• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagon Bhp "Jajecznica" - kolory RAL

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#1
Witam,
Jeśli jest możliwość, bardzo prosiłbym o podanie kolorów RAL tego wagonu:
- pomaranczówe pudło
- zółty pas
- czerwony dolny pas
- dach

Z góry wielkie dzięki
 
OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#2
Ponieważ przeróbka Bhp dobiega końca i nie długo zabieram się za malowanie, to wciąż nie wiem czy uda mi się dobrać odpowiedni kolor jajecznicy.
Wiem że w PKP "zieleń, zieleni nie równa", ale chciałbym żeby kolor tego jajka był przynajmniej jak najbardziej zbliżony do oryginału, a ponieważ posiadam bardzo małą ilość zdjęć tych wagonów, to ciężko jest mi dobrać odpowiedni kolor.
Pomimo tego zrobiłem wstępny projekt kolorystyki w Corelu.
Jeśli coś jest za jasne lub za ciemne to proszę o informacje :)
 

Załączniki

Uriel

Znany użytkownik
Reakcje
17 0 0
#3
Gdybyś pytał o malowanie niebieskie z żółtym pasem to bym Ci pomógł. Niestety sam szukam RAL'i malowania "szarego" i jajecznicy ... "Szare" prawie namierzyłem, z jajecznicą jest gorzej. Może w tej sprawie napisz do K. Koja - być może udzieli Ci potrzebnych informacji ;)
 
OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#4
Jeszcze nie zadecydowałem w 100% jakiego malowania użyje, ale bardzo bym chciał żeby to była jajecznica.
Tym bardziej że wszystkie napisy do kalki mam przygotowane.
Jak możesz, to bardzo chętnie.
Przydadzą się informacje o niebiesko-żółtym malowaniu, chociaż przyznam że najmniej mi się podobają :(

Fakt, masz rację.
Napiszę do Pana Koja może będzie w stanie coś pomóc.
 

Kriz8

Aktywny użytkownik
Reakcje
408 5 3
#7
Zbyszek napisał(a):
Może być mały problem, bo malowanie to stosowały ZNTK Pruszków.
Malowanie to wprowadziło ZNTK Pruszków, które padło chyba na początku lat 90-tych. A malowanie pozostało, jeszcze kilka lat temu można było spotkać "jajecznice" w ruchu, a gdzieniegdzie jeszcze stoją w krzakach. I w związku z tym, że rewizje przeprowadzano w Bydgoszczy, to można spróbować tam zadzwonić, problemem może być w tym, czy wogóle takie informacje posiadają.
 

Uriel

Znany użytkownik
Reakcje
17 0 0
#8
W sprawie niebieskiego Bhp udało mi się znaleźć/ustalić następujące RAL'e:
*boki, czoło wagonu - jasnoniebieski RAL 5012
*pas środkowy - żółty RAL 1023
*dach - jasnoszary RAL 7001 (tego RAL'a za bardzo nie jestem pewien)

;)
 
OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#9
Dziękuję Uriel.
Przy zastosowaniu kolorów podanych przez Ciebie, model wyglądałby mniej/więcej tak jak na zdjęciu poniżej.
Trochę nie pasuje mi ten żółty pas - nie powinien być ciut jaśniejszy??
Ogólnie jajecznica bardziej mi się podoba :D
 

Załączniki

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#10
RAL7001 jest całkiem odpowiedni, podobnie 7040, co ważne, jest dostępny w handlu jako aerozol akrylowy. Ten drugi jako farba podkładowa.
Kolorem tym jest pomalowany dach brankardu do wglądu w moim wątku makietowym.
 

Uriel

Znany użytkownik
Reakcje
17 0 0
#11
ffox napisał(a):
Trochę nie pasuje mi ten żółty pas - nie powinien być ciut jaśniejszy??
Ogólnie jajecznica bardziej mi się podoba :D
Hmmm... Może i powinien być jaśniejszy, takie dane znalazłem przekopując neta, fora itp itd., ale doświadczenie nauczyło, że RAL RALowi nie równy ;) Wszystko zależy jak farbę wymieszają ;) Mi natomiast podoba się "szary" Bhp - chyba znalazłem odpowiedni RAL ... ale chwalić się nie będę, by nie narazić się na ośmieszenie ;)
 

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
540 115 2
#12
To, że kolor żółty może wydawać ci się jaśniejszy w oryginale, wynika z
wielkości powierzchni oraz z oświetlenia (czytaj nasłonecznienia) powierzchni.
Kolor mógł też wyblaknąć. Musisz wybrać kompromis doboru koloru.
Z mojego doświadczenia z pracy, powinieneś dobrać kolor o jeden odcień
jaśniejszy, jeżeli brak go w palecie, musisz dorobić sam.
 

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Uriel napisał(a):
ale doświadczenie nauczyło, że RAL RALowi nie równy ;) Wszystko zależy jak farbę wymieszają ;)
Bzdura. Kolor RAL ma być dokładnie taki jak na wzorniku a jak się nie zgadza ze wzornikiem to zmień producenta. Nie ma czegoś takiego jak dwa różne odcienie jednego RALa.

