• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagon towarowy Gbs od Roco i Piko

Krzysztof Koj

Znany użytkownik
Reakcje
634 3 1
#21
Widać po zdjęciu, że wagon ROCO, z tym z reala ma tylko te same numery.
Mała manufaktura DarekW, wypuściła wagony najbliższe rzeczywistym.
Bardzo przepraszam, ale "po którym zdjęciu z reala" widać, że model ROCO ma tylko te same numery ???
Szczerze mówiąc dyskusja jest na tyle nieprecyzyjna, że trochę się pogubiłem...:). Czy chodzi o model ROCO wagonu Hbbillns, czy może o Gbs-x ?
Bo jeśli chodzi o model wagonu Hbbillns, to model tego wagonu ROCO opracowany został na podstawie zdjęć, więc nie bardzo rozumiem tekst, że "mała manufaktura DarekW, wypuściła wagony najbliższe rzeczywistym"...
Póki co nie wiadomo, które modele tych wagonów (czyli w końcu których ?!) są "najbliższe rzeczywistym", bo być może modele obu firm są zgodne ze stanem rzeczywistym (?), więc... nie ryzykowałbym tak daleko idących stwierdzeń.
Czy można gdzieś zobaczyć zdjęcia modeli tych wagonów z "małej manufaktury DarekW" ?
Jak dotąd spotkałem się z modelami polskich wagonów tego typu w wykonaniu firmy EKA-Model i były to bez wątpienia modele odpowiadające rzeczywistym wagonom PKP Cargo.
A tak na marginesie, co oznacza w tym przypadku określenie " mała manufaktura" ? Wiem co to jest manufaktura, ale nie słyszałem o firmie "DarekW". Może przymiotnik "mała" rzuca pewne światło na ten problem :sleep:.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
mair81

mair81

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#22
No fakt trochę zamieszania powstało. Na początku dyskusja dotyczyła "realności" poszczególnych Gbs-ów i w tym temacie jeszcze na pewno sporo do powiedzenia pozostało. Potem już dyskuska dotyczyła Hbbillns od ROCO. A powiedz proszę gdze można przeczytać o tym modelu i skąd wiesz że powstał na podstawie autentycznych zdjęć. Jesteś może w ich posiadaniu?
 

Krzysztof Koj

Znany użytkownik
Reakcje
634 3 1
#23
Niestety przeczytać nie można nigdzie, ponieważ od dłuższego czasu np. "Świat Kolei" nie podaje żadnych informacji na temat modeli firm Roco i Fleischmann, które ukazują się w polskich oznaczeniach, a szkoda... . Kiedyś (do roku 2009), każda polska nowość w/w firm była opisywana w "ŚK" i była porównywana z oryginałem.
Wiem, że model wagonu Hbbillns powstał na podstawie zdjęć oryginału, ponieważ opracowałem dokumentację do wykonania tego modelu dla firmy Roco (podobnie jak do wszystkich innych polskich modeli firm Roco i Fleischmann od roku 2005 do dziś) i oczywiście jestem w posiadaniu tych zdjęć.
Jeśli tylko ich autor nie będzie miał nic przeciwko temu, wklęję te zdjęcia na forum. Każdy będzie mógł wówczas zobaczyć, czy model tego wagonu ma z oryginałem jedynie wspólny numer...
 
Ostatnio edytowane:

Krzysztof Koj

Znany użytkownik
Reakcje
634 3 1
#25
No i jest zgoda autora :).
Poniżej zdjęcia wagonu Hbbillns, który był pierwozorem dla modelu ROCO 66432. Autorem zdjęć jest Pan Ryszard Boduszek.
Ważne jest to, że w okresie, kiedy wykonano zdjęcia, ściany tego wagonu nie były pomalowane na żaden kolor (!) i były jeszcze w naturalnym kolorze aluminium, tyle że... spatynowane w naturalny sposób :).
Z tego wzgledu, aby przybliżyć wygląd modelu do oryginału, do pomalowania ścian zastosowano farbę "Graualuminium" (RAL 9007), zamiast powszechnie stosowanej "Weissaluminium" (RAL 9006). Było to jedyne rozwiazanie, możliwe do zastosowania w warunkach produkcji seryjnej.
Pomalowanie ścian tego modelu właśnie na kolor ciemnego aluminium, powinno umożliwić stosunkowo łatwe "spatynowanie" modelu i doprowadzenie jego wyglądu do stanu takiego jak na załączonych zdjęciach. I moim zdaniem właśnie tu jest prawdziwe pole do popisu dla modelarzy i... "małych" (czyt. "cichych" ;)) manufaktur.
 

Załączniki

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#28
Rozpoczynając dyskusję nad modelami wagonów serii Gbs przede wszystkim należy wiedzieć że modele od PIKO nie przedstawiają polskich wagonów Gbs. Ten który ma detale namalowane ma je odpowiednie ale są tylko namalowane. Tak więc dalsze rozważanie czy pasują do realnego składu pod wzgledem rewizji jest mało sensowne bo takie wagony w kształcie pikowskim nie istniały na PKP.

