• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wąskotorowy wagon gospodarczy dla wojska nr 7799

SINYOU

Aktywny użytkownik
Reakcje
40 2 1
#2
dawny wagon kolejki Gliwice Trynek - Rudy - Racibórz. Ten na fotografi to chyba jedne z najstarszych wprowadzone po wojnie na Górnośląską, typ to Bxh. Widać po zawieszeniu, jaka to archaiczna konstrukcja. Numeru nie ustalę, a o słuzbie dla wojska pojęcia nie mam.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.273 61 2
#4
Jest to dawny wagon kolei wąskotorowej Gliwice Trynek - Rudy - Racibórz. Tego typu wagony były budowane ok roku 1899 jako tramwajowe stąd specyficzna konstrukcja wózków z ramą "bezpieczeństwa" wokół nich oraz mały rozstaw czopów skrętu. Tramwajowa konstrukcja wagonu nie jest przypadkiem bo operatorem tej linii kolejowej była firma VBO eksploatująca linie tramwajowe na Górnym Śląsku. Wagon ten znacznie się różni od swojego pierwotnego wyglądu i przeszedł w swoim życiu jedną, choć bardziej prawdopodobne że dwie gruntowne przebudowy nadwozia.
Scan0003 (2).jpg

Wagon motorowy T2 lub T3 zbudowany w roku 1926-tym z dwoma doczepami w stanie pierwotnym (prawdopodobnie). Nie wiem czy pierwotnie pomosty nie były odkryte.
Wagon na podobnych wózkach był przedstawiony w monografii K. Soidy poświęconej tej linii kolejowej ale nadwozie wagonu przedstawia już bardziej "kolejowy" wygląd i prawdopodobnie mógł być on skutkiem przebudowy wagonu tramwajowego.
Scan0003 (3).jpg


Nie wiem w jakich latach dokonano ostatniej przebudowy wagonów tramwajowych kiedy otrzymały nowe pudło i wygląd jak na zdjęciu na początku tego wątku. Chociaż czołownice ze zderzakami to już raczej przebudowa z czasów kiedy te wagony zostały wycofane z ruchu pasażerskiego ok roku 1965-go i przeznaczono je do celów gospodarczych.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#5
Szkoda, że ten temat znalazł się w dziale modelarskim, jakoś nie widzę tu nic wspólnego z modelami, a odpowiedź byłaby o dwa tygodnie wcześniej. Może Moderator przeniesie ten wątek tam gdzie być powinien.
A o samym wagonie dużo napisał Kol. Jacek, a ja tylko coś nie coś dodam.:)
Jest to wagon o numerze 77992 (zakres numerów wagonów techniczno-gospodarczych). Poprzedni jego numer - PKP-B to 2073, natomiast wcześniejszy z kol. gliwickiej to 7.
Wagon został wyprodukowany w roku 1899 we wrocławskiej fabryce Braci Hofmann, a przebudowany do stanu jaki widzimy na fotografii z MK najprawdopodobniej na początku lat pięćdziesiątych w ZNTK Opole.
Dla porównania bardzo podobne pudło wagonu nr 2328 (800 mm), późniejszy nr 1475 (750 mm). Dla porównania wykorzystałem zdjęcie, którego autorem jest Pan H.Pochadt.
PS. Kolego Newermindzie - zdjęcie celowo obróciłem, aby pokazać taki sam układ okien wagonu. :)

77992-Porównanie.jpg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.273 61 2
#6
Wielkie dzięki za doprecyzowanie tematu :)(y).
Popieram pomysł o przeniesieniu tematu do odpowiedniego działu.
 

Podobne wątki