Wagony Bhp Żółto-niebiskie były malowane dokładnie tymi samymi RALami jak Bdhpumn w jaśniejszych odcieniach (czyli nie tych fabrycznych) bo z nich się wzięło malowanie.

nohab napisał(a):
Musisz wybrać kompromis doboru koloru.
Kolejna bzdura. Nie musisz. Lepiej kupić gotowe farby.

Gotowy model wygląda tak:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 5d753.html

Drobne różnice w kolorze wynikają z kąta padania światła podczas fotografowania modelu albo wyblaknięcia w 1:1. widziałem chyba tylko jedno zdjęcie Bhp ze skośnym dachem w tym malowaniu. Znakomita większość miała prosty dach.
 

Załączniki

OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#16
Wczoraj spędziłem trochę czasu na wyszukaniu odpowiednich kolorów RAL do jajecznicy.
Niestety są to kolory wyłącznie dopasowane przeze mnie, nie mam pewności czy chociaż jeden z nich był użyty do malowania tych składów.



rocketman bardzo atrakcyjnie wygląda Twój model, ale widzę że tak jak inni nie wyrównałeś bocznych ścian :D
Ja na szczęście mam już to za sobą, teraz staram się zlikwidować skos.
Jeśli miałbyś ochotę podzielić się większą ilością zdjęć swojej pracy to bardzo chętnie obejrzę.

rocketman napisał(a):
widziałem chyba tylko jedno zdjęcie Bhp ze skośnym dachem w tym malowaniu
Szczerze też widziałem tylko jedno zdjęcie i jakoś nie bardzo mi się podoba.
 

Załączniki

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
ffox napisał(a):
rocketman bardzo atrakcyjnie wygląda Twój model, ale widzę że tak jak inni nie wyrównałeś bocznych ścian :D
Ja na szczęście mam już to za sobą, teraz staram się zlikwidować skos.
Jeśli miałbyś ochotę podzielić się większą ilością zdjęć swojej pracy to bardzo chętnie obejrzę.
Chętnie przedstawię ten pojazd. Oryginał stacjonował w Katowicach. Został sfotografowany niedługo po rewizji na górskiej stacji Wisła Głębce oraz na szkaku przed stacją Wisła Uzdrowisko w relacji do Katowic.



,











Model posiada oznaczenia identyczne jak na oryginale włącznie z tablicami kierunkowymi! Choć malowanie i oznaczenia zaczerpnięte są z oryginału to można powiedzieć że można bylo zrobić lepiej detale. Ale gdyby miały być identyczne to trzebaby dorobić poręcze, sciany działowe, toalety, wymienić fotele, zrobić od nowa wywietrzniki. Inaczej wykonać poprzeczki między oknami na górnym pokładzie (nie aluminiowe) oraz harmonie. Okazałoby się wówczas, że zostaną mi same wózki i to bez leciwych osi a cały wagon lepiej wykonać od nowa.



Rok temu przeglądałem wagony osobowe oczekujące na włączenie do pociągów na Zawodziu w Katowicach i z przykrością stwierdziłem iż wagonów Bhp w Katowicach już nie ma.

A dziś natknełem się na tę stronę potwierdzającą:



Tak więc wiadomo iż wagon z tymi numerami został wycofany w 2008 roku i oddany na złom. Nigdy więcej nie zobaczymy go na prawdziwym szlaku. Natomiast w gablotce owszem. Mogę wykonać tylko kilka sztuk, więc chętni muszą się pośpieszyć.

Sentyment sentymentem ale ja sie nie dziwię że te wagony idą na złom. Ktoś musi się podpisać się swoim nazwiskiem pod rewizją i zaświadczyć że taki 50 letni wrak nadaje się do jazdy.

Wracając do kolorów: na moich zdjeciach widać różne odcienie tego wagonu zależnie od nasłonecznienia kadru mimo iż jest to jeden i ten sam egzemplarz. Dlatego nie należy się tym sugerować. Poniższe zdjecie z sieci potwierdza co pisałem we wcześniejszym poście, iż obie serie niebiesko-żółtych piętrusów były identycznie malowane w Bydgoszczy!:
 

Załączniki

OP
OP
ffox

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#20
To tak samo jak ja szukałem informacji co się dzieje z wagonem Bdn 50 51 20-10 015-9 Gdynia.
Gdy jakiś czas temu (kilka lat) natknąłem się na informacje...
http://www.przewozyregionalne.pl/oglosz ... 0,986.html
...że w 2006 roku owy wagon został przeznaczony na złom, to przestałem dalej szukać :(

Wracając do Bhp to muszę przyznać że masz racje, jeśli chodzi o detale w modelu.
Żeby był jak najbardziej zbliżony do oryginału to trzeba nad tym pudłem trochę się pomęczyć.
Największy problem sprawiałyby chyba te durnowate wywietrzniki i wnętrze (siedzenia).
Ale może warto. Póki co to jedyna forma tych piętrowców.

Ja niestety nie operuje na zdjęciach wagonu który sobie wybrałem, bo znaleźć jakiekolwiek fotografie jajecznic z widocznymi szczegółami graniczy z cudem. Najgorsze jest to że nawet nie wiadomo w jakich krzakach stoją żeby się przejechać i porobić fotki.
 

Podobne wątki