• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wąskotorówka Trynek - Racibórz, nowośi ze stacji Nędza, 16.02.2017

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
#1
Witam Miłośników linii Gliwice Trynek - Racibórz.
Wczoraj, przejeżdżając obok stacji wąskotorowej, uwieczniłem na zdjęciach jej stan, po przejęciu przez nowego właściciela. Porównując zdjęcia z tymi, które zamieściłem w jednym z odcinków tego cyklu, opisującym stacje Stanica i Nędza widać, że na terenie stacji coś się zaczęło dziać. Zniknął między innymi płot oraz coś, co kiedyś było dworcowa ubikacją na peronie.

IMG_20170216_153258_HDR.jpg


IMG_20170216_153326_HDR.jpg
 
OP
OP
hamulcowy

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
#4
Szukając ciekawych fotografii w branży śląskiej wąskotorówki, natrafiłem na ciekawe zdjęcie ze stacji Gliwice Trynek
Przedstawia ono parowóz Px, zaprzęgnięty do składu czteroosiowych węglarek. W tle widać akademik Politechniki Śląskiej przy ul. Pszczyńskiej. Wygląda to wszystko na początek lat 60-tych. Przypatrując sie zdjęciu, widać po lewej górną część jakiegoś wagonu. Czy ktoś z Kolegów może rozpoznać, co to jest? Mój typ, to jakiś osobowy wagon dwuosiowy, które jeszcze gdzieś na tej kolei się wtedy uchował, a drugie wskazanie, to wagon motorowy MBc1. Chcę się upewnić, że drugi wariant jest pomyłką, ponieważ zgodnie z moją wiedzą, takie wagony na tej linii nie jeździły. Wydaje mi się, że w ogóle nie było ich na tor 785 mm. Zdjęcie znalazłem na fotopolska.pl.
Trynek_2.jpg
 
Z

Zv

Gość
#7
Michał nie wierz im - zgadują.. jakby naprawdę wiedzieli to napisali by od razu co to za wagon a nie czekali az poprosisz o więcej ... z resztą widać od razu, że to pług odśnieżny z salonką dla Gomułki który właśnie wizytuje Gliwice :D
 
OP
OP
hamulcowy

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
#8
Michał nie wierz im - zgadują.. jakby naprawdę wiedzieli to napisali by od razu co to za wagon a nie czekali az poprosisz o więcej ... z resztą widać od razu, że to pług odśnieżny z salonką dla Gomułki który właśnie wizytuje Gliwice :D
Tylko, który. Gomółka miał dwa. Drugi był rotacyjny. Brał go na lato, bo można było wirnik wykorzystać jako wentylator. Trzeba było tylko rurę, która odwalała śnieg skierować do środka i wio.
 
OP
OP
hamulcowy

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
#9
A tak na poważnie, już byłem pewien, że dokonałem sensacyjnego odkrycia, ale rzeczywiście, po przejrzeniu Dzieł pana Soidy wychodzi na to, że to jest któryś osobowych wagonów Bxh z tamtych czasów. One miały dość płaskie dachy i mniej więcej w połowie pudła, jedno okno węższe od pozostałych, co by wskazywało na obecność w tym miejscu kibelka. I chociaż czar odkrycia prysł, to z tej sytuacji wyszedłem jeszcze bardziej wzmocniony.
 

Podobne wątki