• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

wagon 404W i pokrewne

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#1
Ostatnio w oko wpadł mi produkt Marklina-węglarka 4 osiowa o numerze katalogowym 8650.
20180124_122634-1-1.jpg
po analizie modelu oraz dzięki informacji z atlasu wagonów towarowych Pawła Terczyńskiego, okazuje się że to wersja wagonu która kiedyś powstała testowo w Polsce w 2 egzemlarzach, a to co jeździ w barwach prywaciarzy to ten sam projekt wagonu po lekkich modyfikacjach...

Niestety model Marklina ma zły rozstaw wózka co powoduje że wygląda karykaturalnie. Okazuje się że wystarczy gniazda troszkę rozsunąć o ok 2 mm każde i już jest właściwie :)
przystąpiłem do odklejenia podłogi (blaszka metalowa)
Potem ponacinałem plastikową podłogę wkoło gniazda wózka..
20180206_005639-1.jpg
całość wyciołem i obrobiłem pilnikiem i skalpelem.
Na blaszcze naniosłem środki gniazd wózka. Zbudowałem z LEGO (5x1) kopytko na którym oparłem wagon do góry nogami i wkleiłem gniazda.
20180206_011433-1.jpg
Mając nowe sprzęgi typu USA z wydruku 3D, zmieniłem jeden z nich dla testów?
20180206_011905-1.jpg
po złożeniu całość prezentuje się tak jak powinna. Przynajmniej wg mnie.
20180206_012510-1.jpg
Dla porównania wagony...
od góry:
-seryjny Marklin 1:220
- przerobiony Marklin 1:220
- seryjny Fleischman w 1:160
20180206_012256-1.jpg

Czas pomyśleć o kalkach i całym składzie w barwach PTK i DBSchenker i PCC :)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#3
Rozszarpałem kolejne dwie węglarki :)
30 minut roboty gdzy dzieci patrzą na bajkę :) 20180216_141612.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#6
@Alex D i @Harry Potter - panowie ani jedno ani drugie ;) Na tapecie był Psi patrol ;)
Dzięki temu że dzieciaki dały mi chwilkę wytchnienia, udało się przygotować dwie węglarki do przerobienia ;) Zmieniłem rozstaw czopów pod wózki oraz udało się zrobić malatury pod jedyne dwie wersje jakie były ponoć w Polsce ;)
10-404W.jpg
Teraz modele wysychają, gdyż dostały czarną ramę i wszystko udało się skleić w całość i przygotować pod kalki. Liczę że te będą u mnie do dwu miesięcy ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#9
Nie nic z tych tematów ;)

Wracając do tematu, miałem okazję dziś okazję poskładać wagony w całość i postawić je na torze. Niestety zabieg polegający na przesunięcu wózka na zewnątrz pogorszył tylko sprawę jeśli chodzi o odległość między wagoanmi...
11-404W (2).jpg
no ale od czego są wydruki 3D ;) Swego czasu zamówiłem testowo sprzęgi które mają zastapić te sporwadzane z USA ;) I tu sprawa prezentuje się o niebo lepiej ;) Sprzęgi sa niewidoczne, a wagony stoją bliżej....
11-404W (4).jpg
11-404W (1).jpg
ale jeszcze idealnie nie jest ;) Dlatego czekam na kolejne wydruki 3D z jeszcze krótszymi sprzęgami. Wtedy powinno byc idealnie ;)
Tak czy siak mam już dwie ładne węglarki typowo polskie, do których muszę zamówić kalki ;)

Taka jeszcze fotka na tle Gagarina i Fiata 126p w skali 1:160 :)
11-404W (3).jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#12
Spoko planuje mała rewolucję w temacie mojego wózka i sprzęgów ;) Zobaczymy co z tego wyjdzie ;)
Tu taka mała zajawka na co czekam ;)
04-sprzęg Z dyszel.png
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#19
Fajnie, że walczysz o ten tylko z pozoru nieistotny element. Pełen szacun. Jak dla mnie, nawet gorzej wykonany wagon z krótkim sprzęgiem wygląda realistyczniej, niż piekny wagon z takimi "dzidami" na końcach.
Adam sam fakt posiadania taboru w tej skali po przemalowaniu mnie nie Jara ;) Sprzęg w tej skali to dla mnie element nie do zaakceptowania, dlatego walczę z nim aby go ulepszyć.
W tym celu zaprojektowałem nowe sprzęgi z wydruku 3D. Chcę aby wagony po operacji przestawienia wózków wyglądały jak należy optycznie ;) no i chyba sie udało ;)
- oryginalny rozstaw wózków i oryginalne sprzęgi ;)
05-sprzęg Z Marklin krotki (1).jpg
- wagon niebieski z oryginalnym ustawieniem wózka, wagon brązowy ma przestawiony czop wózka o ok 2 mm ;)
05-sprzęg Z Marklin krotki (2).jpg
- oba wagony maja przestawione czopy wózków i seryjne sprzęgi - tragiczna odległość między wagonami ;)
05-sprzęg Z Marklin krotki (3).jpg
- no i wagony po zmianie rozstawu czopów i po zmianie sprzęgów na moje..... AKCEPTUJE ten stan....
05-sprzęg Z Marklin krotki (4).jpg
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#20
Cholernie dobrze że nie odpuściłeś. Wyszło świetnie:love:
Myślę że czasem trzeba umieć pójść na kompromis, ale w tym przypadku pozostawienie tego elementu bez zmian zniweczyłoby Twój trud pracy nad całym wagonem.
Brawo Szymon(y)