• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagon towarowy Gbs od Roco i Piko

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
543 115 2
#41
x - wagon, który otrzymał nową numerację obowiązującą od 1980 roku
Jeżeli powyższe to prawda, to nie powinno być litery x na wagonach wpisywanych na stan po tym roku.
Ale radość twórcza na PKP była, więc może istniał taki wagon, z naciskiem na 'może'.
 

escobar

Znany użytkownik
Reakcje
152 3 0
#43
już trochę off-temat;) ale ja znalazłem w sieci kiedyś fotkę ex-OBB wagonu we Wrocławiu, niestety nie znam autora tej fotki:oops:
zielony wagon roboczo-socjalny ma charakterystyczne cechy wagonu Gbs takiego co miniaturki robi Roco (zaznaczone strzałką) drzwi ma już zmienione na polskie
pkp ex-obb strzalki.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#44
Jeśli chodzi o Gbs Roco, to odpowiada on w 100% serii 150 wagonów tego typu odkupionych przez PKP od kolei austriackich OBB na przełomie lat 80 i 90.
Skąd macie te informacje? Może cie podpiąć do tego jakieś fotki z reala pod zarządem PKP?
Ja znalazłem wagon ten ale w zarządzie ÖBB
Widzę, że znowu Koledzy zaczynają dyskusję na ten temat, który już kiedyś był wałkowany na forum. Ale kolega nohab już wie:
Jak chcesz znależć coś, czego nie było?
Otóż informuję, że były, jak wyżej napisał kolega Bodek, a także wcześniej ja (i chyba także Krzysztof Koj):
W latach osiemdziesiątych PKP zakupiło od OeBB 500 używanych wagonów Gbs typu austriackiego. Sa to inne wagony, niż Gbs polskiej produkcji. I właśnie modele tych austriackich wagonów w oznaczeniach PKP produkowało Roco. Więc nie jest to żadna fikcja, ale model rzeczywistego wagonu, dość dobrze odwzorowany.
http://forum.modelarstwo.info/threads/mój-tabor.5433/page-5#post-107813
Po powyższym linkiem jest są też dwa zdjęcia takich wagonów autorstwa kolegi ALA, wprawdzie już z wymienionymi drzwiami i w nowszym malowaniu, ale zawsze.
Model Roco odwzorowuje dokładnie wagony Gbs budowy austriackiej, jakich 500 sztuk kupiły PKP w latach bodajże 1980-tych. Później, po jakimś czasie ich eksploatacji na PKP w wersji oryginalnej, te wagony były przebudowywane już w Polsce, czego wynikiem były zmiany w wyglądzie (m.in. drzwi). Obecnie wagony te (o ile jeszcze są w ruchu) wyglądają już więc trochę inaczej, niż modele Roco.
http://forum.modelarstwo.info/threads/nowości-pkp-2014.17908/page-39#post-318655
No i jest zdjęcie zamieszczone wyżej przez kolegę escobara.
 

Bodek

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 4 0
#46
Dzięki, ale nie o to mi chodziło. Takich Gbs-ów to multum fotek w sieci jest, wiem.
Raczej szukam fotek wagonu Gbs-x takiego, jaki wykonało Roco - mniejsza ilość ryfli i drzwi jak na tym z OBB...
No przecież na zdjęciach nr 8 i 9 jest dokładnie taki wagon, o jakim piszesz. Nie ma już literki x w serii, bo zdjęcie zrobiono w czasie, gdy jej w oznaczeniu serii już nie stosowano.
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#47
Dzięki za te wyjaśnienia. Wychodzi więc na to, że to jednak model wagonu, który odpowiada oryginałowi ale z początku 80-tych lat (z uwagi na oryginalne drzwi), gdyż odpowiada wyglądem wagonom jakie PKP odkupiło wówczas od OBB.
Jedyne 'ale' więc - to takie, że nie powinien mieć rewizji z połowy lat 90-tych, skoro niedługo po trafieniu na PKP (w latach 80-tych) wymieniano drzwi. A oznaczenie Gbs-x jak kumam też jest OK, skoro właśnie w 1980 roku wprowadzono nowe oznaczenia literowe i zakres numeracji według UIC na wagonach towarowych - czyli wówczas , gdy wagon ten trafił na PKP z OBB. Rewizji i tak nie widać gołym okiem.

Więc co?... Wychodzi na to, że jest to całkiem fajny wagon z epoki IVc :) (poza datą rewizji której i tak nie dojrzy gołym okiem).
 
