• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

W-wa Wschodnia - propozycja dot. prezentacji makiet

MichalH

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich.

Pozwolę sobie podać propozycję - jak sądzę - dość nietypową. Zarządzam dworcem Warszawa Wschodnia i szukam chętnych (najlepiej w postaci stowarzyszenia, fundacji itp), którzy byliby chętni zaprezentować na dworcu makiety kolejowe, najlepiej ruchome (łatwiej przyciągną widzów).

Mamy w budynku Dalekobieżnym miejsca, które - mam nadzieję - mogłyby się dobrze nadać na taką wystawę:
1/ gabloty wystawowe przy drzwiach wejściowych z ulicy. Przy każdych drzwiach 2 gabloty, czyli razem 14. Z tego 10 jest na tę chwilę wolnych (pozostałe 4 będą pewnie przeznaczone niedługo na reklamy). Każda gablota ma około 100cm szerokości, 220cm wysokości, głębokość zmienna (zmniejsza się ku górze), w dolnej partii około 30cm. Zaletą tego miejsca jest super lokalizacja - każdy, kto wchodzi na dworzec, musi minąć którąś z gablot. Wada - niestety nie ma tu dostępu do prądu, więc makiety musiałyby być zasilane z baterii/akumulatorów (nie znam się na modelarstwie, ale mam cichą nadzieję, że jest taka możliwość? :) ),
2/ tzw. "infokiosk" na hali głównej budynku. Pomieszczenia o łącznej powierzchni prawie 60m2, składające się z 4 boksów i małej poczekalni pośrodku. Infokiosk był projektowany jako stanowisko informacji miejskiej. Jest cały przeszklony, a każdy boks ma małe okienko podawcze (+ drzwi zamykane na klucz). W boksach jest dostęp do energii elektrycznej, natomiast wadą tego miejsca jest to, że zadaszenie jest rastrowe, może więc dochodzić do zanieczyszczenia pomieszczenia i jego zawartości z góry (pomimo mnóstwa zabezpieczeń przeciw gołębiom na dworcu, wciąż niestety pojawiają się tu te uparte ptaki). W dolnej partii przeszklenia są zaciemnione.

Dworzec jest monitorowany kamerami CCTV i objęty non stop ochroną fizyczną.

Załączam fotografie obu lokalizacji oraz ich rysunki.

Czy znajdzie się ktoś chętny do prezentacji swoich prac na jednym z najważniejszych dworców kolejowych w kraju, gdzie każdego dnia przewijają się tysiące pasażerów i przechodniów? :) Jeśli tak, to bardzo proszę o PW lub o mail na: michal.hartleb@pkp.pl

Po omówieniu wstępnych założeń taka osoba zostanie skontaktowana z naszym Departamentem Marketingu w celu załatwienia stosownej "papierkowej roboty".

P1110733.JPG
P1110738.JPG
 

Załączniki

daniel loko

Zieleninka
Reakcje
1.731 13 0
#8
Jeżeli będzie zainteresowanie to czy można tam by było zrobić jakąś stałą ekspozycję?
A może jest szansa by czasem zrobić imprezę modułową?[DOUBLEPOST=1367480843,1367479825][/DOUBLEPOST]Panie Michale, było by świetnie gdyby Dworzec Wschodni mógł stać się miejscem, gdzie można by propagować modelarstwo kolejowe.. Myślę ,że na pewno znajdą się chętni....:)[DOUBLEPOST=1367482147][/DOUBLEPOST]No to trzeba się sprężać:) ....Coś "wydłubię", by stało w gablocie na Dworcu Wschodnim.
Diorama - tylko szybko muszę wymyślić temat.......:)
 

krzys.

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Pamiętam jak byłem mały to kiedyś przyjeżdżałem razem z mamą do warszawy do zoo i nie tylko :) (końcówka lat 80tych) i na którymś dworcu tylko nie pamiętam na którym ;) były takie ala mini ekspozycje makiet i modeli kolejowych za szklanymi witrynami. Najbardziej to kojaże makietkę przejazdu. Czy ktoś może mi przypomniec gdzie to się znajdowało? i jeśli posiada jakieś archiwalne fotki ew. linki
pozdrawiam!
 
