• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wąskotorówka do Radzymina

Reakcje
1.731 13 0
#1
Wątek chciałbym poświęcić Kolejce Mareckiej,jej pięknych przystanków i stacyjek, pięknych szlaków i wielkiego zaplecza technicznego na ul. Stalowej ,którą jeszcze mgliście pamiętam z moich niezliczonych wycieczek z moim Tatą, gdzie Warszawy Wileńskiej zawsze wyruszaliśmy na niedzielne eskapady do Radzymina.
Jeśli są osoby pamiętające tę kolejkę i posiadają własne ,archiwalne fotki, proszę o podzielenie się nimi i opisanie własnych relacji z podróży tą Kolejką....:) .
Fotki pokazane tutaj są własnością innych autorów i są zamieszczone w większej ilości na stronie:
http://www.marki.net.pl/kolejka/ostatnie.html
310874 wąsk.. Góra Kronenberga kierunek  Wawa Targówek.jpg

Większa porcja wspomnień i fotek w książce :
http://www.kuznia.art.pl/recenzje/289-waskie-linie-snow-piotr-w-rudzki.html
 

Załączniki

maniek2820

Znany użytkownik
Reakcje
12 1 0
#4
no w końcu kawałek historii twego życia ,Mi się zdarzyło słuchać historie o starych kolejkach.Ludzie Mają wspomnienia ,z dojazdów do szkoły pracy na piknik.Moja babcia wspomina wypady z Grochowa kolejką nad ŚWIDER
 
OP
OP
daniel loko
Reakcje
1.731 13 0
#5
To były piękne czasy jak jeszcze Rodzice moi żyli.
Im obojgu zawdzięczam miedzy innymi to, że rozwinąłem tak swoja pasję, ponieważ Rodzice kochali kolej i ja pokochałem również...:)
Kolejka Marecka,to tylko malutki ułamek kolejowych wspomnień z dzieciństwa,ale niesamowicie wrytych w pamięć...
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#6
Rany.... poryczałem się......
Ja to sie mało nie popłakałem, jak zobaczyłem tablice stacji Słupno które jeden debil używał do przykrywania ogniska na działce w Ząbkach. Chciałem odkupić, on chciał mnie pogonić psem, ja mu pokazałem mojego psa, oni uciekli, na drugi dzień chciałem o świcie je ukraść, ale ich nie było. Tablic oczywiście.
Na tych samych działkach stoi kilka wagoników przerobionych na altanki, część z nich prawie kompletnych, w tym moje najulubieńsze dwuosiowe ostrowieckie.
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#11
Szanowni Koledzy z Warszawy! Mam do Was pytanie dotyczące cegielni, obsługiwanych niegdyś przez bocznice Kolejki Mareckiej. Na zdjęcia pociągów z cegłami nie liczę, bo prawdopodobnie ich nie ma. Może ktoś z Was ma zdjęcia samych cegielni w czasie ich funkcjonowania? Jakichś reliktów pokolejowych? Kiedy mieszkałem na Pradze (2000 - 2004 r.), były tam już tylko ruiny pieców i trudno mi sobie wyobrazić, jak to wyglądało za czasów industrialnej świetności.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#13
Odgrzeję ten wątek, bo wreszcie wygrzebałem książeczki, traktujące o kolejce mareckiej. Obie napisane przez Bogdana Pokropińskiego i wydane przez Wydawnictwa Komunikacji i Łączności". Pierwsza to "Kolejka marecka" z 1985 roku, wydana w serii "Nasze koleje" (była to krótka seria, bodajże 4 tytuły różnych autorów). Druga pozycja, to "Kolej jabłonowska" z 2004 roku, ostatnia z 3-częściowego cyklu B. Pokropińskiego poświęconego wąskotorowym Warszawskim Kolejom Dojazdowym (pozostałę książki to "Kolej wilanowska" i "Kolej grójecka"). W książce jest rodział poświęcony linii do Radzymina. Linia ta była połączona z koleją jabłonowską.
Kolejka marecka.JPG
Kolej jabłonowska.JPG
 

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
#16
Chłopaki,
Trochę późno zauważyłem temat, ale jestem pod ogromnym wrażeniem.
Wzorowo odrobiona lekcja historii.(y)
Trochę mi wstyd jako mieszkańcowi Marek, że za mnie odrobiliście lekcje.:oops:
Przyznaję, że to dla mnie też duża dawka historii.
Teraz to co zostało z mareckiej ciuchci to parowóz - pomnik oraz nieliczne budynki kolejowe wzdłuż al .Piłsudskiego w Markach.
Filmiki rewelacja!

Danielu czy to oznacza, że masz smaczek na odtworzenie jakichś fragmentów tej linii w H0e?
Andrzeju, czy w tej książeczce o kolei mareckiej są schematy układu torowego stacji? Jeżeli tak to czy wszystkich?
 

Załączniki

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#17
Teraz to co zostało z mareckiej ciuchci to parowóz - pomnik oraz nieliczne budynki kolejowe wzdłuż al .Piłsudskiego w Markach.
Parowóz nie pochodzi z kolei mareckiej a i z budynkami to też ciut nie tak. Nie było tam żadnych budynków kolejowych. W jednym z budynków osiedla fabrycznego wynajmowano pomieszczenie, w którym mieściła się kasa biletowa.
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#18
Od dawna szukam zdjęć stacji Radzymin tj, Parowozowni, obrotnicy itp.
Są dwa zdjęcia na starych pocztówkach pokazujący teren z drugiej strony stacji .
Niestety trochę za mało czytelne aby pokusić się o zbudowanie choćby małej dioramki.
Może ktoś dysponuje lepszymi zdjęciami tych obiektów.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#19
Faktycznie ta część stacji nie miała szczęścia do fotografujących a za mojej pamięci parowozowni już nie było.
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#20

Widok parowozowni od czoła ,to ta na tle kościoła.
Jest jeszcze jedna pocztówka na której widać prawie całą stacje .

Ale niestety trochę to za mało aby próbować odtworzyć , np, w zerówce.
Same nazwijmy to plany torowiska są w książce .
Ostatnim kursem kolejki dane mi było jechać , pamiętam stacje i tłum ludzi jakoś cała reszta umknęła.:(
 

Podobne wątki