• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Wąskotorowe klimaty

OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Buraki ok. My w sensie mikoli tak ich nazywamy itp.bo pamiętamy( Ci starsi ruch na wąskich torach) Ale to ,,buractwo" napędza na chwilę obecną dwie wąskotorówki: nadmorską i krośnicką.... Takie czasy niestety...Tatuś chce pokazać swojej latorośli ,,czajnik" na torach z komentarzem: kiedyś synu takie pociągi były....i tyle. Wsiada w swojego wypierdzianego Passata po Niemcu (okazja)i zadowolony z wypadu rodzinnego grzeje na maxa do domku gdzie czekają w lodówce 2 zgrzewki pseudopiwa marki xxxxx.
Andrzeju nie tylko te dwie kolejki, zaryzykowałbym stwierdzenie że wszystkie, ale ja używam innego określenia, które nie jest tak obraźliwe dla tej jakże pożytecznej rośliny, to jest "elektorat 500+".
Prócz piwa czeka na nich jeszcze największy przyjaciel rodziny-telewizor, a w nim M-jak mdłości, P-jak poparzona, kartonowa Hanka, twoja dupa wygląda mi znajomo, projekt kocmołuch i setki innych.
Ale na Boga kochajmy ich bo to nasi bliźni są.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
Można zadać pytanie skąd wzięły się takie, a nie inne wzorce kulturowe, w szczególności w naszym kraju. Chyba jest na to odpowiedź, choć wtedy nasza dyskusja odeszłaby zupełnie od tematu wąskich torów.
Poniżej, wspomnienie kolejki średzkiej z 1991 roku.
 

Załączniki

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Buraki ok. My w sensie mikoli tak ich nazywamy
Wstyd się przyznać, ale nie znałem tego slangowego powiedzenia. Aż musiałem tu zajrzeć https://www.miejski.pl/slowo-mikol :)
Trochę odjechana ta definicja, jakimś rodzajem nienawiści z niej jedzie, ale pośmiać się można czytając ją.
Np. to "-na eventach kolejowych, ubiera białą lub blekitna koszule, by przypominać kolejarza".
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Wstyd się przyznać, ale nie znałem tego slangowego powiedzenia. Aż musiałem tu zajrzeć https://www.miejski.pl/slowo-mikol :)
Trochę odjechana ta definicja, jakimś rodzajem nienawiści z niej jedzie, ale pośmiać się można czytając ją.
Np. to "-na eventach kolejowych, ubiera białą lub blekitna koszule, by przypominać kolejarza".
Zapomniał autor tej definicji, o notorycznie przeciekającym nosie i gilach z niego zwisających, pewien Pan który niejedną imprezę zorganizował właśnie tak zawsze miał.
I koniecznie o pozach przy robieniu zdjęć, jak w amerykańskich filmach "czarnuchy" strzelając machają pistoletem aby nadać pociskowi większą szybkość:ROFL: ta rasowy mikol przy robieniu zdjęć przybiera specjalną pozę, prawa noga wykroczna, ugięta, lewa balans ciała i podpora, tułów przechylony pod kątem 60 stopni do przodu, wyciągnięte ręce w przypadku braku wizjera, lub dociśnięty do bólu aparat do oka i strzał.
Pomijam mikoli z komórkami, ten musi podejść na dwa metry bo musi mieć fotkę na fejsa.
Jeszcze pomarańczowa kamizelka której właściciel wszystkim w kadr wchodzi, statyw za kilkaset złotych do niego aparat dodany to jakiegoś pisma jako gratis.
Wiem że to OT ale powinien się jakiś socjolog tym zająć,wdzięczny temat do badań.
 

MAnTonI

Aktywny użytkownik
Reakcje
182 1 0
Twój głos jest dosyć typowy i nawet jestem w sZnam bowiem kilku takich co to wiecznie narzekają na nowe, bo mentalnie żyją w 80-tych latach....
I dobrze że Tacy jeszcze żyją, bez nich nikt z nas nie miałby nawet okazji pogadać, ponarzekać i co najważniejsze powspominać co i kiedy i jak wyglądało, woziło i kogo to cieszyło. W latach 80-tych będąc przedszkolakom Przedszkola Cukrowniczego w Żninie jeździłem w takich kolorowych, cyrkowych wagonach odkrytych co roku z okazji Dnia kolejarza do Wenecji, Biskupina i wspomnienia są (choć mgliste) przyczynkiem do poszukiwań zdjęć i może nawet filmików z okresu w/w - to jest kwintesencja bycia mikolem -wspomnienia.