OP
OP
M

MichalH

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Wydaje mi się że gablotka której użyteczna powierzchnia wynosi 95 cm na 25 cm mało nadaje się na makietę w szczególności h0.
Można prezentować najwyżej małe dioramy. Polecam oczywiście "satyry kolejowe". Albo tabor w postaci nawet całych składów. Jakieś 3000zł za skład
Kiosk można zabudować tortem 5,5m na 5,5m w poczekalni. Około 15 m kwadratowch powierzchni. Daje to około koszt 20 000 zł plus tabor ze zużyciem lokomotwa na tydzień. I codzienne wizyt konserwatora.
Bardzo dobra incjatywa pod warunkiem pokrycia znacznych kosztów.
Nie będę nic ubarwiał - PKP może udostępnić super lokalizację (w perspektywie może nawet "lokalizacje" - w liczbie mnogiej, bo jest też wstępnie otwarta droga do organizacji cyklu wystaw na obiektach w całej Polsce ;) ), ale nie wyłoży pieniędzy. Po prostu nie mamy funduszy na takie cele. Układ jest jednoznaczny - my dajemy miejsce i możliwość promowania osiągnięć, przyciągania nowych ludzi, pokazania się tysiącom osób dziennie, a w zamian oczekujemy contentu (w tym wypadku - makiet/dioram) :)


Jeżeli będzie zainteresowanie to czy można tam by było zrobić jakąś stałą ekspozycję?
A może jest szansa by czasem zrobić imprezę modułową?[DOUBLEPOST=1367480843,1367479825][/DOUBLEPOST]Panie Michale, było by świetnie gdyby Dworzec Wschodni mógł stać się miejscem, gdzie można by propagować modelarstwo kolejowe.. Myślę ,że na pewno znajdą się chętni....:)[DOUBLEPOST=1367482147][/DOUBLEPOST]No to trzeba się sprężać:)....Coś "wydłubię", by stało w gablocie na Dworcu Wschodnim.
Diorama - tylko szybko muszę wymyślić temat.......:)
Stała ekspozycja - raczej nie. Natomiast cykl ekspozycji o zmiennej zawartości, w cyklu np. miesiąc dioramy/makiety, miesiąc lub dwa inna tematyka, znowu miesiąc dioramy (najlepiej zmienione, żeby się nie "opatrzyły") - jak najbardziej, jeśli będzie zainteresowanie publiki. Co do tematu, to marzy mi się prezentacja całej stacji W-wa Wschodnia (oba układy torowe, tak jak to widać z "grzybka"...), ale to by pewnie musiało mieć już potężne rozmiary :)

A w jakim znaczeniu "impreza modułowa"?


Oby tylko na gadaniu się nie skończyło...
Jak widać, temat nie jest prosty i oczywisty, ale też mam nadzieję, że uda się coś ciekawego zorganizować.

na którymś dworcu tylko nie pamiętam na którym ;) były takie ala mini ekspozycje makiet i modeli kolejowych za szklanymi witrynami.
Właśnie chciałbym uniknąć takiego "muzealnego" klimatu ze szklanymi gablotkami. Stąd propozycja miejsc w gablotach w drzwiach albo w "infokiosku" - to wg mnie ciekawszy sposób ekspozycji :)
 
OP
OP
M

MichalH

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Czy dobrze rozumiem, że chodzi o to, że układa się jakąś założoną trasę i chętni zgłaszają się ze swoimi modelami pociągów, które wspólnie po tej trasie jeżdżą wg ustalonego rozkładu?
 
OP
OP
M

MichalH

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
To by mogło być bardzo ciekawe, miejsca nie brakuje i myślę, że dałoby się taką imprezę na dworcu zorganizować. A przy planowaniu z odpowiednim wyprzedzeniem może też zareklamować ją w magazynie "W podróży" :)
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#18
To by mogło być bardzo ciekawe, miejsca nie brakuje i myślę, że dałoby się taką imprezę na dworcu zorganizować. A przy planowaniu z odpowiednim wyprzedzeniem może też zareklamować ją w magazynie "W podróży" :)
Idea zacna i oby modelarze zdążyli posprzątać po takiej imprezie, zanim "góra" posprząta ideę.
(y)
 

kibic H0

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
Od kilkudziesięciu lat zajmuje się czynnie modelarstwem nie tylko kolejowym. Mam za sobą wiele wystaw i spotkań na imprezach modelarskich krajowych i zagranicznych. Z pomysłem prezentacji makiet na stacjach (dworcach) spotkałem się wiele lat temu na terenie, w tamtych czasach RFN. Podstawowym warunkiem sprawnie działającej makiety za szybą (w gablocie) jest prosta konstrukcja oparta na modelach firm gwarantujących duża niezawodność w działaniu ich produktów. Jedną z niewielu firm spełniających ten warunek jest firma MARKLIN. Dość żałośnie wygląda makieta w rozmiarze H0 zainstalowana w gmachu PKP CARGO na ulicy Grójeckiej w Warszawie, a jej funkcjonowanie jest tylko przykładem ułomności polskiej kolei. Zbudowanie, zainstalowanie działającej sprawnie makiety kolejowej jest poważnym wyzwaniem nie dla modelarza, a raczej dla rzemieślnika. Funkcjonując w warszawskim klubie Mod. Kol. mogę autorytatywnie stwierdzić, że przez dziesiątki lat nie udało się zbudować sprawnie działającej makiety bo każdy miał inna koncepcję.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Imprezy 0
Imprezy 331

Podobne wątki