• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Węglarki i składy międzynarodowe

DBAG

Użytkownik
Reakcje
27 1 0
#1
Koledzy,
mam pytanie: czy ta popularna, jak mi się zdaje, węglarka Roco 66498 jest wagonem, który mógłby się pojawić w ruchu międzynarodowym, np. w Niemczech lub Czechach? Chciałem znaleźć jakieś zdjęcia tego typu węglarki w barwach PKP Cargo w zestawieniu z węglarkami niemieckimi, ale albo nie mam szczęścia, albo źle szukam. Planuję zbierać węglarki, głównie niemieckie, może też austriackie, ale mam sentyment do polskich, na pewno jakąś zakupię:)

Druga sprawa, czy jest jakaś strona, na której można sprawdzić, czy np. w zarządzie PKP jeździł jakiś wagon o konkretnym numerze? Jeśli pytanie jest bez sensu lub już padła na nie odpowiedź, to je pomińcie. Wracam do modelarstwa, więc więcej nie wiem, niż wiem:)
Mam jeszcze taki pomysł. Może ktoś z doświadczonych kolegów mógłby to rozwinąć, tzn. proponuję wątek o składach polskich w ruchu międzynarodowym, np. w Niemczech. Można by tam zamieszczać zdjęcia swoich składów, odtworzonych na podstawie zdjęć oryginalnych itp. Chętnie obejrzałbym takie składy.
Pozdrawiam
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#2
Roco 66498 jest wagonem, który mógłby się pojawić w ruchu międzynarodowym, np. w Niemczech lub Czechach?
Ma kod wymiany 31 (RIV MC), więc nic nie stoi na przeszkodzie. Bardziej kwestia czy była praktyczna potrzeba takiej podróży.

Chciałem znaleźć jakieś zdjęcia tego typu węglarki w barwach PKP Cargo w zestawieniu z węglarkami niemieckimi
Wątpię. W okresie jaki odwzorowuje model, pociągi PKP Cargo przekraczające granicę to raczej składy zwarte, zawożą co się da i wracają próżne. Podobnie odwrotny przypadek: pociagi np DB Cargo można spotkać na polskich szlakach, ale raczej jada do konkretnego nadawcy/odbiorcy, a nie mieszają się z lokalnym parkiem wagonowym.

sprawdzić, czy np. w zarządzie PKP jeździł jakiś wagon o konkretnym numerze
Tajne przez poufne. Niemiej bazując na zakresach numerów nadawanych poszczególnym typom i liczebności serii w ramach typu (patrz: Atlas wagonów) można w wielu przydadkach trafnie zidentyfikować.

Można by tam zamieszczać zdjęcia swoich składów, odtworzonych na podstawie zdjęć oryginalnych
Oj, to będzie trudne: najbardziej popularne składy PKP Cargo złożone z wagonów samowyladowczych z koksem/węglem koksującym nie mają odpowiednika w modelu (jedynie odpowiednio pomalowane udawacze). Już szybciej jest szansa na kontenerowe, tu modele dobre, tylko ciągle niedosyt żeby stworzyć realny skład (o ile nie przyknie się oka na powtórzone numery).

Jak lubisz współczesne skłądy towarowe i masz możliwośc to poluj w realu, będziesz miał zdjęcia.
W sieci to raczej szukaj filmów, towarowe są niefotogeniczne.
 
OP
OP
DBAG

DBAG

Użytkownik
Reakcje
27 1 0
#3
Dzięki za opdowiedź. Szkoda, że tak to wygląda. Miałem nadzieję, że jednak składy się bardziej mieszają. Jak oglądałem fotogalerie niemieckie, to widziałem przykady wagonów niemieckich łączone z wagonami austriackimi albo prywatnych przewoźników. Podobają mi się różne wagony różnych zarządów, stąd myśl o ich mieszaniu – oczywiście w granicach rozsądku, zgodnie z epoką itp. Z drugiej strony nie chcę zbierać składów, które będą zupełnie oderwane od rzeczywistości… Ot taki dylemat początkujacego….
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#4
przykady wagonów niemieckich łączone z wagonami austriackimi albo prywatnych przewoźników
U nas też takie składy się zdarzają, ale akurat rzadko z węglarkami (za granicą zresztą też). Węglarki, w tym samowyładowcze, zwykle jeździły i jeżdżą w zwartych składach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oczywiście zdarzają się wyjątki, gdy pojedyncze wagony albo małe grupy takich wagonów są włączane do "mieszanych" pociągów, ale nie jest to regułą.
 

Bolutek

Ostrzeżony
Reakcje
1.611 378 7
#5
Dzięki za opdowiedź. Szkoda, że tak to wygląda. Miałem nadzieję, że jednak składy się bardziej mieszają. Jak oglądałem fotogalerie niemieckie, to widziałem przykady wagonów niemieckich łączone z wagonami austriackimi albo prywatnych przewoźników. Podobają mi się różne wagony różnych zarządów, stąd myśl o ich mieszaniu – oczywiście w granicach rozsądku, zgodnie z epoką itp. Z drugiej strony nie chcę zbierać składów, które będą zupełnie oderwane od rzeczywistości… Ot taki dylemat początkujacego….
Nie ma zadnej reguly na zestawienie pociągu towarowego. Polecam przykładowo filmy z kolei szwajcarskich, zwłaszcza na tranzycie północ - południe. Jeździ tam taki mix wagonowy, że oczopląsu można dostać. Plus lokomotywy DB Cargo, nie raz po dwie, trzy razem ze szwajcarskim popychem....
 
OP
OP
DBAG

DBAG

Użytkownik
Reakcje
27 1 0
#7
Dziękuję wszystkim za wyjaśnienia... "Mieszane" składy uważam za ciekawsze. Właśnie odkryłem, że Roco jakiś czas temu wydało wagon PKP typu Hbbillns (nr 76875), też jak dla mnie ciekawy, widziałem podobne w Niemczech w malowaniu DB Cargo. Zestawienie tych wagonów jest dla mnie kuszące, ale znów... byleby to się nie oddaliło od realiów. Pozdrawiam