• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Własne obiekty

creesee

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Jestem w trakcie "budowania" własnych obiektów do makiety. Jak narazie nie wychodzą aż tak źle - no... w każdym razie mogłoby być lepiej. Wkrótce umieszczę parę fotek - farba musi wyschnąć ;)

Podobno, aby zrobić dobrą makietę potrzebne są niemałe pieniądze. Nie chcę traktować mojego hobby jak zobowiązania, ale chcę sprawdzić, czy da się zrobić dobry kawałek ładnie wyglądającej imitacji niewielkiej wioski (dosłownie kilku domków na krzyż) bez użycia firmowych (oryginalnych) obiektów - typu: kupowane przez modelarskie sklepy internetowe drzewka, posypki i inne płoty.

Narzędzia jakimi dysponuję nie grzeszą zaawansowaniem: zestaw małych pilniczków, wykałaczki (krótkie i długie), nóż do tapet (stolarski), kilka farb, pędzelków i pęseta, zapałki i wikol (ew. Cyjanopan, czy Budapren, z których rzadziej korzystam).

Wszystko - w miarę możliwości - chcę zrobić sam, dlatego zwracam się do Was. Proszę o jakiekolwiek rady, które mogą pomóc mi w utrzymaniu się w przekonaniu, że można stworzyć ciekawą makietę bez wydawania dużych pieniędzy.

Przy okazji mam kilka pytań:
1. Czym różnią się od siebie makieta, diorama i tabor?
2. Jak samodzielnie ZROBIĆ sztuczną zieloną trawę? Czy może być mech?
3. Skąd można wziąć zieloną siatkę, taką jak na zdjęciu?
http://www.mayuupload2.yoyo.pl/uploads/siatka%5B1%5D.jpg
 

maciekk

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.346 10 0
#3
Re: [Planuje] Własne obiekty

1 diorama to jest otworzony w pomniejszeniu np wiele jest dioram lokomotywowni
makieta to np tort lub moduły
tabor to wagony lokomotywy
2 ja słyszałem że mech się nadaje
3 co do sadki do można zrobić z firany tylko odpowiedniej
 
Reakcje
0 0 0
#4
Re: [Planuje] Własne obiekty

1. a) Diorama: w ogólnym pojęciu kawałek terenu, (najczęściej) nie połączalny z innymi, ukazuje specyficzne zdarzenie/lokalizację.
b) Makieta: dział, w którym jesteśmy jest o makietach. Makieta to wycinek terenu, odwzorowany ze szczegółami (moduły [segmenty modułów ciągnąc dalej]) lub po prostu udające coś, co miałoby pozwalać na zabawę w domowym zaciszu (torty; nasuwają mi się teraz artykuły z Model Rail, w kategorii Layouts that never leave home [tłum.: ang. Makiety, które nigdy nie opuszczają domu]).
c) Tabor: spójrz na tą fotę, co dałeś. Ten czerwono-biały cwaniaczek, kryjący się pod oznaczeniem serii 119 (albo 118, nie mogę zobaczyć numeru serii), to element taboru. Czyli wszystko, co jeździ po torach nazywa się ogólnie taborem. (Możesz spojrzeć np. na moją stronkę RailandBus, pod tym linkiem mam akurat mój cały tabor [chwilowo nie za dużo...], i między innymi też artykuł o sprzęgach - będzie na ich temat więcej.
2. Mech jest czymś, co może było koło trawy. Na nasze traffki nie nadaje się. Proponuję się bawić z bibułą (albo nie proponuję :| ).
3. Cienka siateczka fototrawiona... lub firanka, jak maciekk napisał.
 

Podobne wątki