• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa W drodze na terminal.

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#1
Hej koleżanki i koledzy.
Rozpocząłem pracę nad pięcioma skrzynkami, będzie to szlak dwutorowy (trzy pierwsze moduły) wraz z terminalem kontenerowym (dwa ostatnie). Całość składa się z:
dwóch modułów FREMO 2E96 x 900mm, jednego modułu przejściowego FREMO 2E96 x 450mm oraz dwóch modułów stacyjnych 546mm x 900mm. Na obecną chwilę długość pięciu modułów to 405cm.

Skrzynki "wypalone" przez kolegę @maramamare Mogę szczerze polecić kolegę, wysyłkę przygotował w okresie świątecznym (zamówiłem w same święta :X3: ).
@Iguanabrat tak jak wspominałeś żebra ciężko wchodzą, ja zeszlifowałem tylko ich krawędzie papierem 180 (kilka sekund pracy).
W miarę postępu prac będę zamieszczał kolejne relacje.
Trzymajcie kciuki i komentujcie ;)

1a.jpg

1b.jpg

1c.jpg
 
OP
OP
Qmaty

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#3
Uff, na szczęście nic nie brakuje :D
Wszystko dotarło w komplecie, uważaj na wysyłki z DPD. Paczka z naklejką uwaga szkło cała poobijana i gdyby nie dobre zabezpieczenia na rogach, to byłoby kiepsko.

Co myślicie o flexach od Peco code 75? Mam dostępne te lub Piko, Roco. Na terminalu będzie też kilka rozjazdów.
 
OP
OP
Qmaty

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#6
@Misiek Dzięki za pomocne tematy (jednak są tutaj jeszcze pomocni koledzy). Twój post odczytuję po powrocie ze sklepu i zakupach Peco 75 streamline.

@nohab Na obecną chwilę to całość, znam swoje możliwości i te jestem w stanie skończyć w tym roku. Co do projektu to jest w głowie, powoli przelewam go w scarmie na projekt graficzny.
 
OP
OP
Qmaty

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#9

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#10
Mógłbyś bardziej sprecyzować czemu muszę stosować gniazda i wtyki? W czym są gorsze szybkozłączki?
Niczego nie musisz,możesz nawet łączyć "na skrętkę",nie moja sprawa ale użycie gniazd i wtyków powoduje,że łączysz skrzynki"jednym ruchem ręki"
a na szybkozłączkach po pierwsze musisz żmudnie łaczyć kabelek po kabelku,a po drugie szybkozłączki działają w miarę dobrze na zasadzie
"połącz i zapomnij"a nie bardzo się nadają do częstego łączenia i rozłączania obwodów.
 
OP
OP
Qmaty

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#11
Niczego nie musisz,możesz nawet łączyć "na skrętkę"...
szybkozłączki działają w miarę dobrze na zasadzie
"połącz i zapomnij"...
Z tą skrętką to nie popadajmy skrajność, aczkolwiek na fotce ze złączkami są takie do zastosowania na "skrętkę".
Co do szybkozłączek jak sam wspomniałeś dobre do "połącz i zapomnij" i tak właśnie jest w moim przypadku.
Bardzo Ci dziękuję bo w przypadku modułów, które będą "podróżować" lub będę rozkładane okazjonalnie Twoje rady byłyby na wagę złota i wypowiedziane w odpowiednim czasie. Moje skrzynki to taka makieta domowa, trochę to przerost formy nad treścią, ale chciałem spróbować swoich sił na modułach.

Jeszcze raz dziękuję.
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#12
Ja myślałem, że jak się coś robi to robi się to tak, by to wszystko miało jakiś sens. Nawet jak to ma być tylko Twoje to powinieneś zmienić tę niby elektrykę. To są tylko dwa przewody, więc tym bardziej powinno być cacy. Ale to Twoja wajcha co z tym zrobisz. Mnie się nie podoba. Tory również się mijają na łączeniu modułów. Nie wiem za co te kciuki w górę i gwiazdki. Może się nie znam.
Powodzenia w dalszej budowie.
 
