• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK wagon 401Z i jego wariacje......401Zb, 401Zk, 401Ze

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#41
A jak w zestawieniu z Gagarinem?
Parę fotek porównawczych wysokości zderzaków w wagonie 401Z,a ST44/Gagarin
17-wagon 401Z.jpg
21-wagon 401Z.jpg
i EU43...
22-wagon 401Z.jpg
23-wagon 401Z.jpg
Zrobiłem też fotki z bliska z mocnym fleszem pomalowanego wagonu platformy (z obu stron), aby pokazać jak wygląda model po pomalowaniu. Model został pomalowany podkładem, potem czarnym akrylowym sprayem (IDEA SPRAY) oraz bezbarwnym (IDEA SPRAWY).
Jedna strona...
18-wagon 401Z.jpg
i druga strona...
19-wagon 401Z.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#45
W końcu miałem dziś okazje pobawić się swoimi najnowszymi wydrukami 3D przypominającymi model wagonu 401Zb :) Wyłapałem chyba ostatnie błędy i udało się ogarnąć jazdę po łuku 228 mm. Pozostaje jeszcze kwestia sprężynującego sprzęgu. Na to też mam (chyba) patent tylko potrzebuję aby mi kolega dostarczył żyłki wędkarskie do pracy :)
Poniżej mała zajawka ;)
25-wagon 401Z.JPG
Model 3D wagonu zmodyfikowałem już tak że powinien pojechać po łuku R1-195 mm. Jak się nie uda ta sztuka na gotowym wydruku, to tragedii nie ma. Wystarczy delikatnie podpiłować wózek wchodzący pod konstrukcję wagonu na jakiś 1 mm z obu stron i wszystko będzie cacy. Musimy czekać na rozwiązanie tego problemu do czasu gdy najnowsze wydruki będą u mnie. Pewnie się to stanie najwcześniej za jakieś 2 do 3 tygodni. Teraz w wolnej chwili chce się zająć SU46 i jej wózkiem. Niestety wyłapałem na oko już jakieś błedy :/ Niebawem wrzucę fotki i relację w jej wątku ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#47
Dziś miałem chwilę aby poskładać wagony do kupy. Zanim jednak je poskręcałem to je pomalowałem. Użyłem do tego zwykłego sprayu IDEA SPRAY (czarny/niebieski) plus MOTIP (żółty-już dla zabawy, aby było coś widać) plus bezbarwny matowy. Akcja malowania trwała z 15-20 minut. Błyszczącego wam nie serwowałem bo by był obłęd w oczach od refleksów świetlnych. Są to wydruki Shapeways, obrabiane zwykłą pasta polerską i szczoteczką elektryczną. Jednak przed zabiegiem szlifowania i po nie widziałem specjalnej różnicy w jakości ścianek bocznych.
Wagony jeżdżą w te i nazad. Osiągają minimalny promień łuku 195 mm na czym mi zależało. Z ruchomego sprzęgu chyba nic nie wyjdzie z uwagi na konstrukcję wagonu tuż nad nim (ruch w zakresie ok 0,5-1 mm w gorę na niewiele sie zda). Pewnie odpuszczę ten temat i zrobię sprzęg wpinany w gniazdo wózka na sztywno. Mam jeszcze w planie zmienić rodzaj czopa na którym będzie siadał wózek. W tym celu jednak jeszcze muszę sprawdzić i dobrać odpowiednie śruby i podkładki. Obecny system wkręcania śruby mnie irytuje. W skali Z mam to fajnie rozwiązanie i ten patent przeniosę tez tutaj ;)
Parę fotek wagonów:
26-wagon 401Z.jpg
27-wagon 401Z.jpg
30-wagon 401Z.jpg
31-wagon 401Z.jpg
32-wagon 401Z.jpg
i filmik z jazdy testowej po łukach 195 i 249 mm.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#49
Konradzie mnie jakoś ten mechanizm Krótkiego sprzęgu nie przekonuje. Sprzęg klasyczny radzi sobie w zupełności na łukach 195mm.... jednak jego kształt mnie irytuje przeogromnie. Postaram się zrobić sobie swój który będzie mniejszy i bardziej filigranowy.
 