Ostatnio edytowane:

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
543 115 2
#48
No przecież na zdjęciach nr 8 i 9 jest dokładnie taki wagon, o jakim piszesz. Nie ma już literki x w serii, bo zdjęcie zrobiono w czasie, gdy jej w oznaczeniu serii już nie stosowano.
Cieszę się z twojej pewności. To poproszę zdjęcie , dokument, że ten typ wagonu (austryjacki Gbs) miał oznaczenie Gbs-x, w latach o których mowa.
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#49
Więc co?... Wychodzi na to, że jest to całkiem fajny wagon z epoki IVc :) (poza datą rewizji której i tak nie dojrzy gołym okiem).
więcej jak masz okazję kupić wagon w malowaniu OBB czyli w tym ich brązie, ścierasz napisy, stosujesz kalki od alegratki na Gbs H662 (ona jest na epokę V) dodatkowo z zestawu na węglarkę pozyskujesz revizję na epokę IVc i masz wagon z piewrszych dni po dostawie na PKP. Przez jakiś czas te wagony jeździły w brązie OBB i ze starym wzorem drzwi.

Dokument że ten wagon miał oznaczenie Gbs-x jest, w DOKP są katalogi wagonów (z kartami każdego wagonu, oznaczenie wymiary i nawet daty modernizacji) z poszczególnych lat,
w zbiorze lata 80-90 jest ten wagon. W wydaniach po 96 jest ten wagon już z oznaczeniem Gbs.
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#50
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#52
więcej jak masz okazję kupić wagon w malowaniu OBB czyli w tym ich brązie, ścierasz napisy, stosujesz kalki od alegratki na Gbs H662 (ona jest na epokę V) dodatkowo z zestawu na węglarkę pozyskujesz revizję na epokę IVc i masz wagon z piewrszych dni po dostawie na PKP. Przez jakiś czas te wagony jeździły w brązie OBB i ze starym wzorem drzwi.
Przypomnę, że pierwsza seria tych modeli Roco we wczesnych latach 1990-tych była właśnie dokładnie w tej wersji, w austriackim brązie (o drzwiach nie wspomnę, bo takie są cały czas w tym modelu).
 

Rysiek

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
2.498 35 1
#53
Cieszę się z twojej pewności. To poproszę zdjęcie , dokument, że ten typ wagonu (austryjacki Gbs) miał oznaczenie Gbs-x, w latach o których mowa.
W latach 1980-1992 wszytkie wagony towarowe należace do PKP z numerami 12 cyfrowymi UIC miały w serii wagonu na końcu znak "X", niezależnie czy znajdzie się takie zdjęcie tego Gbs-a czy nie to tak było. Znaczka "x" nie miały w serii tylko wagony gospodaczo-techniczne z 6 cyforwymi numerami, choć te z kolei miały serię zaczynająca sie z dużej litery "X" :)
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#54
O widzisz. Fajnych rzeczy można się dowiedzieć jak się czasem dyskusję jeszcze pociągnie :)
Model roco ma numer właśnie 12-to cyfrowy: 21 51 155 3 342-8

Miałem sprzedać, ale chyba go sobie zostawię :) Pomimo wspomnianych nieścisłości (np. rewizja czy kolor pudła). Rewizję przeżyję -- i tak nic nie widać, a kolor pudła odpuszczę.
 
Ostatnio edytowane:

KSK 1982

Kustosz Sali Pamięci
Zespół forum
GGM
Reakcje
168 4 0
#55
Witam

Orientuje się ktoś jaki kolor wnętrza miały wagony Gbs, obecnie jestem w trakcie przeróbki podłogi w produkcji Roco, ale samo wnętrze też wymaga trochę pracy i co za tym idzie także malowania a zdjęć jak na lekarstwo.
I drugie pytanie: z tego co się orientuję wagony te były przystosowane do poruszania wózków widłowych i zastanawia mnie jakie to ładunki mogły być przewożone na paletach?

Z góry dzięki za pomoc
 

Engineer

Aktywny użytkownik
Reakcje
519 41 1
#57
A do mnie dotarło takie oto cudo...
Brak części opisów na jednej burcie wagonu, oraz jednym z czół...
20170328_204805.jpg
20170328_204910.jpg


Mam w związku z tym pytanie...
A dokładnie dwa:

Czy ktoś z Kolegów, też ma podobnie?

I...

czy Roco tak dokładnie odwzorowało ten wagon z rzeczywistości, czy Roco zupełnie schodzi na...

20170328_205327.jpg


Kopia 20170328_204910.jpg Kopia 20170328_204805.jpg
 

Podobne wątki