• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK wagon 401Z i jego wariacje......401Zb, 401Zk, 401Ze

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#1
Cześć wszystkim. Tak jak pisałem wcześniej w innym wątku, podejmę się próby opracowania modelu wagonu 401Z w skali N ;) Model wyszedł świetnie w skali 1:220 więc i w 1:160 nie powinno być z tym problemu zwłaszcza że ciągniki jako takie są w większym wyborze jak w Z. Założenie jest bardzo proste. Model ma być estetyczny, budżetowy, prosty w złożeniu dla każdego, a części dodatkowe do niego mają być ogólnodostępne dla każdego w całej Polsce. Poza kołami, zderzakami, sprzęgiem, blaszkami trawionymi, zakładam że wszystko będzie pochodziło z druku 3D. Czemu druk 3D. Jakoś ta technologia mnie bardzo cieszy ostatnio, spełnia moje oczekiwania i odkrywam jej potencjał, zdając sobie mimo wszystko sprawę z jej wad. No ale nie ma idealnej technologii budowy modelu w zaciszu domowym.

Czemu to podwozie. No sprawa jest prosta. Na nim można osadzić minimum ze 3 lub 4 różne typy wagonów i do tego w różnych epokach... a do tego jest to wagon o dość charakterystycznym kształcie, który każdy z nas widział i rozpozna :)

Na start idzie wersja węglarki 401Zb tej co zrobiłem w Z http://forum.modelarstwo.info/threads/coś-z-polskiego-taboru-401z.34510/
Mając już małe doświadczenie w skali mniejszej, zaczynam budowę tego modelu od zupełnie innej strony, a mianowicie od przygotowania wózka, który będzie właściwie działał z seryjnymi kołami i sprzęgiem. Potem zajmę sie resztą.

Kała jakie chce zastosować to Fleischmann 20023.
Sprzęg to Fleischmann 9525.

Zobaczymy jak wyjdzie ;) Póki co to czekam na pierwszy wydruk wózka. Jak będę go miał w ręce i będę po pierwszych testach to się podzielę wrażeniami.
 

Alex D

Znany użytkownik
Reakcje
309 2 0
#4
Nie znam się na 3D. Myślałem czy nie można skopiować i wydrukować takich elementów:
Serwer nie pozwala mi załączyć zdjęć:mad:
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#8
Olej KKS, montaż tego wraz z cienkim drucikiem doprowadza do załamki ;-).

Zamontuj sprzęgi na wózku .
Skrócisz gniazdo na sprzęg, skrócisz sam sprzęgohak (olej normy NEM - rysunki masz) i wtedy jest szansa, że wyjdzie model a nie zabawka z wielkim hakiem i półmetrowym odstępem między zderzakami.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#10
Olej KKS, montaż tego wraz z cienkim drucikiem doprowadza do załamki ;-).

Zamontuj sprzęgi na wózku .
Taki jest plan. Lubię sobie ułatwiać życie a nie komplikować :)

Już kilka tych drucików pogubiłem. Maskara, nie da się ich znaleźć, choćby leżały pod nosem...

Mały Offtop: Ma ktoś pomysł na zamiennik dla tego drucika?
A jak ten drucik wygląda?

Wracając do tematu...tak wygląda pierwszy wariant wózka...
01-wózek 1XTa.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#14
Wolę jednak bazować na nowych częściach dostępnych w komplecie za ok 35 zł w zasadzie w dowolnych ilościach i o każdej porze ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#16
No i pierwsze koty za płoty. Wydruk już u mnie. Wiem co go boli i pójdzie do poprawy ;) Nie ma obawy ;)
02-wózek 1XTa.jpg

03-wózek 1XTa.jpg

04-wózek 1XTa.jpg



dla pocieszenia 24 sztuki w skali 1:220 działa jak należy ;)
13-1XTa.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#18
Koła to Fleischmann 20023. Zdjęć z innych boków nie ma co dawać bo jeszcze nie ma co pokazać. Widok innych boków jest na żółtych rysunkach z programu. Aby dawać inne fotki trzeba podrasować troszkę wózek tu i tam.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#19
Wózek po poprawkach poszedł do druku.
zmianie uległy mocowania ośki (zostały poszerzone i wzmocnione), do tego rozsunąłem odrobinę boki wózka na boki co by było więcej miejsca na oś. Gniazdo sprzęgu poszło odrobinę w górę, a wnęka została powiększona aby sprzęg miał trochę luzu więcej. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 2
M
Tabor 4
A
Tabor 7
H
Tabor 47
A
Tabor 15

Podobne wątki