• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1 (1:32) Wagon BDHPUMN w skali G

soldier

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam
Ostatnio zacząłem budowę wagonu BDHPUMN w skali G ale zeby pasowalo do torów 45 mm trzeba bylo pomniejszyć go 32 razy. Pierwszy raz robię takie coś i sam jestem ciekawy co z tego wyjdzie.
IMG_20160705_184120.jpg
 
OP
OP
soldier

soldier

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Tu bardziej chodzi o szerokosc toru. Tory mamy szerokosci 45 mm. Wiekszosc lokomotyw to wąskotorowe lokomotywy ale żeby wrzucić wagon normalnotorowy to wyszlo ze musze pomniejszyc ja 32. To jest w Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie.
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#4
Jak zwał tak zwał, G to zasadniczo 1:22.5, na torze 45 mm odpowiednikiem są metrowe wąskotorówki.
Tabor normalnotorowy produkowany jako "G" to najzwyklejsza jedynka i tyle.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#5
Tabor normalnotorowy produkowany jako "G" to najzwyklejsza jedynka i tyle.
No nie do końca. Zależy to od producenta. Skala G, to zazwyczaj 1:29 lub coś bliżej nieokreślonego. G w PIKO, to też coś zupełnie od czapy. Chciałem użyć ich wózków Y25 i kicha wyszła. Był sporo za długi, a zestawy kołowe pasowały z 1:32.
Witam
Ostatnio zacząłem budowę wagonu BDHPUMN w skali G ale zeby pasowalo do torów 45 mm trzeba bylo pomniejszyć go 32 razy. Pierwszy raz robię takie coś i sam jestem ciekawy co z tego wyjdzie.
Ty robisz wagon w skali "jeden" czyli 1:32, a jest to dalekie od skali G.
 
OP
OP
soldier

soldier

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Więc w jakiej skali powinien byc zrobiony ten ? Jak juz pisałem robię pierwszy raz takie coś i myslalem, ze musze pomniejszyc szerokosc normalnego toru do 45mm no i wyszlo pomniejszenie 32 krotne. Jeżeli sie mylę to prosze mnie poprawic.
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#9
Dobrze robisz, po prostu robisz go w katolickiej jedynce a nie żadnej tam gie...
Jeśli miałby tak dokładnie pasować do innego taboru powinieneś był ustalić w jakiej jest skali (np z szerokości albo wysokości, długość raczej na bank jest przeskalowana w dół) i w takiej zrobić ten stawiając go na wózkach na 45 mm.
Ale na pierwszy raz to raczej nie ma znaczenia.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#11
Skala 1:22.5, to jest skala "2", slownie "dwojka". Skala G jest skala zabawkowa o blizej niesprecyzowanym wspolczynniku skali. Nie mieszajcie.
Skala G jest w ofercie PIKO, Aristocraft... Tor 45 mm pasuje do skali 1 czyli 1:32, do skali G czyli cos w okolicy 1:29 i do skali 2 dla waskiego toru czyli 1:22.5.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.903 111 7
#14
Napisalem juz raz, ale mozna przeczytac w magazynach poswieconych modelarstwu kolejowemu-G to nie skala. Tak samo jak H0 to nie skala. 1:32, 1:87 to sa skale. Niestety firma Piko miala szanse na produkcje wspanialych modeli, ale zaczeli produkowac lokomotywy normalnotorowe jezdzace po waskich torach. Jednak czekamy na wiecej zdjec;)
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.472 12 6
#18
Ale ja oczekuję na konkretną odpowiedz, jak nazwiemy wagon osobowy [ bo chyba nie jako drezynę ] w skali 1/45 poruszający się po torze o rozstawie 22,5 mm lub 16,5 mm. Przykładowo mam do sprzedania taki wagon w skali 1/45 ale na tor 22,5 mm. Ja bym napisał w ogłoszeniu że sprzedaję wagon osobowy w skali 0m, a jak Wy byście zamieścili takie ogłoszenie?. Czy parowóz wąskotorowy też nazwiecie drezyną.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#19
Janku nie to miałem na myśli, mój wpis to komentarz do uwagi Meggido, wagon o którym wspomniałeś jest modelem wagonu wąskotorowego na tor o szerokości 1000mm.
Też byśmy tak opisali dany model.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.377 463 29
#20
Tak, jak napisał kolega Paweł, model w skali 1:45 na tor 22,5 mm to model w wielkości 0m (na tor 16,5 mm to 0e), niezależnie, czy jest to model lokomotywy, wagonu, czy drezyny (kolega Meggido chyba niepotrzebnie wprowadził małe zamieszanie pisząc o drezynach). Jeżeli jest to model pojazdu normalnotorowego w skali 1:45, ale jeżdżący po torze 22,5 mm, to jest to trochę fikcja, ale takie rzeczy zdarzają się także w innych skalach. Na przykład wiele modeli wąskotorowych Bemo (skala 1:87) jest dostępnych w wersji na tor 12 mm (wielkość H0m), jak i na tor 9 mm (H0e), mimo, że prawdziwe pojazdy istniały tylko na jedną szerokość toru.