• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ROBO - modele wagonów pasażerskich typu 101A/102A

Reakcje
1.731 13 0
Zbyszek napisał(a):
Marzy ci się 10 szt? To prawie jedna czwarta ilostanu :D , a gdzie dla reszty chętnych?
Wagony te pierwotnie jeździły parami.
Ale za to jakie są piękne i słodkie
-cudeńka te ryflasie :p
Jak pięknie wyglądały by na makietach i dioramach w malutkich składzikach :p
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.387 463 29
Ciąg dalszy: wrażenia z pierwszych jazd ryflaków. Ogólnie pozytywne, opory toczenia może ciutkę większe, niż w innych modelach, ale jak najbardziej do przyjęcia, zwłaszcza, że jak się zorientowałem, odbiór prądu do oświetlenia będzie z końcówek osi (stożki w gniazdach wózka), a więc nie powinno być żadnych dodatkowych blaszek stykowych, które zawsze znacznie zwiększają opory jazdy. Jedyna, niewielka zresztą, wada, to opadające gniazda sprzęgów, powodujące, że sprzęgi są niżej, niż w innych modelach. Nie wiem, czy tak jest we wszystkich egzemplarzach, ale przy wyposażeniu moich wagonów w sprzęgi tzw. uniwersalne Roco, powoduje to małe problemy w sprzęganiu - trzeba nieco unieść wagon, by dobrze połączyć wagony. Oczywiście przy krótkich sprzęgach Roco ("śledziach"), problemu nie ma, bo tam niewielka różnica wysokości ma mniejsze znaczenie. Poza tym stwierdziłem różną długość zderzaków, co powoduje, że wagony nie stykają się zderzakami i harmoniami, nawet na prostej. Myślę, że troszkę więcej starannmości przy montażu, można te wady wyeliminować. Poniżej kilka fotek. Tak czy tak, bardzo udane modele w dobrej cenie. Brawo i czekam na więcej.
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.387 463 29
A z jakimi sprzęgami taka przerwa? U mnie ze sprzęgami Roco, zarówno uniwersalnymi, jak i "śledziami", odstęp wychodzi od ok. 1 do 4 mm, zależnie od 1) długości zderzaków (o czym pisałem w poprzednim poście) i 2) od stopnia rozciągnięcia mechanizmu sprzęgu. To rozciągnięcie występuje także w modelach innych firm, ale w różnym stopniu. Myślę, że jednak staranność w prawidłowym montowaniu zwłaszcza zderzaków, sporo by pomogła.
 
Reakcje
1.731 13 0
Myślę ,że sprawę luzu między buforami rozwiąże użycie sprzęgów "stałych" firmy Brawa.
Wystarczy indywidualnie wyciąć kawałek ze środka takiego sprzęgu o odpowiedniej długości ,po czym skleić ze sobą dwa końce ponownie kropelką i sprawa załatwiona :D .
Ja tak robiłem w każdym przypadku jak była zbyt duża ( powyżej 1 mm ) odległość między buforami .
 
Reakcje
1.731 13 0
Jeszcze jedna ważna sprawa - harmonie.
Szkoda ze nie ma harmonii "złożonych" ,jako osobny element wymienny.
Uważam ,że powinny być dodatkowo "doprodukowane", chociaż po jednej sztuce do każdego egzemplarza, bo jakoś głupio wygląda rozłożona harmonia w ostatnim wagonie w składzie.
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.288 248 30
CIEKAWE ,CZY SIĘ KTOŚ PRZYZNA CO KOLEDZE ROBO
POSUNĄŁ pomysł zastosowanie spłowiałego koloru khaki na harmonie ,koloru charakterystycznego i wskazującego na wieloletnie ich użytkowanie ,
bo nowe pasujące do nowego wagonu powinny mieć zupełnie inną ,bardziej trawiastą zieleń ,
z tego co pomne to pierwsze próby Robo były trafniejsze .
 

Rafał G.

Znany użytkownik
Reakcje
3 1 0
FENIX napisał(a):
CIEKAWE ,CZY SIĘ KTOŚ PRZYZNA CO KOLEDZE ROBO
POSUNĄŁ pomysł zastosowanie spłowiałego koloru khaki na harmonie ,koloru charakterystycznego i wskazującego na wieloletnie ich użytkowanie ,
bo nowe pasujące do nowego wagonu powinny mieć zupełnie inną ,bardziej trawiastą zieleń ,
z tego co pomne to pierwsze próby Robo były trafniejsze .
Przejrzyj wcześniejsze wpisy w tym wątku sugerujące, że zieleń jest zbyt jaskrawa kiedy Kolega Robo przedstawiał kolejne prototypy. Przeważyły pewnie względy estetyczne - gdyby harmonie były bardziej zielone jakby to wyglądało - no jak gówno w lesie :D Konsultacje plastyczne u Gospodarza Domu w godz. 17.00 do 17.15. 8)
 
OP
OP
robo

robo

Znany użytkownik
Reakcje
621 10 6
Dziękujemy za wszystkie pochlebne komentarze odnośnie ryflaków. Cieszymy się, że spełniliśmy pokładane w ryflakach nadzieje.

W styczniu będą dostępne nowe malowania i przydziały:

malowanie niebiesko - kremowe, stacja Lębork DOKP Gdańsk, wagony z oświetleniem oraz bez, specjalne wagony z oświetleniem końca składu na jednej z ścian czołowych (tylko wersja z oświetleniem wewnątrz)

przydział warszawski (to co się już pojawiło) oraz wagony z oświetleniem i specjalne wagony z oświetleniem końca składu na jednej z ścian czołowych (tylko wersja z oświetleniem wewnątrz)
stacja Iława wagony z oświetleniem oraz bez, specjalne wagony z oświetleniem końca składu na jednej z ścian czołowych (tylko wersja z oświetleniem wewnątrz)
stacja Olsztyn wagony z oświetleniem oraz bez, specjalne wagony z oświetleniem końca składu na jednej z ścian czołowych (tylko wersja z oświetleniem wewnątrz)

W 3cim rzucie ( w zależności od tego jak szybko pójdzie 2gi) pojawi się 3ci nr warszawski, oraz prawdopodobnie przydział poznański oraz krakowski. Jeżeli się uporamy pojawią się też wagony z gniazdem pod dekoder dcc oraz z możliwością włączania i wyłączania świateł końca składu bez użycia dekodera. 8)

Jak wreszcie dotrę ze świąt do domu to zamieszce zdjęcia 101a w nowych malowaniach.

Co do koloru harmonii to jak się dowiedziałem były one różne w zależności jakie były dostępne materiały. Jak wiemy w tym okresie w Polsce brakowało dużo rzeczy....
 

Podobne wątki