• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wąskim torem po województwie kieleckim

OP
OP
torowy

torowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.215 2 1
#21
Odpowiedź na temat przyszłości ŚKD, w tym stacji w Umianowicach otrzymaliśmy w lipcu tego roku. 23 lipca, na nadzwyczajnym zgromadzeniu udziałowców Spółki Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa "Ciuchcia Ekspres Ponidzie", zdecydowano o likwidacji spółki. Dalsze losy ŚKD zależą od marszałka województwa świętokrzyskiego. Prawdopodobnie zostanie podjęta decyzja o utworzeniu nowej spółki. Koncepcja jest następująca: z dniem likwidacji spółki, jej majątek przejmie Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, który także zostanie operatorem kolejki wąskotorowej ... czytaj więcej na blogu ...

pociag_1.jpg

trojkat_1.jpg
 
OP
OP
torowy

torowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.215 2 1
#24
Coraz bliżej porozumienia wokół Świętokrzyskiej Kolei Dojazdowej.
Roczny budżet nowego przedsiębiorstwa ma wynieść ok. 1 mln 400 tys. zł, przy czym według szacunków województwa ok. 400 tys. zł stanowić będą dochody wynikające ze sprzedaży biletów itp. Milion wyłożą natomiast niezależnie od środków na niezbędne remonty partnerzy porozumienia
Województwo szacuje, że wartość niezbędnych dla utrzymania funkcjonowania wąskotorówki prac, w tym remontu torowiska i drewnianych mostów na Nidzie, wynosi ok. 40 mln zł. Jednak z uwagi na to, że wymagające największych nakładów obiekty znajdują się na terenie najbiedniejszych gmin Kije i Imielno, proponuje się, aby koszty dzielić tu pomiędzy wszystkie strony porozumienia. Pozostałe koszty każda gmina zabezpieczy we własnym zakresie
[źródło: Jest projekt porozumienia w sprawie jędrzejowskiej wąskotorówki]

Operatorem kolejki będą Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe, a kolejka nie będzie ich podstawowym tematem zainteresowania. Przychody będzie generował Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu. Szacunkowa całkowita wartość projektu wynosi 15 mln zł - środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 -202 85%, wkład własny Beneficjenta 15%.

Podstawowym celem ośrodka będzie wspomaganie dydaktyki szkolnej i akademickiej w zakresie zdobywania wiedzy i umiejętności, a także kształtowania postaw proekologicznych.

Poza tym zostanie uruchomiona jeszcze jedna linia wąskotorowa z pobliskiego Hajdaszka, która będzie kursowała codziennie.

Na tym terenie powstanie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu. Tutaj wszystko się zmieni.
pociag_1.jpg
 
OP
OP
torowy

torowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.215 2 1
#27
Stacja Wolica na linii 8. Gdzieś w tym miejscu, przed budynkiem dworca Wolica, kończyły bieg pociągi, które na 5 km odcinku linii wąskotorowej Tokarnia - Wolica przewoziły kamień z kopalni wapienia Tokarnia. O tej kolejce wiadomo niewiele. Została otwarta na początku lat 20 XX wieku. Podobno funkcjonowała jeszcze w latach 70.

Szukam mapy topograficznej w skali 1:25 000, lub w skali większej okolic Wolicy i Tokarni, ale tylko z okresu 1950-1970. Czy ktoś z szanownych członków forum ma dostęp do takich map i mógłby zamieścić jej fragment, pokazujący okolice Wolicy i Tokarni, ewentualnie opisać, jaki przebieg miały liniie wąskotorowe w Wolicy, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, gdzie linia wąskotorowa przechodziła wiaduktem nad torami linii normalnotorowej.

wolica_6.jpg
 
OP
OP
torowy

torowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.215 2 1
#30
Z którego roku jest ta mapa? Mapa wojskowa? Dotarłem do innej mapy: http://igrek.amzp.pl/1758732 (1942. Sztab Generalny Czerwonej Armii. 1:50 000 ), gdzie jest pokazany ta sama wąskotorówka i dwa wapienniki położone po obu stronach normalnego toru. Z mapy załączonej tutaj wynika, że były dwa tory połączone ze sobą w okolicy wapiennika. Powinna być jeszcze jedna wąskotorówka, która dochodziła do stacji Chęciny (z Tokarni). Na tej mapie jej nie widać.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#33
Tylko, że to drugie, czarno-białe zdjęcie, to jest moim zdaniem fotomontaż. Zwróćcie uwagę na pojedyncze listki drzew i wzajemne ułożenie nawet najmniejszych gałązek: są identyczne na obu zdjęciach.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#37
Nie, formalnie nie narusza regulaminu, choć można mieć wątpliwości, czy zapis tego punktu jest tu respektowany:
2.7. Właściciel nie zezwala na reklamowanie stron będących konkurencją dla niniejszego Forum oraz Serwisu działającego w domenie modelarstwo.info.
Ale zgodnie z innym punktem:
2.10. Wszelkie wątpliwości rozstrzyga Administrator, którego decyzje są ostateczne.
Ja nie mam takich uprawnień.

Można byłoby dyskutować, czy blog kolegi @torowy jest, czy nie jest konkurencją dla forum, ale nawet, jeżeli przyjmiemy, że nie jest, to należałoby przestrzegać zasady, że wpis na forum powinien być czytelny i w pełni zrozumiały bez potrzeby sięgania do innych źródeł. Oczywiście czymś innym jest odwołanie się do innego źródła w celu uzyskania dalszych czy pogłębionych informacji. Ale jeżeli na forum wstawiam wpis, którego zrozumienie wymaga wejścia na moją własną stronę, to nie mogę się dziwić, jeżeli ktoś potraktuje to jako kryptoreklamę.
Nawiasem mówiąc, na blogu nie znalazłem takiego fotomontażu, a rozważania dotyczące fotomontażu dotyczą innego zdjęcia. Z tego wcale nie wynika, że zdjęcie zamieszczone na forum jest fotomontażem, więc uważam, że moja uwaga byłą jak najbardziej na miejscu.
 
OP
OP
torowy

torowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.215 2 1
#38
Na przystanku w Klimontowie (linia 8) tuż obok peronu natknąłem się na wystająca z ziemi szynę. Nie miałem przy sobie suwmiarki, więc nie będę nawet zgadywał, co za okaz mi się trafił ... Jakby ktoś przez przypadek był na przystanku w Klimontowie i nudził się oraz miał przy sobie przyrząd do mierzenia to może zmierzy tą szyną ... wygląda na wąskotorową? ... ale, co ona tutaj robi ... na terenie opanowanym przez normalny i szeroki tor?

szyna.jpg
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#39
Trzeba było coś przyłożyć do tej szyny, coś o znanej wielkości, piniążek, katę płatniczą najlepiej z pinem, tak to już przepadło, nikt tam nie pojedzie a jak nawet to jej nie znajdzie.
 

Podobne wątki