OP
OP
Qmaty

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#13
Ja myślałem, że jak się coś robi to robi się to tak, by to wszystko miało jakiś sens. Nawet jak to ma być tylko Twoje to powinieneś zmienić tę niby elektrykę. To są tylko dwa przewody, więc tym bardziej powinno być cacy. Ale to Twoja wajcha co z tym zrobisz. Mnie się nie podoba. Tory również się mijają na łączeniu modułów. Nie wiem za co te kciuki w górę i gwiazdki. Może się nie znam.
Powodzenia w dalszej budowie.
Tory się nie mijają, może tak to tylko wygląda na fotce, "zrobioną elektrykę" miałem na myśli przylutowanie przewodów do torów. Przewód, który tak bardzo rzuca się w oczy jest jeszcze nieprzymocowany ponieważ dojdzie jeszcze kilka innych i tak będzie szedł inną trasą (wiesz jaka to radość jak możesz w końcu postawić modele na torach i chociaż trochę pojeździć?). Brak gniazd i wtyków nie jest wyznacznikiem sensu lub jego braku.

Lepiej jednak będzie jak wrzucę fotkę po skończonej pracy, pozdrawiam Cię.
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#14
Z mijaniem się toru pewnie chodzi o to co zaznaczone.
Screenshot_20200201_182552.jpg


Choć na imprezach widziałem już bardziej "rozjechane" połączenia i jakoś są przejezdne ;)

Sam się przekonałes (a co ja podejrzewałem), że jak pokazujesz coś na forum a nie jesteś guru to niestety ale leci wiadro pomyi. Dlatego ja w zaciszu buduje swoje, konsultuje z paroma kolegami co i jak (czasem proszę o pomoc) jednak nic nie publikuje na forum. Nie chcę tracić energii na tłumaczenie, objaśnienie itd... Tak czy owak trzymam kciuki i czekam na dalszy etap prac :D
 
OP
OP
Qmaty

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#15
@Pantograf Dzięki za miłe słowo. Te rozjechane tory to jakoś dziwnie wyszło na fotce, największą uwagę zwracałem właśnie na te połączenia i klejenie na końcach. Co do reszty Twego postu to niestety smutna prawda.
 
OP
OP
Qmaty

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#17
Zobacz czy jest przejezdne to łączenie. Jak tak to luzik ;)
Na żywo wszystkie połączenia są równo, dla pewności puszczałem od końca do końca lekki wagon pod kontenery czy aby gdzieś główka nie wystaje.
Byk przelatuje cały szlak na pełnej prędkości.
Komentarze kolegów odbieram jako troskę i chęć pomocy amatorowi, niestety daleko mi do nich z wiedzą i umiejętnościami.
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#18
Zgadza
Z mijaniem się toru pewnie chodzi o to co zaznaczone.
Zobacz załącznik 705413

Choć na imprezach widziałem już bardziej "rozjechane" połączenia i jakoś są przejezdne ;)

Sam się przekonałes (a co ja podejrzewałem), że jak pokazujesz coś na forum a nie jesteś guru to niestety ale leci wiadro pomyi. Dlatego ja w zaciszu buduje swoje, konsultuje z paroma kolegami co i jak (czasem proszę o pomoc) jednak nic nie publikuje na forum. Nie chcę tracić energii na tłumaczenie, objaśnienie itd... Tak czy owak trzymam kciuki i czekam na dalszy etap prac :D
Zgadza się, o to połączenie mi chodziło. No ale jak na imprezach są gorsze to pewnie możesz to zostawić.
Nikt tu pomyj na nikogo nie wylewa, już bez przesady.
Kolego, ja nie jestem guru na tym forum i jakoś pokazuję co zrobiłem, bądź robię. Staram się na bieżąco korygować moje wpadki, które wyłapują koledzy i potrafię przyjąć krytykę. Poza tym to dobra szkoła i kolejny raz takowego babola nie walniesz. Nie ma co focha strzelać tylko naprawiać to co się spieprzyło i tyle.
Będę tu zaglądał i kibicował dalej.
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#19
@sledz, o Tobie nie pisałem więc spokojnie :D Nie miałem tak, że Ciebie na myśli z pomyjami... Pisałem ogólnie o sytuacji na forum :X3:

@Rafał M, jak przelatuje tabor bez problemu to spoko. Działaj dalej i czekamy na efekt :D
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.643 133 3
#20
Kable które wychodzą od torów do dołu zabezpiecz np zalewając otworki klejem na gorąco.
Co do połączeń szyn między modułami i ich spasowania. Warto przy użyciu pilnika zrobić coś takiego:

1580580544690.png


Dzięki temu eliminujesz prawie w 100% wykolejanie się taboru na łączeniach
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 53
Buduję makietę 90

Podobne wątki