Weźmy pod uwagę fakt, że ten majątek przejmują powiaty, towarzystwa - i one decydują jak go 'zagospodarować'. Dla mnie lepsze jest to, że ktokolwiek się tym zainteresował, wziął to, odnowił, odmalował, przygotował na sezon, załatwił pozwolenia, papiery, dopuszczenia, a nie poprzestał na byciu jeno forach narzekając, że nie zielone jak dawniej, że nie oryginalne....
Popieram i dodam że te dzisiejsze kolejki nie za bardzo dają się zagospodarować inaczej niż jako turystyczne. Co niby mają wozić kolejki?
Towary wożone są przez ciężarowe samochody bo to wychodzi taniej i szybciej. Praca kierowcy jest pewnie lepiej opłacana ale jednoosobowa firma transportowa nie będzie mieć związków zawodowych (a kolej PKP i nie tylko, zawsze związki zawodowe ma), w przypadku kolejek 750 mm były transportery a taka 600 mm musiała wszystko przeładowywać, co powodowało wydłużenie procesu oraz straty w produktach jak węgiel czy nawozy. Na kolei musiał być mechanik, pomocnik/palacz i dyżurny ruchu a kierowca sam jest sobie firmą. Itd. itp...

Niestety - przypominam, że takie mamy czasy, iż buraków koleją wąskotorową już się nie wozi.... tylko turystów...
Buraki to tylko kilka miesięcy w roku, woziło się inne towary: drewno, węgiel i nawozy do GS-u, cegły i turystów w sezonie letnim i tu cyt. z ,,Historii kolei w Polsce" woziło się powietrze, ale robota była -koniec cytatu. To wszystko się uzupełniało jakoś choć pewnie stało na słabych nogach finansowo. Koniec, rozpisałem się wiem....

Poniżej jako to wyglądało w latach 70-tych XX wieku.
3246-5-06a_Omladepladsen i Znin 200476.jpg
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
Jadę sobie spokojniej, a tu za winkla wyłania się: Lxd2- 374
20171126_152258.jpg

20171126_152321.jpg

Gornośląskich Kolei Wąskotorowych (GKW) Relacji:
20171126_152342.jpg

Z trzema wagonami:
Bxhpi-233
20171126_152437.jpg

Bxhp-1103
20171126_152446.jpg

Fxh-501
20171126_152411.jpg

Wszystko miało miejsce na przystanku Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra.
20171126_152535.jpg

Po krótkim postoju i braku buraków pociąg odjechał w kierunku Miasteczka Śląskiego.
20171126_152457.jpg
 
Ostatnio edytowane:

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
Ciekawią mnie sprzęgi automatyczne/półautomatyczne stosowane w części taboru osobowego na górnośląskich kolejach wąskotorowych. Na zdjęciu widać, że wagon bagażowy ma taki sprzęg osadzony na stałe. Poprzedzający go wagon osobowy ma klasyczny sprzęg górnośląski, a sprzęg automatyczny założony jest na bezpośrednio na jego hak. Ciekawe jest on zakładany luźno, czy jeszcze w jakiś sposób zabezpieczany przed rozłączeniem.
 
Reakcje
109 0 0
Jadę sobie spokojniej, a tu za winkla wyłania się: Lxd2- 374
A w doczepie rumuńskiej obsługa przewodnicka, w tym moja osoba :) W każdym Srebrnym Pociągu w obydwu wagonach jadą nasi (SGKW) wolontariusze i całą drogę z Bytomia do Kopalni opowiadamy pasażerom o historii GKW, o miejscach które mijamy oraz o naszej wolontariackiej pracy na tej kolei. A co do sprzęgów typu Compact (bo tak je nazywamy, od nazwy wytłoczonej na nich) - są trzy rodzaje mocowania: stałe zamiast haka i łańcucha, półstałe, tzn. łańcuch jest zdjęty i w to miejsce za pomocą sworznia jest zamontowany Compact (hak pozostaje) i trzeci rodzaj - Compact ma ucho, które zakłada się na hak tak jak łańcuch.
[DOUBLEPOST=1512770793,1512769862][/DOUBLEPOST]A skoro już jesteśmy przy GKW - "Srebrny Pociąg" niecały tydzień temu, 3.12.2017.
IMG_3603A.jpg
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
Marzenia są po to aby je realizować, do roboty, kiedy tniemy skrzynki.:)
Właśnie marzenia są po to..., a mam ich sporo.
Kiedyś ktoś mi powiedział, że trzeba mieć dużo marzeń, bo jest większe prawdopodobieństwo, że się któreś spełni.
Z drugiej strony jak coś mówię, to to realizuję tylko nie wiadomo kiedy.
Skrzynki będziemy ciąć napewno, ale najpierw testowa skrzynka slotcarowa będzie, potem makieta domowa, Kopalnia Srebra i Srebny Pociąg muszą poczekać.
 

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.026 23 2
Ot kolejka. ;)

Źr. eBay | Autor mi nieznany
Napis na zdjęciu już był.

Sieć dopomogła, że:
Brückstädt - Uniejów (w województwie łódzkim)
Standort - Stryków (w województwie łódzkim)
Kluden - Kłódno (w województwie łódzkim)
___
Reichsarbeitsdienst - Służba Pracy Rzeszy

Łódzkie Uniejow Strykow wąskotorówka (2).jpg

Łódzkie Uniejow Strykow wąskotorówka (1).jpg
 

Podobne wątki