• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Wąski tor w skali 1:160

Reakcje
25 0 0
#1
Jako, że jest to mój pierwszy temat, wypada napisać parę słów o sobie. Modelarstwem kolejowym interesuję się od dziecka, ale dopiero od kilku lat mozolnie staram się moje plany urzeczywistniać. Odkąd pamiętam, zawsze skłaniałem się ku skali 1:160, czyli kolejowej eNce i tak też zostało do dziś. Z dawnych, wprost megalomańskich planów z biegiem lat nic nie zostało. Ograniczony czas i miejsce, jakie mogę przeznaczyć na swoje hobby, wymusiły rewizję dziecięcych marzeń, co, w połączeniu z rodzącym się zainteresowaniem wąskim torem, zaowocowało postanowieniem o próbie stworzenia w mojej ulubionej skali realistycznego modelu polskiej kolei wąskotorowej o prześwicie 750 mm.

Nie udało mi się znaleźć wiarygodnej informacji o istniejącej normie dla wielkości Ne, więc za mój standard rozstawu szyn przyjąłem 4,75 mm, czyli w skali 1:1 dokładnie 760 mm. W tzw. międzyczasie projektuję tabor. Optymistycznie oceniam, że możliwe jest stworzenie w tej skali jeżdżących lokomotyw sterowanych cyfrowo, ale, czy mi się to uda, pokażą najbliższe lata.

Rozgrzewką przed dalszymi projektami była mikrodiorama, przedstawiająca fikcyjną bocznicę wąskotorową jednego z PGR-ów gdzieś w północno-wschodniej Polsce w latach 70. minionego wieku. W charakterze gabloty zostało wykorzystane plastikowe pudełko po pralinach, co wymusiło wymiary sceny niespełna 14 x 6 cm. Mam świadomość niedoskonałości kompozycji dioramy, ale z racji tego, że z założenia była ona poligonem doświadczalnym, pomysły na kolejne jej elementy powstawały na bieżąco w trakcie budowy. Początkowo głównym motywem miał być wąski tor służący do prezentacji taboru. Z czasem drugi plan został rozbudowany na tyle, że szkoda mi go zasłaniać. Konsekwentnie należałoby odwrócić prezentację, zwłaszcza, że przy obecnym usytuowaniu zaświecona latarnia rzuca poświatę i cień słupa na tło, a także oświetla obiekty od strony przeciwnej do obserwatora, ale ze względu na bezpieczeństwo latarni, która wówczas znalazłaby się przy frontowej krawędzi, zdecydowałem, że zostanie tak, jak jest.

Kilka słów o wykorzystanych materiałach. Tor i kozioł oporowy zostały zbudowane z podkładów i szyn code 40 dostępnych na handlaidtrack.com. Nawierzchnia placu ładunkowego i słup betonowy to elementy kartonowe wycinane laserem z GPM-u. Figurki to odpowiednio przerobione elementy zestawu Preiser. Furmanka wraz z konną uprzężą, drzewo, kocie łby oraz lampa na słupie (mająca w założeniu udawać oprawę OBs) zostały wykonane od podstaw. Zasilanie diody o wymiarach 1 x 0,5 mm stanowi płaska bateria z telefonu komórkowego, umieszczona w podstawce. Węglarka to stacjonarny model kartonowy wydrukowany w odpowiedniej skali ze strony gkw.tw53.webd.pl.

IMG_4780.JPG


IMG_4677.JPG IMG_4700.JPG IMG_4712.JPG
IMG_4726.JPG IMG_4733.JPG IMG_4734.JPG
IMG_4766.JPG IMG_4771.JPG


Niebawem planuję przedstawić krótkie tutoriale z co ciekawszymi technikami, jakie tutaj wykorzystałem, ale niestety, jako że nie dokumentowałem postępów prac na bieżąco, nie uda się wszystkiego pokazać od razu.

Kolejnym projektem, do którego się przymierzam, ma być w pełni funkcjonalna makieta o wymiarach 80 x 35 cm, przedstawiająca fragment 750-mm linii kolejowej z małą bocznicą, natomiast moją docelową makietą, już wielosegmentową, ma być fragment nieistniejące od wojny Oleckiej Kolei Wąskotorowej, ale plan tej makiety przedstawię w dedykowanym wątku.
 

holosal

Aktywny użytkownik
Reakcje
93 0 0
#3
Witaj na forum.
Znakomite powitanie - bardzo podoba mi się Twoja praca tym bardziej, że sam zajmuję się tworzeniem takich mikro-dioram. A sama furmanka prezentuje się znacznie lepiej niż niejeden produkt w H0. Powodzenia przy budowie makiety w tej skali!
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#4
No to nie jestem sam jeśli chodzi o 750mm w Nce( choć sam przyjąłem 4,5 mm a nie 4,75mm):D
Ogólnie jeśli chodzi o efekt to robi wrażenie. Sam rzeźbię w fleischmannowskim C80, ale do nauki póki co wystarczają...
Kolego, będę śledzić ten wątek:)

Pozdrawiam z MMz:)
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#6
'Furmanka wraz z konną uprzężą, drzewo, kocie łby oraz lampa na słupie...' jak juz Ci sie tyle udalo to zrob bardziej przestrzennie weglarke (metalowe czesci konstrukcji pudla). Generalnie niezla robota(y)
 

Podobne wątki