• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wąskie typy ... i typki.

Walter Rusin

Jasnowidz roku
Donator forum
Co do 'Abraum' Panowie jeszcze... Chyba najlepsza definicja:

pic.jpg

czyli warstwa skalna lub warstwa ziemi nie nadająca się do wykorzystania, pokrywająca złoża mineralne.

JacekZet

Znany użytkownik
No cóż, zatem pofantazjowałem i przypisałem niewłaściwe tłumaczenie ... a tak ładnie mi pasowało :(
Zatem mamy do czynienia z lokomotywami odkrywkowymi, no chyba lepiej niż nadkładowymi ?, bo pracują na kopalniach odkrywkowych, kropka.
I to by się zgadzało, bo np. reklamy firmy Hanomag przedstawiające takie niższe typy lokomotyw określają je mianem lokomotyw hutniczych, od miejsca zastosowania. (przykładowych zdjęć nie zamieszczam, bo przedstawiają parowozy normalnotorowe)

Tylko niekiedy stosowano też nazwę lokomotywy tunelowe, co chyba miało podkreślić ich możliwość wjazdu do niższych tuneli ?
Ta z kolei nazwa mi nie odpowiada, jak już pisałem, gdyż na wielu liniach kolejowych są tunele i to nieraz bardzo długie a pokonujących je lokomotyw jakoś tak się nie nazywa. Ja przynajmniej nie jestem w stanie takiego określenia przylepić do np. EP09 wyjeżdżającej z tunelu linii średnicowej w Warszawie ;)
Abraumlokomotive - lokomotywa do wywożenia urobku z kopalni, czyli nadkładu i kopaliny właściwej - możemy używać nazwy lokomotywa wywozowa.
Co do lokomotyw "tunelowych" to chyba chodzi o wjazd w różne miejsca załadunku w hutach czy elektrowniach typu leje zsypowe zaprojektowane pierwotnie dla obsługi ręcznej.

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Prawdziwa Kolej wąskotorowa 40