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#50
Ja ostatnio znalazlem trzy opcje sprzegow do standardowego gniazda NEM (nie liczac fleischmann profi i standardowego haka):
http://www.n-tram-shop.de/epages/17...9503/Categories/Category3/finescalekupplungen
https://www.rudolf-schiffer.de/mb-1/umbausätze-zurüstteile/
https://www.mago-finescale.de/fine-scale-shop/emma-die-kupplung/
http://www.dccsupplies.com/item-p-108734/dapol-magnetic-couplings-with-spring-pair-n-gauge.htm

W tej chwili porownuje opcje z N-tram is Dapol (musialem zbudowac adapter do tych laczy do gniazd w starych lokomotywach i wagonach). Obie mi sie bardziej podobaja niz standardowy hak i lacze profi bo pozwalaja na odlaczanie wagonow za pomoca magnesu no i ladniej wygladaja w mojej opini.

Co do pozostalych dwoch opcji... to nie mam wystarczajaco miejsca by zbudowac makete z tak duzymi lukami jak one wmagaja.

Moj Ryflak bedzie w dwoch opcjach... jedna z miejscem na gniazdo peho (tak dlugo jak bedzie dzialac poprawinie), i w drugiej gdzie gniazdo jest wbudowane w wozek.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#51
Ja ostatnio znalazlem trzy opcje sprzegow do standardowego gniazda NEM ...
Dzięki Konradzie za linka. Sprzęgi Dapola widziałem. Fajne ale te 6 funtów za parę to drogo. Ja planuję sobie zrobić swoje sprzęgi do nemowskiego gniazda i wrzucić do Shape. Za parę euro będę miał ich kilkanaście i myślę że będą spełniać moje oczekiwania. Testy pokażą. Jak sie nie sprawdzą to zrobię korekty :)
Na razie wygląda to tak
01-sprzęg.jpg
Wygląda że wirtualnie pasują do mojego gniazda w wózku oraz że się wpisują w łuk 195mm.
02-sprzęg na luku.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#53
O tych własnie szukałem po necie, ale jakoś mi nie udało się ich odszukać wczoraj :/ O takie własnie bym chciał sobie zrobić. z tymże biorąc pod uwagę swoje wagony pewnie długość swoich sprzęgów będę modyfikował aby wagony wyglądały możliwie blisko ;) Zakładam też że długość dyszla do moich wagonów 401Z będzie inna jak np do 2 osiowych czy np w lokomotywach.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#56
W końcu doszły moje wydruki 3D (wagony z nowym czopem na wózek oraz sprzęgi, metalowe zderzaki z odlewu i coś jeszcze.... to coś trafiłem kompletnym przypadkiem na Shapeways. Zamówiłem testowo na próbę. Póki co to wygląda bardzo obiecująco. Wrzucę na niego podkład i będzie lepiej widać co i jak :) 20180118_100839-1.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#57
No można powiedzieć że platforma oraz węglarka niskoburtowa jest już gotowa do finalnego druku ;) Dziś wowstała wersja 401Zk ;)
35-wagon 401Z.jpg
W międzyczasie trzeba przemyśleć plan przerobienia sprzęgu w moim wózku ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#60
Tak Konradzie to Nka. W Z mam ten wagon to i w N może być. Pewnie próbny wydruk przy najbliższej okazji. Teraz walczę z przeróbką gniazda sprzęgu w wózku 1XTa. To co osiągnąłem kompletnie mnie nie zadowala.

PIKO w H0 wygląda przy N-ce jak potwór, więc Z-ka przy nim to już naprawdę maleństwo. Super ci wyszły te wagony w N i Z.
Tak H0 to prawdzie monstrum. Ztunia przy tym to maleństwo. Ważne że jeden i drugi model ładnie śmiga po torach.


Wracając do moich ostatnich pomysłów na sprzęgi USA do wózka który już zaprojektowałem....to niestety sprawa się rypnęła. Wagony niestety nie przechodzą przez moje łuki 195mm. No załamka....ale się nie poddaje tylko kombinuje jak to poprawić....w zasadzie pomysłl już jest. Powoli się materializuje. Niebawem jakieś wieści:)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 2
M
Tabor 4
A
Tabor 7
H
Tabor 47
A
Tabor 15

Podobne wątki