ten czas leci. Ale pierwszy niskobudżetowy wagonik wąskotorowy jest gotowy. Zostało tylko uzbroić. w koła i sprzęgi których jeszcze nie mam. Kiedyś dorobię do niego bliźniaczą konstrukcję z budką.

20170928_085850.jpg 20170928_090003.jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
793 1 0
#5
hmm no ale te dechy... w "mojej" skali czasami są za duze "słoje" ale tutaj chyba zdecydowanie za duże, w sumie deski były heblowane więc aż takiego "rysunku" drewna chyba nie było...
Oglądam dalej...
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#6
Po troch dechy są za duże. To nie ma nawet co gadać. Ale na swą obronę powiem tylko, że deski są względnie gładkie a efekt potęguje półmatowy lakier bezbarwny. Myślę, że jak się wykończy matem po patynce to będzie lepiej.
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
#7
Ale na swą obronę powiem tylko, że deski są względnie gładkie a efekt potęguje półmatowy...
No niestety ale używanie "oryginalnych" słojów użytych deseczek nie da dobrego wizualnego efektu bo one powinny być 45 razy mniejsze. Raczej tylko malowanie/szlifowanie/grawerowanie może dać pożądany efekt.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#9
Potwierdzam mój błąd. Słoje są za duże. Są to listewki modelarskie. Wagon był pomalowany ale coś nie wyszło więc go wysodowałem i powtórnie pomalowałem. W efekcie wyszło jak wyszło. Trudno mi będzie je zdjąć i wstawić inne nie uszkadzając konstrukcji.
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#10
weź do następnego modelu inne listewki, napewno nie sosnowe, tylko z bardzo drobnymi słojami. I może maluj drewno osobno, zanim wkleisz do konstrukcji
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#11
Potrzebuję zdjęć wózków wagonu 5Ww i 6Ww. W poprawionej wersji chce poprawić również wózki. Czy ktoś takimi dysponuje?
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#12
A zastanów się nad takim rozwiązaniem, aby ściany pudła zrobić z modelarskiej sklejki albo z hipsa, z grawerowanymi dość wyraźnie liniami desek. (na przykład laserem). Jak to potem okleisz kształtownikami , pomalujesz i ponaklejasz kalkomanie z numerami to sądzę, że nikt złego słowa Ci nie powie, że nie ma rysunku słojów. (no, chyba że jaki ortodoks, ale tym się nie przejmuj). Jak dechy są pomalowane farbą kryjącą, to niekoniecznie widać rysunek słojów. A obudowy wózków są pierwsza klasa.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#13
Z deskowaniem już sobie poradziłem. Teraz jest fototrawione. Myślę, że jutro dam radę wstawić fotki.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#16
Powinno. Ale węglarka ma być przede wszystkim niedroga. ( będzie można u mnie nabyć. ) Fajnie by było, żeby deskowanie wewnętrzne zgadzało się z zewnętrznym a to wymaga dodatkowej blachy. A to generuje koszty. Więc standardowo nie będzie.
Teraz muszę znaleźć koła o średnicy możliwie zbliżonej do 13.8mm
jakiś pomysły gdzie takie nabyć?
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#17
Mateusz, zrób w opcji z i bez. Ja zamówię od Ciebie 3 sztuki chętnie z wewnętrznymi deskami. Bardzo dobry efekt osiągnąłeś :)
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#20
Blachę dwustronnie da się podtrawić, i tak też wagon jest trawiony. Ale nie w tym samym miejscu. Fajnie by było gdyby deski w środki i na zewnątrz się zgadzały.
Jeżeli podtrawię blachę w tym samym miejscu z obydwu stron to wyjdzie dziura. Można oczywiście krócej trawić ale wówczas mało blachy zostanie co negatywnie wpłynie na sztywność. Można przesuwać minimalnie miejsce podtrawienia ale to minimum to 0,8mm. ( to też negatywnie wpłynie an sztywność)
Więc najlepiej i najprościej jest dołożyć 3 blachę.
Tak mi się przynajmniej wydaje.
 

Podobne wątki