Zaś wagon Gbs od taki jak ROCO owszem był w użytkowaniu PKP lecz później wymieniano drzwi następnie wycofywano te wagony.

Co do Hbbillns'a to jest on jeszcze rzadziej występujący zarówno w modelu jak i w oryginale.

Podsumowując. Gbsy można sobie odpuscić. Tu decyzja zalezy od tego jak bardzo stawiamy na zgodność.
Do modelu Hbbillns'a od ROCO można mieć tylko takie zastrzeżenia że logo PKP CARGO GRUPA PKP jest w niewłaściwym miejscu-o jedno pole ściany bocznej. Uwzględniając nawet powyzsze Hbbillns od ROCO to pozycja obowiązkowa każdego kolekcjonera współczesności. A korzystając z okazji pragnę wyrażić opinię że czekamy na kolejne edycje tego wagonu spod znaku ROCO.
 
Ostatnio edytowane:

Bodek

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 4 0
#33
ego
Rozpoczynając dyskusję nad modelami wagonów serii Gbs przede wszystkim należy wiedzieć że modele od PIKO nie przedstawiają polskich wagonów Gbs. Ten który ma detale namalowane ma je odpowiednie ale są tylko namalowane. Tak więc dalsze rozważanie czy pasują do realnego składu pod wzgledem rewizji jest mało sensowne bo takie wagony w kształcie pikowskim nie istniały na PKP.

Zaś wagon Gbs od taki jak ROCO owszem był w użytkowaniu PKP lecz później wymieniano drzwi następnie wycofywano te wagony.

Co do Hbbillns'a to jest on jeszcze rzadziej występujący zarówno w modelu jak i w oryginale.

Podsumowując. Gbsy można sobie odpuscić. Tu decyzja zalezy od tego jak bardzo stawiamy na zgodność.
Do modelu Hbbillns'a od ROCO można mieć tylko takie zastrzeżenia że logo PKP CARGO GRUPA PKP jest w niewłaściwym miejscu-o jedno pole ściany bocznej. Uwzględniając nawet powyzsze Hbbillns od ROCO to pozycja obowiązkowa każdego kolekcjonera współczesności. A korzystając z okazji pragnę wyrażić opinię że czekamy na kolejne edycje tego wagonu spod znaku ROCO.
Nie zgadzam się z Twoją interpretacją, a ściślej mówiąc nadinterpretacją wielu faktów.

O ile PIKO-wski Gbs (model nr 54961) faktycznie nie jest modelem polskiego wagonu (to typ wagonu produkowanego w NRD na potrzeby kolei DR), o tyle model nr 96050 jeśli nawet nie jest idealnym odzwierciedleniem polskiego Gbs-a, to jest do niego bardzo podobny. Różni się tylko kilkoma bardzo drobnymi detalami, niedostrzegalnymi bez szczegółowego porównania go ze zdjęciem polskiego Gbs-a produkowanego w Zastalu. Uważam więc, że jest to model godny polecenia.

Jeśli chodzi o Gbs Roco, to odpowiada on w 100% serii 150 wagonów tego typu odkupionych przez PKP od kolei austriackich OBB na przełomie lat 80 i 90. Wagony tego typu jeszcze niedawno można było spotkać na polskich torach, więc jeśli ktoś zbiera ep. V, to bez wahania powinien go nabyć. Ja tak zrobiłem już wiele lat temu. Drzwi w większości wagonów faktycznie PKP wymieniły na inne, nie zmienia to faktu, że jest to model wierny swojemu oryginałowi pod "banderą" PKP.

Komentarza dotyczącego wagonów serii Hbbillns nawet nie chce mi się komentować. Po wycofaniu z ruchu niemal wszystkich wagonów typu Gbs, obecnie jest to podstawowy typ krytego wagonu dwuosiowego na PKP i spotyka się go na co dzień.
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#36
Zaś wagon Gbs od taki jak ROCO owszem był w użytkowaniu PKP lecz później wymieniano drzwi następnie wycofywano te wagony.
Jeśli chodzi o Gbs Roco, to odpowiada on w 100% serii 150 wagonów tego typu odkupionych przez PKP od kolei austriackich OBB na przełomie lat 80 i 90. Wagony tego typu jeszcze niedawno można było spotkać na polskich torach, więc jeśli ktoś zbiera ep. V, to bez wahania powinien go nabyć. Ja tak zrobiłem już wiele lat temu. Drzwi w większości wagonów faktycznie PKP wymieniły na inne, nie zmienia to faktu, że jest to model wierny swojemu oryginałowi pod "banderą" PKP.
Skąd macie te informacje? Może cie podpiąć do tego jakieś fotki z reala pod zarządem PKP?
Ja znalazłem wagon ten ale w zarządzie ÖBB (na flickerze): https://www.flickr.com/photos/johannes-j-smit/3462856844/in/set-72157627248655907
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki