• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
  • Uprzejmie informujemy, że forum będzie niedostępne w dniu 26/04/2018 od godz. 0:00 z powodu migracji na nową platformę sprzętową

wagon 401Z i jego wariacje......401Zb, 401Zk, 401Ze

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Szkoda, że nie idzie kopiować gotowych podzespołów. Twoja praca przypomina otwieranie nowej linii produkcyjnej. Najpierw prototyp ...;)

E nie idzie.... a co robią w Chinach na potęgę. Zresztą do końca kopiowanie nie jest dobre. Wiele rozwiązań producentów jest kiepskie i do niczego się nie nadaje :) lepiej je zmienić ;)

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
W temacie KKS... dziś takie coś mi wpadło w oko. Za 5 euro niby dwa sprzęgi i dwie kulisy - to brzmi bardziej obiecująco jak oferta Flesia. Tylko czy to można gdzieś kupić na terenie Polski. Ktoś się orientuje kto jest przedstawicielem Hobbytrain'a?

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Otrzymałem niedawno drugą wersję wózka do Nki z wydruku 3D.
20170517_230312.jpg

Co mogę powiedzieć. Własności toczne idealne. Wysokość gniazda sprzęgu też dobre...ale do poprawy niestety. Można zabrać się już za boczki. Pewnie za jakiś czas zaprezentuję kolejną wersję :)

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Witajcie. WINTER IS COMING :) jak to mówią w jednym z popularnech seriali. Będą długie zimowe noce i chęć na dalsze dłubania więc mam nadzieję że zaraz wrócimy do tematu.

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Prace ruszyły. Trzecia wersja wózka z poprawionym gniazdem sprzęgu poszła do druku. Dodatkowo go odchudziłem - dziura tu, dziura tam, aby cenowo wyszedł przyzwoicie ;) Co prawda druk poszedł bez ornamentów, ale to celowo. Chce sprawdzić czy jego własności toczne będą zadowalające oraz czy sprzęg będzie pracował jak należy. Teraz dodaje to co najistotniejsze w tym wózku ;)
05-wózek 1XTa.jpg

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
No to mamy progres w temacie;) Otrzymałem już wydrukowane wózki od Mariusza Ławickiego do testów jezdnych;)
Dyszel sprzęgu wchodzi na sztywno w gniazdo. Postaram się je delikatnie zmodyfikować, ale to po tym jak jeszcze otrzymam wydruk z Shapeways.
Póki co uważam że wózek jest w 95% ukończony. Jeszcze drobne korekty i będzie cacy ;)
Do oceny wrzucam parę fotek. Jak ktoś ma jakieś uwagi to głoście.
08-wózek 1XTa.JPG 09-wózek 1XTa.JPG
Poprawić conieco jeszcze można ;)
Tutaj filmik z jazd testowych. Oporów nie odnotowałem ;)

W najbliższym czasie go pomaluje na czarno i wrzucę to fotki.

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
No to wózek mamy chyba gotowy ;) Poniżej Fotka obrazująca różne wózki wydrukowane na rożnych drukarkach, mające rożny stopień detalu ;)
10-wózek 1XTa.JPG

1. Wózek wydrukowany w Shapeways z materiału High Definition Acrylate. Jest to wózek zaporjektowany przez kogoś do jakiegoś modelu lokomotywy z USA.
2. Ten wózek to już docelowy poprawiony wydruk od Mariusza Ł.. Wózek potraktowany podkładem Mr. Pirmer Surfacer 1000 i pomalowany czarnym akrylem w sprayu IDEA SPRAY i błyszczącym lakierem IDEA SPRAY.
3. Ten wózek to wcześniejszy wydruk w żywicy od Mariusza Ł. Wózek pomalowany czarnym akrylem w sprayu IDEA SPRAY.
4. Ten wózek to wcześniejsza wersja projektu wydrukowana w Shapeways z materiału Frosted Extreme Detail. Wózek potraktowany podkładem Mr. Pirmer Surfacer 1000 i pomalowany czarnym akrylem w sprayu IDEA SPRAY i błyszczącym lakierem IDEA SPRAY. Dla porównania pokazałem jego dwie strony z uwagi na nierówną jakoś wydruku obu stron co widać na foto.

Na koniec fotka wózka nr. 2 w zestawieniu z Gagarinem :) Uważam że nie ma się czego wstydzić jeśli chodzi o wydruk 3D ;)
11-wózek 1XTa.JPG

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Czy przy druku High Definition Acrylate wyszły by resory piórowe?
Alex, nie znam tego materiału i nie wiem jakie są jego możliwości i ograniczenia. Będę chciał napewno z tego materiału zrobić model wózka do SU46 jak się uda. Przy okazji jak gotowy model pozwoli to zrobię z tego materiału wózek 1XTa.
Nie wiem tylko czy to się uda zrobić, z uwagi na minimalne grubości elementów wystających jakie muszą być wg wytycznych shapeways. Rysunek piòr można zrobić ....tylko że muszą być one grubsze i będzie ich teoretycznie mniej. Po zamalowaniu farbą nie ma pewności że będą widoczne. Na moim modelu nie są one widoczne, ale zastanawiam się czy jakbym patrzył na prawdziwy wózek z odległości kikudziesięciu metrów to czy bym widział poszczególne pióra. Wydaje mi się że nie.

Porównując mój wózek z seryjnym Fleischmanna mam wrażenie że detale na wózku seryjnym są przrskalowane, aby były widoczne.

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
No więc parę przemyśleń na temat wagonów z wydruku 3D w skali 1:160 :) Uważam że wagon jest udany w 90%. Potrzeba wprowadzić parę zmian i powinno być dobrze. Wagony w stanie surowym wyglądają tak jak na zdjęciu powyżej, oraz na tych ponizej. W zestawie miałem zamówione 2 podwozia, 4 wózki i 10 zderzaków. Zderzaki są najdelikatniejsze z tego wszystkiego, no ale to było pewne biorąc pod uwagę ich wielkość ;)
Jeśli chodzi o wózek to jest BDB. Kółka wsadzone w wydruk sie swobodnie kręcą i nie mają wielkich oporów. Wózek swobodnie się toczy po stole i nie ma problemu z pokonaniem ok 20-30 cm przy lekkim popchnięciu ;) Rama wózka i boki są solidne i mocne. Nie mają tendencji do wyginania się i odkształcania. Przynajmniej na chwilę obecną.

Konstrukcja wagonu wydaje się że jest sztywna i wytrzymała. Wydruk sprawia wrażenie bardzo ładnego - jak na tą technologię. Ja ją akceptuję ze wszystkimi jej ułomnościami. Zapewne będą tacy co im się to nie spodoba, ale mnie to nie przeszkadza. Modele robię głównie dla siebie i dla własnej satysfakcji ;)
Wagon w zestawieniu z Tablotem PKP. Po zmontowaniu wagonu rzuciło mi się w oczy że zderzaki w 401Z są troszkę niżej jak w wagonie seryjnym. Jednak chłodnia do której robiłem pomiary zderzaków jest ok.
08-wagon 401Z.jpg
Wagony swobodnie rpzechodizły łuk jednostronny o promieniu 245 mm. Jak ułożyłem tory w S to wagony zaczęły mieć problemy na przejściu z jednego łuku w drugi z uwagi na ciasnotę wkoło wózka. Aby ten stan rzeczy poprawić musiałem powycinać boczne ścianki i się upewnić że to prawda. Wagony do wybebeszeniu fragmentów bocznych ścianek zachowywały się jak należy ;)
10-wagon 401Z.jpg
11-wagon 401Z.jpg
Swobodnie przechodziły przez rozjazd 15 stopniowy.
12-wagon 401Z.jpg
13-wagon 401Z.jpg
Na końcu mała fotka na dioramie.
14-wagon 401Z.JPG
i filmik ukazujący ich możliwości jazdy.

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor N 2
M
Tabor N 4
A
Tabor N 7
H
Tabor N 47
A
Tabor N 15