• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa Wagon Gags

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Mateuszu. Żeby ich zawstydzić. Przy produkcji wielkoseryjnej bawienie się w resorowane zestawy kołowe widocznie jest to dla nich nieopłacalne. Ale że można wykonać ruchome zestawy kołowe pokazała to firma 0 Scale Models, w ich modelach wagonów towarowych zestawy kołowe są ruchome w płaszczyżnie pionowej o ok. 1,5mm do 2mm, nie podaję dokładnego pomiaru ponieważ takowego nie wykonywałem.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.985 15 2
Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w jazdach zerówką. Wydaje mi się, że przy tym rozmiarze, tory powinny być na tyle równo położone, że i sztywne wózki powinny jeździć bez problemowo. Dlatego najprawdopodobniej zostanę przy sztywnych maźnicach. Myślałem o owalnych panewkach tak by oś mogła się ruszać przynajmniej 0,5mm ale sam nie wiem czy do dobry pomysł.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.285 61 2
Kolego Jacku. Mam też taką cysternę firmy Lima, jest tak jak napisałeś, nie dodałeś tylko, że zestawy kołowe w tej ramie wózka tejże cysterny też są całe plastikowe, ja chcę wymienić w tym wagonie całe wózki na nowe.
Owszem zgadza się
Lima przez bardzo dlugi czas do wagonów dawała plastikowe zestawy kołowe. Jednak w późnym okresie produkcji zaczęli dawać także metalowe. Ja w moich wagonach tej firmy miałem tylko plastikowe zestawy kołowe ale na giełdzie kiedyś kupiłem zestawy metalowe Limy i właśnie do tej cysterny je zamontowalem. Same wózki nie wyglądają źle i ja bym w nich ewentualnie coś pokombinowal by zmienić lożyskowanie osi na czopach cylindrycznych. Gdybyś jednak chciał się pozbyć tych wózków to jestem chętny.
Czyli wielkoseryjni robią całkowicie sztywne wózki? Ech to po co ja się tu trudzę ?
I tutaj warto zadać sobie pytanie czy podejść do tematu ambitnie czy też sobie uprościć życie i zrobić wózki prostsze w wykonaniu ale też w zupełności dobrze funkcjonujące.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.285 61 2
Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w jazdach zerówką. Wydaje mi się, że przy tym rozmiarze, tory powinny być na tyle równo położone, że i sztywne wózki powinny jeździć bez problemowo. Dlatego najprawdopodobniej zostanę przy sztywnych maźnicach. Myślałem o owalnych panewkach tak by oś mogła się ruszać przynajmniej 0,5mm ale sam nie wiem czy do dobry pomysł.
Myślę że można wykonać tuleje o większej średnicy o 0,5mm i problem z głowy. Tak robią Brytyjczycy. Można też wykonać tuleje z rurki mosiężnej o odpowiednio większej średnicy i ją lekko spłaszczyć by uzyskać owalny prześwit.
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
Tory zawsze są nierówne i koła powinny być z lekkim luzem w pionie, szczególnie w wagonach 2-osiowych.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Kolego Jacku 765. Na razie nie będę pozbywał się tych wózków, bo zostanę z niczym, ale będę w razie czego pamiętał o Tobie. A teraz co do tych moich wózków, dzisiaj jeszcze raz dokładnie je przetestowałem na spokojnie i te od Lenza i Kissa mają małe przesunięcie boczne, ok. 1.5mm, ale w pionie tak jak napisałem już niestety nie.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.985 15 2
Temat nieco powraca. Ale jet to też dobry przykład by projektów nie odkładać na zbyt długo.
W wózku zrobiłem zaznaczone wypustki. Ale nie pamiętam po co. Ma ktoś jakiś pomysł? ( Tak wiem, że to dziwne nieco pytanie.)
Bez tytułu.jpg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.285 61 2
Powiem szczerze nie mam zielonego obrazka do czego miały by służyć te kołki. Przynajmniej z mojej strony jeśli chodzi o pomysły na ten projekt nie widzę dla nich zastosowania.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.985 15 2
No dziura w pamięci. Patrzę się na ten wózek już chyba drugą godzinę. Pamiętam , że coś tam miało być. Po coś to jest. Celowo to zrobiłem. Chodzi mi po głowie jakaś blacha foto-trawiona ale po co? No chyba to pominę i wrzucę do drukarki nie zwracając uwagi na ten szczegół.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.985 15 2
Dodałem małe zmiany w wózkach. Otwory na osie są lekko jajowate, żeby wózki lepiej jeździły po łączeniach szyn. Pióro szelki i kapsel na piastę są elementami montowanymi osobno. Wózki będą dostępne jako odlewy w najbliższym czasie. więcej info na PW
20200822_090854.jpg
 

Podobne wątki