• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wąskotorówka, Grecja, Peloponez, Diakopto - Kalavrita

Reakcje
292 0 0
#1
Właśnie znalazłem pośród swoich zdjęć kilka z wycieczki kolejką wąskotorową w Grecji na Peloponezie. Pociągi jeżdżą trasą z węzła w miejscowości Diakopto do malowniczej mieściny w górach zwanej Kalavrita. Szlak prowadzi piękną doliną pośród oleandrów i lasów klonowych torami starej kolejki górniczej. Niestety nie miałem czasu przejść doliną wzdłuż trasy kolejki. Musze pojechać tam ponownie.

Aktualnie trasą jeżdżą nowoczesne składy spalinowe. Przy budynku stacji w Diakopto stoi stary parowóz i gdzieniegdzie jakieś wagony. Pociągi historyczne niestety nie jeżdżą i chyba nie prędko będą z powodu ogólnego kryzysu.

Na początek odjazd ze stacji Diakopto i trasa do Kalavrita. W Kalavricie są knajpki i można wypić dobrą grecką kawę i coś zjeść. Jest kilka pociągów w ciągu dnia ale chyba najlepiej pojechać pierwszym pociągiem rano z Diakopto a po południu około 15:00 ostatnim wrócić z Kalavrity. W połowie trasy w górach jest stacja, na której można wysiąść i zwiedzić pobliski klasztor.
1 kolejka stacja Diakopto.jpg
2 przejazd Diakopto-Kalavrita.jpg
3 przejazd Diakopto-Kalavrita.jpg
4 przejazd Diakopto-Kalavrita.jpg
5 kolejka stacja Kalavrita.jpg


I na koniec wspomniany parowóz i węzeł Diakopto. W miejscowości Diakopto niedaleko stacji jest świetna piekarnia otwarta od wczesnego ranka, jeszcze przed odjazdami pociągów i można kupić tam świeżutkie pieczywo i jakieś dodatki na wycieczkę.
6 węzeł w Diakopto.jpg
7 węzeł w Diakopto.jpg
8 węzeł w Diakopto.jpg
9 węzeł w Diakopto.jpg
10 parowóz w Diakopto.jpg
11 parowóz w Diakopto.jpg
12 parowóz w Diakopto.jpg
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#2
Mam gdzieś nagranie VHS z tej kolejki z serii Eisenbahn Romantic. Kursował wtedy pociąg złożony z tych niebieskich wagoników i tego malutkiego silnikowego w środku. Widoki super.
 
OP
OP
Konrad Lewandowski
Reakcje
292 0 0
#3
Haaa... to musiał być świetny widok. Ja tam byłem w 2011 roku i jeździły tylko te nowoczesne. Niestety nie było też żadnych pamiątek, nawet choćby zwykłych magnesów na lodówkę a szkoda. A obsługa jest super. Mojego wtedy 3-letniego syna zabrali do kabiny i trąbił przy dojeździe do stacji. Ale niezależnie od taboru sama przejażdżka wspaniała. Są tam jeszcze tory obecnie wyłączone z użycia. Trudno powiedzieć, czy w obecnej sytuacji ekonomicznej będą myśleli i remontach ale byłoby miło, ponieważ pociągi mogłyby wtedy jeździć różnymi trasami przez góry, różnymi mostami i tunelami.
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#4
Ten autobus szynowy to francuski Billard z 1958 lub Decauville z 1967 roku. Oba szynobusy są do siebie bardzo podobne i zestaw składał się z: Doczepa+wagon silnikowy OPE i doczepa. Diakofto–Kalavryta Railway posiadała/posiada 6 takich zestawów.
W ramach uzupełnienia relacji fotograficznej Konrada:
-rostaw szyn to 750mm
-długość lini 22,3 Km
-nowo wyglądający szynobus to Stadler z 2009,
-parowóz to 0-6-2RT Cail z 1891 (z "zębatką gdyż linia wspina się z poziomu morza na 720m i są trzy sekcje systemu Abt rack o łącznej długości 3,8km.)
 
Ostatnio edytowane:

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#5
I ja tam byłem, uzo i frappe piłem :->
W jednym z tych tuneli-jaskiń omal nie urwało mi głowy.
Okienka były zabezpieczone kratami, aby nikt nie wystawiał głowy, ale mi się udało ja przecisnąć aby robić zdjęcia,
gdy zobaczyłem zbliżającą się skałę w skrajni, w panice zacząłem się szarpać i się wyszarpnąłem w ostatniej chwili.

Pociąg śmiesznie wyglądał, ten wagon pośrodku wyglądał i hałasował niczym sprężarka do młota pneumatycznego.

F1000025-Kalavrita1989.jpg
 
OP
OP
Konrad Lewandowski
Reakcje
292 0 0
#9
Stacja kolejowa w Diakopto przechodzi gruntowny remont i wygląda na to, że po północnej stroni stacji będą zatrzymywały się pociągi relacji Ateny - Patra. Aktualnie zmodernizowano linię z Aten do Kiato, dalsza część ma być oddana w roku 2017.
A tu mam kilka zdjęć starej linii. No wyglądało to malowniczo.
KPL-6439.jpg KPL-6440.jpg KPL-6441.jpg KPL-6442.jpg
 
OP
OP
Konrad Lewandowski
Reakcje
292 0 0
#11
Zbliżona lokacja (na wschód od Diakopto, pociąg z Aten), tylko ćwierć wieku wcześniej (ale ten czas szybko leci):
Zobacz załącznik 226172
Aj, to te ćwierć wieku temu oglądałem te pociągi na trasie Ateny - Patra z okien samochodu ale nie miałem okazji nigdy się przejechać. Pamiętam jakie rażenie robił pociąg pnący się po zboczach w okolicach Koryntu. Teraz są tam tunele autostrady a linia kolejowa biegnie raz po jednej a raz po drugiej stronie drogi.
 

Podobne wątki