• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0e Model wagonu samosypu Cukrowni “Kruszwica”

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.017 23 2
#1
Witajcie :)

Wagonik wykonany na początku 2017 roku.
Jest to wagon samowyładowczy, czyli ze spadzistą podłogą i odchylnymi klapami z boku, dlatego zyskał przydomek „samosyp”.
Według Bogdana Pokropińskiego wagony tego typu zostały zbudowane przez Cukrownię Garbów (lubelskie) w roku 1958. Cukrownia Kruszwica odkupiła je od Cukrowni Pustków (dolnośląskie) w roku 1966 w ilości 20 sztuk (czytałem też o 40 wagonach). W roku 1990 pozostawało w ruchu jeszcze 19 wagonów.
- Na podstawie Świata Kolei
Jeden takowy wagon zachowała Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych w Rogowie. Na wagonie widnieje przynależność do Cukrowni Dobre, gdyż w latach 70 (może później) Kruszwica zrobiła z Dobrem machniom na kilkanaście wagonów. Samosypy za wagony dopuszczone do kursowania po torach PKP.

(Zapisane miałem takie zdjęcie. Nie moje. Jak ktoś zna źródło/autora, to niech wklei.:))
2014-06-28-0963-jpg.209997.jpg


Model wykonany jest z kartonu na podstawie jako takiego schematu zawartego w Świecie Kolei i zdjęć znalezionych w sieci. :)

aktuwagonsamo2401.jpg


aktuwagonsamo24012.jpg


aktuwagonsamo24013.jpg


aktuwagonsamo24014.jpg


aktuwagonsamo24015.jpg


aktuwagonsamo24016.jpg


aktuwagonsamo24017.jpg


aktuwagonsamo24018.jpg
 

Johannes

Użytkownik
Reakcje
56 0 0
#6
Świetna praca. Jak zawsze. Podziwiam i czekam na kolejny tabor wąskotorowy. Jeśli można, mam dwa pytania. Dlaczego wagonik jest w kolorze żółtym i do przewozu czego służył?
 
OP
OP
PingwinRico

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.017 23 2
#7
Dziękuję za komentarz. :)
Wagonów tego typu było kilkanaście (do kilkudziesięciu) i co najmniej jeden był żółty, więc postanowiłem, że mój też będzie. :)
Wagon woził buraki cukrowe.
ŚK 3/2005
DSCF8229.jpg


Kartka pocztowa
360739.jpg
 

Johannes

Użytkownik
Reakcje
56 0 0
#8
Dziękuję za odpowiedź. O to mi chodziło! O tę "okopowiznę" właśnie. Szukam takich wagonów, a ten jest "jak znalazł" :) idealnie pasuje do mojego projektu :)
 

Johannes

Użytkownik
Reakcje
56 0 0
#9
Czy to ten typ wagonu nazywano "mątewiakiem"? I tak poniekąd przy okazji, skoro jesteśmy w Kruszwicy. Na ich stronie jest reprodukcja zdjecia wagonu-salonki. Mam na myśli wagonik "inspekcyjny" z dachem świetlikowym. Nie będę tutaj wklejać zdjęcia, bo Kolega zapewne dobrze wie, o jaki wagonik chodzi. Pytanie jest: jaki kolor miały te wagoniki?
 
OP
OP
PingwinRico

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.017 23 2
#10
Czy to ten typ wagonu nazywano "mątewiakiem"?
Wagony cukrowni Kruszwica, przejęte z cukrowni Mątwy, też były samowyładowcze, ale zupełnie innej konstrukcji.
Za³adunek ogonków buraków.jpg


beet-railways-kruszwica-poland-lyd2-101-AXX9B5.jpg


Na ich stronie jest reprodukcja zdjecia wagonu-salonki.
To wagon osobowy z 1882 r.
W 1985 roku wagonik miał kolor turkusowy. :)
Dziesięć lat temu próbowałem takiego ulepić w H0e. Jak na razie przetrwał liczne zmiany miejsc w domu. :D
P1050887.JPG
 

Johannes

Użytkownik
Reakcje
56 0 0
#11
Stokrotne dzięki! Przymierzam sie do rekonstrukcji tych wagoników, tyle, że w sporej skali, więc nie trafić w kolor to już była by lekka przesada :) To jeszcze tytułem uzupełnienia... Jeśli można, rzecz jasna... Czy Kolega lokalizował by ten wagonik na typ saski, pruski, czy może jeszcze jakiś inny? To jest wyjątkowo "nieuchwytny" model. Bardzo podobny typ widziałem ale jako ... tramwajowy. Taki sam kształt okien i świetlika, i balustrady pomostowe... Jeśli Kolega zna producenta tego wagonu, to będzie to cenna informacja. Mam mnóstwo dokumentacji ale ten typ jest absolutnie "jednostkowy"... :) Dzięki za wyjaśnienia ws. mątewiaków.
P.S. Ten ulepiony wagonik jest po prostu powalający... SUPER!!!!! :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
PingwinRico

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.017 23 2
#12
Czy Kolega lokalizował by ten wagonik na typ saski, pruski, czy może jeszcze jakiś inny? To jest wyjątkowo "nieuchwytny" model.
Strzelał nie będę, żeby nie narazić się na śmieszność. ;) Jednak, jak na razie nie natknąłem się na informację o producencie tego wagonu.
Ale może zwróć się do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, bo przecież mają ten wagonik w zbiorach. :cool:
 

Podobne wątki