• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Uszkodziłem zintegrowany dekoder w Roco BR215 - co proponujecie zrobić?

koleje.com

Użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
26 1 0
#1
Cześć,

Popełniłem błąd, o którym pisał Elvis tutaj. :oops: Zmostkowałem dekoder i poszedł dym z elementu na płytce (w czerwonej ramce)



Na tym foto lepiej widać efekt spalenia


Silnik jest OK, ale sterowanie DCC lokiem nie jest możliwe.
Proszę Was o radę, którą z niżej podanych dróg pójść dalej, żeby lok mógł jeździć pod DCC:
- naprawić elektronikę - ale czy to możliwe?
- pomajstrować z elektroniką, żeby odciąć obecne elementy DCC i podłączyć bezpośrednio do płytki zewnętrzny dekoder
- kupić nową płytkę do loka w DE (ca EUR 5-15,-) przygotowaną pod DCC (gniazdo 8-pin) i wymienić
- inna opcja?

Poniżej foto całej obecnej płytki dla Waszych ewentualnych wskazówek odnośnie majstrowania. ;)


Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrowienia,
Jarek
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.373 463 29
#3
kupić nową płytkę do loka w DE (ca EUR 5-15,-) przygotowaną pod DCC (gniazdo 8-pin) i wymienić
I chyba kupić nowy dekoder dźwiękowy (ca EUR 100,-)? Czy to coś po prawej to głośnik? Jeśli dekoder nie jest uszkodzony, to warto spróbować wymienić tę diodę, jak pisał Karol. Jeżeli jest uszkodzony, to chyba nie ma innego wyjścia, jak wymienić całość, chyba, że znajdzie się ktoś, kto naprawi dekoder.
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#4
To stary dekoder, tam było tylko takie pisknięcie, nic więcej. Dekoder zdaje się, że chodził tylko na 14 krokach prędkości o programowaniu adresów też można było zapomnieć. Jak wymiana diody nie pomoże, a możesz to sprawdzić sam, to zapraszam na PW, płytki do BR218 mam i dekodery dźwiękowe też i to znacznie taniej niż za 100euro.
 
OP
OP
K

koleje.com

Użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
26 1 0
#5
Dziękuję za informacje.

Jest dokładnie tak, jak Elvis napisał. Jedyny dźwięk wydobywający się z tego głośniczka, to pisk, a dek ma 14 kroków i brak możliwości zmiany adresu.
W sumie na dźwięku mi nie zależy, ale na samym DCC tak, więc w razie czego będę potrzebował nowy standardowy dek.
Czy możecie mi podpowiedzieć, jaka diodę powinienem zastosować? Nie znam się na tym, ale lutownicą operuję. ;) Rozumiem, że wylutować spaloną i wlutować w to miejsce nową?

Pozdrowienia,
Jarek
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#7
Witam podepnę się pod stary temat jak można żeby nie generować nowego :)
Zaznaczę że nie jestem elektronikiem nie znam się bardzo na tym ale lutować umiem :)
Mam Roco BR215 z tym dekiem oryginalnym czy można tam podpiąć jeszcze kondensator np. taki 1000uF 25V z układem ładującym do dekodera (USP) chodzi o to że lok w czasie jazdy mruga światłami niekiedy na sekundę przyśpieszy lub zwolni
opis jest jeszcze taki "Kondensator elektrolityczny o pojemności 1000uF i napieciu 25V, przeznaczony do podtrzymania zasilania dekoderów DCC. Kondensator posiada układ ładujący (dioda i rezystor) oraz dolutowane przewody połączeniowe.) ???
Jeżeli można to tam gdzieś dolutować to proszę o info gdzie to najlepiej wpiąć
Dzięki za info Pozdrawiam